“Історію переписали”: розвінчано популярний міф росіян про південь України

1987
Ukraine Map Drawing Unfolding Old Paper Scroll 3D

Росіяни трактують історію півдня України так, як це вигідно Москві. Зокрема, сумніви викликало твердження про те, що імператриця Катерина II та князь Григорій Потьомкін нібито відіграли цивілізаційну роль для цього регіону.

Як пише “Радіо Свобода“, за словами Наталії Бімбірайте, глави Культурного центру Україна-Литва, який вже понад шість років займається підтримкою експедиції Інституту археології Національної академії наук України, мала місце російська окупація, яка повторилася і у 2014 році. Так, Інститут археології досліджує середньовічну пам’ятку на великому городищі біля села Тягинка Херсонської області. Вчені виявили у регіоні низку артефактів 14 століття литовського походження.

“Це хрестоподібні шкіряні накладки на шкіряні сумки – калита, так звані гаманці. Вони абсолютно тотожні литовським знахідкам цього періоду”, – розповіла Бімбірайте. Також, за її словами, у 2021 році у цій місцевості знайшли залізну гетьманську булаву – ознаку влади в Україні.

“Поки невідомо, кому вона належала, але це вражаюча знахідка. Також ми відкриваємо залишки середньовічної фортеці. Вона датується кінцем 14-го – початком 15-го століття. Це період Великого князівства Литовського на чолі з князем Вітовтом, що підтверджує, що тут існували південні кордони тогочасного великого князівства Литовського, Руського та Жемайтійського”, – зазначила Бімбірайте.

Дослідниця підкреслила, що знахідки спростовують фейк про те, що цивілізація на півдні України з’явилася завдяки Катерині II та Потьомкіну.

Бімбірайте також закликала переосмислити політичні події, які мали вплив на розвиток України.

“Російська імперія жодного культурного шару тут не мала, крім військової агресії, так само як і зараз відбувається з Кримом та Сходом”, – сказала правозахисниця і акцентувала на тому, що “історію було переписано”, і насправді політичні події минулих років, які стосуються української державності, не мають нічого спільного з російським трактуванням.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини