Книги про це: що читати дітям від 2 до 18 років

2197

Коли батькам не вистачає слів, сміливості чи компетенції, щоб відповісти на непрості і «незручні» питання своїх дітей, на допомогу приходять книги.

Яскраві, позитивні, дуже естетичні, написані з гумором — їх вибір, на щастя, досить великий. Сьогодні хочу порекомендувати вам різні видання, які підходять для дітей від 2 до 18 років.

Перш ніж вручити книгу на тему сексуальної грамотності дитині, обов’язково прочитайте її самі. По-перше, тільки ви можете вирішити, чи підходить вона зараз синові/дочці, чи поки варто почекати з такою інформацією. По-друге, будете готові відповісти на питання дитини, якщо такі з’являться під час прочитання. У дошкільному віці ці книги краще читати разом, щоб мати можливість відразу обговорювати прочитане. Це не тільки корисно, але й цікаво. По-третє, ви зможете говорити з дітьми однією мовою.

Пам’ятайте, що будь-які відгуки про дитячі книжки про секс і сексуальність — всього лише рекомендації. Остаточне рішення про покупку приймаєте тільки ви. Завжди враховуйте, наскільки книга відповідає віку дитини і цінностям вашої родини.

Книги для віку 2+

Результат пошуку зображень за запитом "розвиваючі книги для дітей"

1. У скільки починати читати «книги про це»? Як тільки малюк починає цікавитися своїм тілом, геніталіями. Тобто приблизно в 2-3 роки. У цей час можна купити видання з анатомії для найменших. Наприклад, підійде «Моє дивовижне тіло» Рут Мартін і Аллан Сандерс. Автори дуже просто і цікаво відповідають на важливі питання: звідки беруться діти, як я пісяю, чому ми такі різні, як доглядати за своїм тілом? Навіть лікарі в захваті від подачі матеріалу!

Наприклад, на питання «Звідки я?» Книга відповідає так: «Життя малюка зароджується всередині мами. Відразу він схожий на маленьку крапельку желе! А до народження йому рости ще 40 тижнів — це приблизно 9 місяців. Давай дізнаємося, як росте малюк». І тут же намальована вагітна жінка, у якої «відкривається» животик. Також показані стадії росту та формування дитини. Найкращі рекомендації.

2. «Не в капусті й не лелека» (Анна Герцог, Жоель Турлоніас)

Книга класна. Особливо, коли береш її до рук, і розумієш, наскільки крутий друк, обкладинка, формат. А які прекрасні малюнки… Ідеально підходить для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку (від 2 до 8 років), а також для сімей, де чекають на другу, третю або четверту дитину. Можливо, відразу найменшим буде цікаво розглядати тільки картинки, а батькам доведеться спростити текст, якщо він виявиться складним для дитини.

На які питання є відповіді? Як працюють гормони, що таке матка і чому вона не може тріснути, трохи про секс і зачаття, які на смак навколоплідні води, про різницю між двійнятами і близнюками, що таке штучне запліднення, з чого починається вагітність, чому діти схожі на своїх батьків і багато іншого. У книзі не показані пологи і немає відповідей на деякі популярні дитячі питання, але ще раз повторюся: книга для найменших, тому текст досить простий.

3. «Велика книга почуттів» (Ґжеґож Касдепке)

Результат пошуку зображень за запитом "гжегож касдепке велика книга почуттів"

Вік — 3+. Вчити дітей потрібно не тільки анатомії та фізіології, але і почуттів. Тому що це нормально злитися, радіти, сумувати, відчувати страх. Що емоції можуть бути дуже складними, і з ними часом нелегко впоратися. На окрему увагу заслуговує розділ «Звідки беруться діти?» — батьки просто в захваті від нього. Інформація подана максимально легко, делікатно, щиро і по-дитячому безпосередньо. Одна з найдобріших книг для дітей і їх батьків.

Книги для віку 4+

4. «Майя та її мами» (Лариса Денисенко, Марія Фоя)

Результат пошуку зображень за запитом "майя та її мами"

Дуже зворушлива, чесна і важлива книга. Вона не про секс, а про сім’ї. Про те, що всі ми різні, але нам однаково потрібні рівні можливості, безумовна любов і розуміння. Адже це і є основа статевого виховання — толерантність, прийняття і довірчі відносини. Для дітей від 4 до 10 років. Після скандалу на Львівському книжковому форумі видавництво «Видавництво» виклало книгу у відкритий доступ, щоб усі охочі могли ознайомитися з текстом. Я рекомендую книгу купити. Бібліотеки та громадські організації можуть отримати книгу за заявкою абсолютно безкоштовно.

