Костел та монастир кармеліток босих на Кастелівці. Історія у 10 зображеннях

2266

5 вересня 1893 року, на Кастелівці, біля перетину вулиць Хрестової (пол.Кшижової, тепер Ген.Чупринки), Іссаковича (нині Горбачевського) та Городницької (нині Мельника), розпочали будову комплексу монастиря кармеліток босих з костелом.


Костел Матері Божої Неустанної Помочі та св. Йосифа на Кастелівці, фото кін. XIX ст.

Головна опікунка львівських кармеліток графиня Кароліна Рачинська офірувала величезну суму, понад 100 тисяч ринських злотих, на купівлю земельної ділянки (парцелі) та зведення комплексу костелу та монастиря. Парцеля була ретельно досліджена та визнана придатною до будівництва відомим архітектором, підприємцем і будівничим, майбутнім професором Політехнічної школи Іваном Левинським.


Будівля монастиря та костелу кармеліток босих з тильної сторони. Фото 1895 року

Фундаторка, що походила з баварської князівської родини Еттінген-Валлерштайн, звернулась до німецького архітектора з Кьольна Франца Штатца, що спеціалізувався на сакральній архітектурі, та замовила йому проект нового монастиря і костелу у Львові. Вибір виявився досить вдалим. Ф. Штатц був відомим архітектором з європейським ім’ям, учнем і сином видатного архітектора Вінценца Штатца, керівника добудови Кьольнського собору.


Вигляд костелу з вул. Кшижової (нині Ген.Чупринки). Фото 1895 року

Цікавий факт – комплекс костелу та монастиря кармеліток босих у Львові – єдиний зразок творчості цього визнаного в Європі архітектора на теренах нинішньої України.


Вигляд на храм від вул. Іссаковича (нин.Горбачевського). Кінець XIX ст.

Загальний вигляд та оздоблення храму відображають особливість чернечого ордену. Кармелітки босі були орденом з досить суворими правилами та обітницями вбогого життя. У рекомендаціях Ф. Штатцу керівництво ордену писало, що “проект має бути не дуже дорогим… і відрізнятись швидше охайністю, ніж надмірною і дорогою красою”.


Костел Матері Божої Неустанної Помочі та св. Йосифа на Кастелівці, поштівка кін. XIX ст.

До місцевих умов проект пристосували архітектор Іван Левинський та архітектор ордену кармелітанок босих сестра Тереза, німкеня, яка добре розумілась в архітектурі і вже мала досвід в керівництві будовою монастиря у місті Ехт в Голландії.


Костел кармеліток босих на поштівці поч. XX ст.

5 вересня 1893 року львівський архиєпископ Щенсний Моравський вмурував наріжний камінь споруди. За два роки фірма Івана Левинського закінчила основні роботи. 8 вересня 1895 р. єпископ Кароль Гриневіцький посвятив новозбудовані монастир та костел Матері Божої Неустанної Помочі та св. Йосифа.


Загальний вигляд храму на поштівці періоду російської окупації Львова, 1915 рік

Від початку, дах було вкрито відомою далеко поза Львовом дахівкою Левинського. Нажаль, ще 1911 року ії змінюють на модний в ті часи етерніт та бляху.


Вигляд на костел кармеліток босих у Львові з вул. Потоцького, поштівка міжвоєнного періоду

Цегляний мур та брама головного входу з боку вул. Потоцького (тепер вул. Чупринки) були споруджені 1900 року.


Вигляд костелу з вул. Кшижової (нині Ген.Чупринки), 1930 року

Зараз храм функціонує як парафіяльна церква УГКЦ, освячеа іменем Святого Климентія папи.


Костел на Кастелівці на фотографії кінця 1930-х рр.

Джерело: Фотографії старого Львова

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини