Львівський сирник — це популярний десерт західної України. Слово сирник походить від українського слова «сир» (в транскрипції «сир»), що означає сир. Десерт подається в багатьох львівських кав’ярнях і часто готується на свята місцевими жителями. Популярним рецепт львівського сирника став після того як його опублікувала Дарія Цвек у своїй книзі «Солодке печиво». Бувають також варіанти львівського сирника з додаванням апельсинової цедри, маку, горіхів і кокосової стружки.
1. Класичний львівський сирник
Інгредієнти: 500 грамів кисломолочного жирного сиру (не мокрого!), 1 склянка цукру, 130 грамів вершкового масла, 4 яйця, 1 столова ложка манної крупи, 50 грамів родзинок, 3 столові ложки сметани, 2 столові ложки какао, цедра одного лимона.
Рецепт. Збити жовтки з цукром, додати манку, масло, родзинки і цедру лимона, після чого все ретельно вимішати. До отриманої суміші додати сир (якщо сир крупинками, пропустити через м’ясорубку або змолоти у блендері), усе збити міксером на низькій швидкості не більше хвилини. Білки збити до густої білосніжної піни і додати в сирну масу, акуратно перемішати і викласти у форму для запікання. У розігріту духовку поставити сирник, випікати 40-60 хвилин при температурі 180º. Поки сирник печеться, приготувати глазур. Столову ложку масла і 2 столові ложки цукру перемішати, поставити на невеликий вогонь, постійно помішуючи розтопити. Додати 3 столові ложки сметани і 2 столові ложки какао, вимішати до однорідності і довести до кипіння. Готовий сирник полити шоколадною глазур’ю і помістити в холодильник мінімум на 5 годин.
2. Львівський сирник з чорницями
Інгредієнти: 500 грамів кисломолочного сиру, 200 грамів цукру, 4 яйця, 120 грамів вершкового масла, півсклянки чорниць (можна заморожених), 1 столова ложка манної крупи, 3 столові ложки сметани, 2 столові ложки какао, цедра лимона, ванільний цукор до смаку.
Рецепт. Сир, манку, ванільний цукор, 100 грамів масла, цедру лимона і перетерті жовтки з цукром добре збити міксером. окремо збити білки до білосніжної густої піни і помаленьку ввести в сирну масу. Додати чорниці і обережно перемішати. Викласти отриману суміш в форму для запікання і помістити в розігріту духовку. Випікати сирник протягом години при температурі 190º. Коли спечеться, пляцок перевернути догори дном і залишити в формі, поки повністю не охолоне. Тим часом приготувати шоколадну глазур. Змішати в каструлі столову ложку масла, 3 столові ложки сметани, 2 столові ложки цукру і стільки ж какао. Довести до однорідності, постійно помішуючи на маленькому вогні. Полити сирник шоколадною глазур’ю, поставити в холод на кілька годин, а краще на ніч.
3. Львівський сирник у шоколадному тісті
Інгредієнти: 750 грамів сиру, 7 яєць, півсклянки цукрової пудри, 2 склянки борошна, 1 столова ложка крохмалю, ванільний цукор, 175 грамів вершкового масла, 1 склянка молока, 2 столові ложки какао, півсклянки цукру, 50 грамів молочного шоколаду, 1 чайна ложка розпушувача для печива.
Рецепт. Щоб приготувати сирну масу, потрібно сир (пропущений через м’ясорубку або збитий у блендері), 4 жовтки, цукрову пудру, столову ложку борошна, ванільний цукор, 50 грамів масла і крохмаль вимішати до однорідності. Білки збити до консистенції крутої стійкої. Частину з’єднати із сирною масою. Для приготування шоколадної маси необхідно в каструлю вилити молоко, додати цукор, какао, 125 грамів масла і шоколад. Варити на маленькому вогні до утворення однорідної маси, постійно помішуючи. Просіяне борошно, розпушувач і жовтки додати до охолодженої шоколадної маси, все вимішати і наприкінці додати частину збитих білків, акуратно перемішати. У форму для запікання спершу викласти половину шоколадної маси, на неї ложкою рівномірно викласти сирну масу і залити все шоколадною сумішшю, що залишилась. Випікати близько години при температурі 180º. Охолоджувати у напіввідчиненій духовці, щоб сирник відразу не осів.
4. Львівський сирник з вишнями
Інгредієнти: 500 грамів кисломолочного сиру, 3 яйця, 120 грамів цукру, цедра одного лимона, 1 столова ложка крохмалю або стільки ж манної крупи, 0,5 чайної ложки куркуми, півсклянки сушених вишень без кісточок, ванільний цукор до смаку.
Рецепт. Сир, яйця, цукор і ванільний цукор перемішати у блендері. Додати куркуму, цедру лимона, крохмаль (манку) і збивати до однорідності. Залити сушену вишню окропом на 10 хвилин, обсушити і додати в сирну масу, перемішати і викласти у форму для запікання. Пекти протягом 50 хвилин при температурі 180º. Після випікання сирник необхідно охолодити, не виймаючи з форми, щоб він не розвалився. За бажання можна полити шоколадною глазур’ю.
5. Львівський сирник із вареною картоплею
Інгредієнти: 800 грамів кисломолочного сиру, 350 грамів цукру, 6 яєць, 150 грамів вершкового масла, 3 варені картоплини, півсклянки родзинок, цедра одного апельсина, ванільний цукор.
Рецепт. Сир, ванільний цукор і картоплю подрібнити у блендері до однорідності або пропустити через м’ясорубку. Додати масло, цукор і жовтки яєць, усе добре збити і наприкінці додати родзинки з тертою цедрою апельсина. Окремо збити білки до густої білосніжної консистенції і акуратно вмішати їх у сирну масу, викласти сирне тісто у форму для випікання. Запікати при температурі 180º протягом 40 хвилин. Полити шоколадною глазур’ю. Бажано, щоб перед подачею на стіл сирник постояв 5-6 годин у холоді.
6. Львівський сирник з маком
Інгредієнти: 1 кілограм кисломолочного сиру, 250 грамів цукру, 4 яйця, 180 грамів вершкового масла, 100 грамів маку, по столовій ложці манної крупи і крохмалю, 100 г родзинок, цедра одного лимона, ванільний цукор до смаку, цукрова пудра для оздоблення.
Рецепт. Сир перетерти з цукром і додати окремо збиті яйця, добре вимішати. До сирної маси додати манку, крохмаль, ванільний цукор, масло, цедру лимона і вимішати міксером. Додати декілька столових ложок сирної суміші до попередньо запареного і перетертого маку, ретельно вимішати і викласти у форму для запікання. Зверху викласти сирну масу, змішану з родзинками, і помістити в розігріту духовку. Випікати близько години при температурі 180º. Коли сирник охолоне, полити його шоколадною помадкою і притрусити цукровою пудрою.
Готуйте і насолоджуйтесь смаком корисного і популярного львівського сирника та не забувайте ділитися рецептами із друзями в соціальних мережах.
Джерело: ПРО Львів