5. «Відверта розмова про це»

Результат пошуку зображень за запитом "книга відверта розмова"

Свого часу це була найоптимальніша книга з сексуальної освіти для дітей від 5 до 10 років (видавництво рекомендує для 6-12 років). Багато малюнків, діалогів на різні теми, розповідь ведеться в художньому стилі.

Починається книга з самісіньких азів — тіло і відчуття людини, розглядається будова статевих органів, різниця між хлопчиками і дівчатками. З кожним розділом теми ускладнюються і поглиблюються: розглядаються статева зрілість, зміни в тілі під час пубертату, стосунки між людьми, сексуальний потяг. І, звичайно ж, описано зачаття, внутрішньоутробний розвиток плода, пологи, усиновлення, контрацепція. Окрема хвала авторам за частину «Про що не можна мовчати», де описані дотики — приємні і неприємні, секрети, про які не варто мовчати і в цілому про сексуальне насильство. В самому кінці книги є рекомендації для батьків і вихователів — навіщо потрібна ця книга, що таке правильне сексуальне і емоційне виховання дітей.

Моя думка: зараз є більш гідні видання з сексуальної освіти для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Однак безліч діалогів і ситуацій, які подаються в даній книзі дозволяють батькам докладно обговорювати з дітьми кожен момент. А це дуже і дуже важливо.

6. «Звідки я взявся? Правдиві відповіді на «незручні» запитання» (Хосе Р. Діас Морфа, Катерина Марассі Кандія, Пілар Мігальон Лопесоса, Мерседес Палоп Ботелья)

Результат пошуку зображень за запитом "звідки я взявся"

Одне з найсучасніших видань на тему сексуальності для дітей. Підходить для віку від 5-6 років до 8-10.

Класні ілюстрації, чудовий текст. Тут і про фізіологію, і про статеві органи, і про мастурбацію, і про зачаття, і про вагітність/пологи, і про контрацепцію. Дуже легко, позитивно, делікатно. Сподобалося, що книга говорить про різноманітність: і сім’ї бувають різні, і діти приходять до батьків по-різному, і для любові немає стандартів. Сподіваюся, питання сексуальної орієнтації (гетеро-, гомо-, бі-) вас не відлякають, так як зараз вони розглядаються практично в кожній книзі з серії «дітям про секс». І це правильно. Також порушено тему сексуального насильства і вміння говорити «ні», пару сторінок присвячено тому, що таке СНІД і як він передається.

У книги також цікава структура, адже є розділи для дорослих (мам і тат) з інформацією для роздумів.

І найцінніше в книзі «Звідки я взявся?» — словничок з 78 термінів, які допоможуть батькам відповісти на непрості запитання дітей. Наприклад, що таке презерватив, сексуальність, прокладка, овуляція, статевий акт, клітор, кесарів, оргазм, ерекція. Можливо, не всі визначення вам сподобаються, але як шпаргалка — просто відмінно. Рекомендую!

7. «Давай поговоримо про ЦЕ. Про дівчаток, хлопчиків, немовлят, сім’ю та тіло»(Робі Г. Харріс, Майкл Емберлі)

Результат пошуку зображень за запитом "давай поговорим про это книга"

Дуже легка, делікатна книга, написана з гумором і простою мовою. Підходить для дітей від 4 до 7-8 років. Окрема подяка авторам за те, що не роблять різниці між дівчатками і хлопчиками за родом занять, почуттів, переживань, зовнішнім виглядом (цьому присвячений цілий розворот, який буде зрозумілий навіть найменшим). А також за те, що показують дітей/дорослих з інвалідністю.

На 30-й сторінці переплутані матка і піхва (написи на зображенні), хоча в інших випадках зазначено все вірно. Швидше за все, помилка при верстці російського видання. Окремі теми розкрито у вигляді коміксів. Наприклад, як сперматозоїд запліднює яйцеклітину. Також розкрито тему хороших і поганих дотиків, коли варто точно сказати «ні» і негайно розповісти іншим про неприємну подію.

Це перша книга з серії «Це абсолютно нормально». Якщо ви прочитаєте рецензії в інтернеті, то знайдете дуже різні думки батьків. Але більшість — позитивні, з твердженням, що дитині сподобалося. Правда, хтось пише, що в 5-6 ще рано читати «Давай поговоримо про ЦЕ», а хтось — що в 8-9 вже пізно. Тому орієнтуйтеся тільки на свої відчуття — вони найправильніші.

