Львівські храми у графіці Антіна Пилиховського

1563

Сьогдні хочемо познайомити вас із постаттю львівського графіка і живописця Антіна Пилиховського, по творах якого „ ви­вчали в Галичині історію давньоминулих літ, саме вони допомагали зберег­ти пам’ять про славні часи державності і уникну­ти денаціоналізації народу в умовах чужоземного поневолення і тим несли особливе виховне значення“.


Антін Пилиховський, 1899 р.

Народився майбутній художник 7 червня 1860 р. у селі Нова Гребля Ярославського повіту (нині Польща) у сім’ї Павла і Катерини Пилиховських – міщан з Перемишля. Малював ще з дитинства, а що мав неабиякий хист, то на талановитого хлопчика звернули увагу вчителі, а згодом і впливові особи, завдяки чому він одержав спеціальну стипендію від міста Перемишля на студії у Краківській академії мистецтв, де і навчався у 1877-1880 рр.


Антін Пилиховський. Собор Юра

На той час академію очолював знаменитий живописець Ян Матейко, який теж помітив молодого талановитого художника. За свої твори Антін отримує дві премії, завдяки чому художника посеред навчального року переводять на вищий курс.


Антін Пилиховський. Церква руської семінарії

По тому молодий художник вирушає за кордон – Відень, Венеція, навчання у Флорентійській школі мистецтв. У 1881 р. повертається до Галичини, стає активним учасником мистецького життя Львова і краю. У 1882 р. він вирушає у цілорічну поїздку у підросійську Україну, а також Росію та Білорусь.


Антін Пилиховський. Церква Параскеви

З 1886 р. Антін Пилиховський постійно проживає у Львові, плідно працює. Створює картини на побутові, історичні та релігійні теми, а також портрети. Разом з Іваном Трушем був організатором «Товариства для розвою руської штуки» у Львові – першої в Галичині української організації, що була заснована у 1898 році у Львові та мала дбати про розвиток «руської штуки взагалі, а зосібна малярства, різьбарства і золотарства».


Львів, вул. Котляревського, 27 (фото http://haidamac.org.ua/)

У Львові мешкає за різними адресами: Котляревського, 7; Уласа Самчука, 15. У 1906 – 1912 роках Антін Пилиховський має свою майстерню у Львові за сучасною адресою: вул. Котляревського, 27 (кол. Набеляка, 15) у віллі художника Зигмунта Розвадовського. У 1909-1914 рр. живе на вул. Лісній, 17.


Титульна сторінка альбому „Рисунки знаменитих церков Малої, Великої і Білої Руси“

Багато творів художника поширювалось літографічним способом. В 1896 р. робітня А. Андрейчина у Львові видає цикл літографій, виконаних на основі картин Антіна Пилиховського „Рисунки знаменитих церков Малої, Великої і Білої Руси“. Альбом містить 40 арк. із зображеннями храмів Києва, Чернігова, Херсону, Почаєва та інших укра­їнських міст.

До­повнює цикл 10 арк. літографій, на яких зображені львів­ські храми: Онуфріївський монастир, каплиця Трьох святителів, церкви св. Параскеви, св. Миколая, св. Петра і Павла, св. Юра, церква „руської семінарії“, церква при Народному домі та ін.


Антін Пилиховський. Церква при Народному домі

Виконував Антін Пилиховський і мистецькі замолення для церков. Зокрема, для Преображенської церкви у Львові створив ескізи дев’яти вітражів із зображенням найпопулярніших в українській традиції святих, які на жаль до сьогодні не збереглися: «Св. Володимир і Ольга», «Св.Кирило і Мефодій», «Борис і Гліб», «Великомучениця Параскевія», «Великомученик Георгій», «Св. Антоній і Феодосій», «Великомученик Димитрій», «Великомучениця Варвара» та вітраж із зображенням благословляючого Спасителя.


Антін Пилиховський. Церква Миколая

Відійшов у вічність Антін Пилиховский 24 червня 1940 р. До кінця свого життя він мешкав у Львові. В останні роки був майже забутий, працював бухгалтером та жив на вул. Лісній, 19.


Львів, будинок по вулиці Лісній, 19

Співробітниками наукового відділу музею “Личаківський цвинтар” вдалося з’ясувати, що Антін Пилиховський був похований на полі № 83 Личаківського цвинтаря, номер могили 213. Орієнтуючись на сусідні могили їм вдалось встановити точне місце поховання, на якому встановлено пам’ятний знак.

Джерело: Фотографії старого Львова

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини