Унікальний куточок дикої природи з екзотичною назвою Мигія розташувався на березі Південного Бугу неподалік Первомайська, у Миколаївській області. Мигію часто називають маленькою Швейцарією, її історія сягає в глибину століть, а становлення – на славну козацьку епоху.
Це – дивовижне місце для туризму, прекрасна можливість оточити себе красою швейцарських гір на український манер, у степовій частині нашої країни, що само по собі – унікальне природне явище.
Мигія – «маленька Швейцарія» і козацька паланка у серці України
Мигія – це невелике селище поблизу Первомайська. Асоціації зі Швейцарією місцевість заслужила завдяки клімату і рельєфам – серед безкраїх степів це справжній гірничо-скелястий острів.
Територія була заселена ще у VI тисячолітті до нашої ери, пережила скіфський період і черняхівську культуру. Всі ці епохи наклали свій історичний і культурний відбиток на Мигію. Вважається, що про селище писав Геродот, а греки називали місцевість емігією, що у перекладі означало «моя земля». Назва селища оповита таємничістю.
За однією із версій ім’я відносно молоде, має молдавське походження, його пов’язують з річкою – Південний Буг. Мигією називалась порожиста ділянка Бугу, ця назва закріпилася за селищем на початку ХVIII століття. Козаки заснували тут зимівники та назвали Мигією найближчі десять островів-порогів.
Назву також пов’язують з красивою легендою і поселенням козаків – бугогардівською паланкою. На протилежній стороні Бугу стояли турки. Вночі козаки палили вогнища і з боку турків було видно миготіння вогнів – звідси і пішла назва селища.
Легендарну особистість козака Мамая пов’язують з цією землею – в його честь названий один з островів місцевості.
Особливості природного середовища та клімату
У наш час Мигія належить до заповідника «Гранітно-степове Побужжя». Унікальне природне середовище з густою лісовою зеленню, швидкими річками, скелями і порогами. Перлиною місцевості є радонове озеро, з неймовірно блакитним відтінком води. Очевидці розповідають, що в озеро можна пірнати зі скель – його глибина сягає 42 м, а дно – безпечне, не кам’янисте.
Екзотичне озеро знаходиться у занедбаному гранітному кар’єрі. У радянські часи там добували камінь. Грунтові води наповнили кар’єр – так і утворилась ця водойма.
У теплу пору року селище оточене полями з соняшниками, а в самій Мигії багато маслоробень.
Клімат помірно-континентальний, посушливий влітку та малосніжний взимку. Багато з представників флори і фауни місцевості занесені до Червоної книги та охороняються державою.
Розваги і дозвілля
Мигія приваблива тим, що тут можна поєднувати активний відпочинок серед пишноти дикої природи зі спортом. Найпопулярнішою розвагою вважається рафтинг та всілякі водні забави: сплави по Південному Бугу, катання на байдарках, катамаранах і каяках. Селище називають українською столицею рафтингу. Тут проходять масові спортивні змагання.
Завдяки скелястій місцевості також розвинене скелелазіння. Екіпіровку для будь-яких розваг можна взяти на прокат за місцем. Можна порибалити – зловити сомика, щучку або окуня в Ландишевому озері біля підніжжя Протичанської скелі. Купатися у Південному Бузі або покататися на конях – популярне дозвілля у Мигії.
У селищі зберігся старовинний водяний млин, що з одного боку нагадує замок або фортецю, з його майданчика можна оглянути гірничо-скелясті пейзажі місцевості.
Також можна відвідати Южноукраїнськ – оглянути усі місцеві визначні пам’ятки: парк ангелів, каньйони, наскальний живопис. Ще одне унікальне місце поруч – Вознесенськ з його приголомшливими Актовським і Арбузинським каньйонами. У цій місцевості розташувалася скеля із цікавою назвою – Пуп землі.
Де зупинитися
Інфраструктура селища розвинена. Тут є сучасні готелі, бази відпочинку, придорожні заклади з усіма зручностями, включаючи лазні, басейни, окремі дерев’яні будиночки для проживання. Свої послуги пропонує і приватний сектор. З наметами можна зупинитися на Родоновому озері. Є кафе і магазини.
Ціни на житло більш ніж доступні, від 200 грн/добу з людини у міні-готелях. Є й дорожчі пропозиції у сучасних туристичних комплексах – від 600 грн/добу. VIP-умови пропонує готельно-ресторанний комплекс «Маєток». Вартість номерів коливається в межах 500 (еко-стандарт) до 2500 грн (VIP-апартаменти).
Як дістатися
Залізницею у напрямку Одеси потрібно дістатися до Южноукраїнська, далі маршруткою до Первомайська або самої Мигії. Ще один варіант – ж/д сполученням до станції Первомайськ-На-Бузі. Далі – автотранспортом. Також ходять рейсові автобуси.
Якщо ви бажаєте особисто споглядати «швейцарські» пороги на українській землі, покататися Південним Бугом або попірнати у блакитну безодню Родонового озера, відчути дух козацьких паланок – вибирайте Мигію, не помилитеся.
Фото з відкритих джерел
Джерело: ua.news