Книги для віку 7+

8. «Давай поговоримо про те, звідки беруться діти. Про зачаття, народження, немовлят і сім’ї» (Робі Г. Харріс, Майкл Емберлі)

Результат пошуку зображень за запитом "книгу звідки беруться діти"

Наступна книга серії призначена для віку 7 + (на перекладі зазначено 12+, я б не звертала на це уваги) і розглядає питання зачаття, розвитку і народження дитини.

9. «Таємниці анатомії» (Доннер Керол)

Результат пошуку зображень за запитом "тайны анатомии доннер кэрол png"

Дуже багато дорослих з теплотою згадують цю книгу свого дитинства (вона була видана російською мовою ще в кінці 80-х), адже вперше про своє тіло дізналися саме з неї. І це дійсно непоганий варіант для початку статевого виховання. Правда, з рекомендаціями за віком вийшла невелика плутанина — хтось каже, що раніше 7-8 років читати її безглуздо, а комусь книга полюбилася з 4-х років. Підходить на подарунок дітям від 4 до 12 років.

Книги для віку 10+

10. «Давай поговоримо про стосунки» (Робі Г. Харріс, Майкл Емберлі)

Результат пошуку зображень за запитом "Давай поговорим про отношения. взросление, новые желания и изменения в теле"

Ця книга підійде для дітей від 10 років. Інформація грамотна, детальна, тому можна вивчати мінімум до 16-18 років. Тут картинок вже набагато менше, ніж у попередніх виданнях, зате багато тексту. Мені самій було цікаво почитати деякі розділи — щось освіжити в пам’яті, а про щось дізнатися докладніше. Тому дорослим теж рекомендую.

Починається книга з відмінностей в поняттях «стать» і «гендер» (ви, до речі, вже розібралися?). Далі секс розглядається в різних аспектах: як статева приналежність, репродукція, сексуальне бажання і власне статевий акт. Після цього йде мова гетеро- і гомосексуальну орієнтацію. Якщо ви думаєте, що ці питання не турбують підлітків, то сильно помиляєтеся. Питання про геїв і лесбійок я чула навіть від 8-9-річних дітей.

Тіло. Як же чудово показані в цій книзі різні тіла людей (молодих, старих, білих, чорних, товстих, худих, з інвалідністю) і кожне з них прекрасне. Дуже багато уваги в книзі приділяється змінам під час пубертату — це дуже важлива інформація для дітей 9-13 років. На рахунок зачаття розвінчано дуже багато міфів, в які вірять навіть сучасні дорослі.

Шалено сподобався розділ про контрацепцію. Показаний не тільки чоловічий презерватив, але і жіночий. Написані матеріали, з яких виготовляються зараз кондоми. Дуже наочна таблиця, де і як розміщуються в тілі жінки різні бар’єрні контрацептиви. І нарешті з’явився розділ про порнографію і правила поведінки в інтернеті. І само собою, що поглибленіше розкриваються теми сексуального насильства, вміння говорити «ні», різних захворювань, що передаються статевим шляхом.

11. «Бути мною» (Анна Хьоглунд)

Результат пошуку зображень за запитом "бути мною"

Для 10-14 років. Вона не стільки про сексуальність, скільки про дорослішання, зміни в тілі, менструацію, стосунки між дівчатками і хлопчиками, підліткові переживання. Багато хто вважає розповідь і ілюстрації досить відвертими: вульва в люстерко, калюжка менструальної крові, червоні плями на меблях. Навіть для прогресивної Швеції це видання було досить епатажним. Однак дівчата-підлітки (дочки моїх знайомих і подруг), які прочитали історію 14-річної Руси, відгукувалися про книжку дуже добре.

«Бути мною» — це щоденник дівчини-підлітка, яка долає труднощі свого віку: перепади настрою, нерозділені почуття, дружбу, що закінчується з незрозумілих причин, вибір — бути собою чи відповідати очікуванням навколишніх. 14-річна Руса вчиться будувати відносини — з друзями, родичами, батьками, однокласниками, хлопчиками. А це дуже і дуже непросто.

Особисто мені найбільше сподобалися комікси Руси про ставлення до жінок у різні часи, про певні переконання, нав’язані ролі, обмеження, які існують і понині. Круто, що зараз це поступово змінюється (і в нашій країні теж).

12. «#Я не боюся сказати. Найвідвертіша книга для підлітків» (Настя Мельниченко)

Результат пошуку зображень за запитом "я не боюсь сказати книга"

Цю книгу я рекомендую не тільки підліткам, але і дорослим. Вона дуже корисна, відверта, потрібна і, головне, містить практичну інформацію. У книзі розглядаються різні види насильства, пояснюється, що таке секс і згоду на секс, викриваються гендерні та сексуальні міфи, якими часто керуються в житті дорослі. А також є інструкції, як діяти в тих чи інших ситуаціях, у кого шукати допомоги і як можна підтримати людину, яка піддалася насильству.

Коли я читала «#Я не боюся сказати», у мене було багато емоцій і думок. Я згадувала подібні випадки зі свого життя і життя моїх подруг/сестер/колег. І думала: о Боже, це ніби я сама написала! Або ж: тут би сказала інакше або зовсім протилежне, але, можливо, саме я помиляюся. Ця книга прекрасна, її дуже не вистачало в наших бібліотечках.

Складно визначити, з якого віку можна пропонувати «#Я не боюся сказати». Комусь підійде і в 10-11 років, а комусь — тільки в 13-14. І до 80 років мінімум.

13. «Моє тіло змінюється. Все, що хочуть знати підлітки і про що соромляться говорити батьки» (Джеррі Бейлі)

Результат пошуку зображень за запитом "мое тело меняется"

Я поки тільки чекаю цю книгу, тому дам шматочок з опису: «Перед вами практичний посібник, що дає відповіді на всі мислимі питання, що стосуються статевого дозрівання: анатомія, фізіологія, запобігання вагітності і венеричних хвороб, звідки беруться прищі, чому виникають перепади настрою, міфи і правда про секс і багато іншого — все, що відбувається з тілом і свідомістю в цей складний і захопливий період. Корисна не тільки хлопчикам і дівчаткам, але і їхнім батькам, які турбуються про фізичне і психічне здоров’я своїх дітей. Вона пояснює, що і чому відбувається з дитиною і що з цим робити».

14. «Все про менструацію» (Віра Сметник)

Результат пошуку зображень за запитом "все о менструации віра сметник"

Цю книгу на моєму тренінгу для батьків порекомендував приголомшливий акушер-гінеколог Сергій Бакшеєв. Її написала лікарка для своєї онучки та її подруг. А також для всіх жінок, які хочуть розібратися в непростій, але важливій інформації — що ж таке менструація, що є нормою, а що — привід звернутися до жіночого лікаря. Інформація подана коротко, але в даному випадку це тільки плюс.

А я частіше рекомендую мамам дівчаток прочитати розділ з книги Дмитра Лубніна «Відверта розмова з російським гінекологом», присвячена менструації. Я ніколи раніше не бачила більш зрозумілого, повного і класного опису цього процесу в організмі дівчини/жінки. Але ж для того, щоб грамотно відповісти на питання дитини «навіщо потрібні прокладки/тампони?» Або «що таке місячні?», Потрібно самій розбиратися в цих питаннях від А до Я. Якщо ми самі розуміємо і усвідомлюємо, що відбувається під час циклу, яку роль відіграє той чи інший процес, ми зможемо пояснити це навіть трирічній дитині. Якщо ж розуміння немає, то навряд чи вдасться донести важливу інформацію і до 12-річного підлітка. До речі, говорити про менструації важливо і з хлопчиками. Як і про ерекції і полюції з дівчатками. Важливо, щоб діти/підлітки знали не тільки про свою фізіологію, але й про фізіологію людей протилежної статі. Адже це дуже природно і нормально.

15. «Курс виживання для підлітків» (Ді Снайдер)

Результат пошуку зображень за запитом "курс выживания для подростков книга"

Наскільки я зрозуміла, книга практично не перевидавалася з 1995 року, і знайти її вдасться хіба що на барахолці. Однак в електронному вигляді культова книга викладена у вільний доступ. Чому культова? Тому що маса дорослих відгукується про неї, як про найважливішу в підлітковому віці. Я не раз чула від своїх одноліток, що саме «Курс виживання підлітків» врятував і від неконтрольованого споживання алкоголю, і від спокуси спробувати наркотики, і від безладних статевих зв’язків. Тож для багатьох тисяч підлітків 80-90-х років книга стала справжнім одкровенням і порятунком, допомогла розібратися в змінах, які відбуваються з тілом і свідомістю під час пубертату, а також дала відповіді на багато важливих питань — про любов, дружбу, самотність.

Фото з відкритих джерел

Джерело: Тутка

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини