Ілля Муромець народився недалеко від Києва – в Морівську під Черніговом, а не в російському Муромі

5252

Коли я вперше потрапила в печери Печерської Лаври і почула, що тут покояться чудотворні мощі Іллі Муромця, то не повірила своїм вухам. Не може бути! Той самий Муромець – герой народних казок і билин? Хіба це не міфічний і збірний образ руського богатиря, захисника руських земель?

Мені важко було уявити, що Ілля Муромець – не міф, а реальна людина, історична особистість. Однак печери Лаври зберігали наочне тому підтвердження.

Сенсаційні дослідження

У 1988 році Міжвідомча комісія провела дослідження мощей Преподобного Іллі Муромця. Результати виявилися вражаючими. Це був сильний чоловік, який помер у віці 45-55 років, високого зросту – 177 см. Справа в тому, що в XII столітті, коли жив Ілля, така людина вважався досить високим, тому що середній зріст чоловіка становив 165 см. Більш того, на кістках Іллі вчені виявили сліди багатьох битв – множинні переломи ключиць, зламані ребра, сліди від удару списа, шаблі, меча. Це підтверджувало легенди про те, що Ілля був могутнім воїном, учасником жорстоких битв.
Але найбільше вчених вразило інше: вони стверджують, що, в повній згоді з народними переказами, Ілля дійсно довгий час не міг ходити! За висновком дослідників, причиною тому було важке захворювання – туберкульоз кісток або поліомієліт. Це і стало причиною паралічу ніг.

Народився Ілля Муромець приблизно між 1150 і 1165 рр. А загинув він у віці близько 40-55 років, як припускають, під час взяття Києва князем Рюриком Ростиславичем в 1204 р, коли Печерська лавра була розгромлена союзними Рюрика половцями. Причиною смерті став, мабуть, удар гострого знаряддя (списи або меча) в груди.

Прокляття і чудесне зцілення

У народі з уст в уста передавали таку історію. Нібито дід Іллі Муромця був язичником і, не визнаючи християнство, одного разу розрубав ікону. З тих пір прокляття впало на його рід – всі хлопчики будуть народжуватися каліками.
Через 10 років народився Ілля, і здавалося, прокляття виповнилося: хлопчик з дитинства не міг ходити. Всі спроби вилікувати його не увінчалися успіхом. Але Ілля не здавався, наполегливо тренував руки, розвивав м’язи, стаючи все більш сильним, але, на жаль, ходити як і раніше не міг. Йшли роки, і, напевно, не раз йому здавалося, що потрібно змиритися з долею: він назавжди залишиться калікою.

Але коли Іллі виповнилося 33 роки, відбулося щось незрозуміле. Настав день, який круто і назавжди змінив його життя. У будинок увійшли віщі старці – каліки перехожі (жебраки мандрівники), і попросили хлопчика подати води. Він пояснив, що не може ходити. Але гості наполегливо повторили прохання, яка прозвучала вже як наказ. І Ілля, раптово відчувши небувалу силу, вперше встав на ноги …

Що це? Чудесне зцілення? Можливо. Але як дивні гості зуміли зцілити, здавалося б, безнадійно хворого? На цей рахунок існують різні припущення. Наприклад, що мандрівники були волхвами і магами і знали секрети давніх змов.
А інші вчені вважають, що це був випадок самозцілення, пояснити який наука поки не в змозі …
Як би там не було, Ілля встав на ноги після 33 років нерухомості. І вчені, що проводили дослідження мощей, підтверджують, що кісткова тканина цієї людини дивним чином відновилася. Більш того, за їх висновками, після тридцяти років він вів активний спосіб життя, що повністю відповідає билин.

Муром або Морівськ?

З приводу місця народження Іллі також існують різні версії. Найпоширеніша – що відбувається він з села Карачарово, поблизу міста Мурома. Це село, розташована на березі Оки, існує і сьогодні.
Але деякі дослідники стверджують, що Ілля народився недалеко від Києва – в Морівську (Моровійськ) під Черніговом, який в давнину називалося Муромськом. Оскільки в переказах говориться, що до Києва Ілля дістався дуже швидко, за один день (що навряд чи можливо в разі міста Мурома, який знаходиться приблизно в 1500 км від Києва), ця версія дуже правдива. Так, але ж згідно билин, Ілля походив з села Карачарово? Виявляється, недалеко від Чернігова був древнє місто Карачев. Більш того, недалеко від Карачева протікає річка Смородина, а на березі її знаходиться древнє село Дев’ятидуб ‘я. Місцеві старожили вказують на те місце, де нібито було розташоване гніздо Солов’я-розбійника. І тепер на березі Смородини знаходиться величезних розмірів пень, який за переказами, зберігся від дев’яти дубів.

Подвиги давньоруського Геракла

Після чудесного зцілення Ілля Муромець, як і належить богатирям і героям, робить численні подвиги. Найвідоміший його подвиг – перемога над Солов’єм-розбійником.
Дослідники вважають, що Соловей-розбійник – не казкове чудовисько, а теж реальна історична особистість, розбійник, що промишляв в лісах по дорозі до Києва. А Солов’єм цього розбійника прозвали за те, що він сповіщав про свій напад свистом (або, можливо, давав свистом сигнал своєї банди до нападу). В подальшому Ілля Муромець зробив безліч інших подвигів, брав участь у боях, захищаючи від ворогів землю руську. Сучасники відзначали його неймовірну, нелюдську силу, тому в пам’яті людей він залишився, напевно, самим великим руським богатирем. Досить згадати картину «Три богатирі», на який Ілля Муромець зображений в центрі – як найсильніший і могутній.

У билинах і легендах три богатирі – Ілля Муромець, Альоша Попович і Добриня Микитич – часто разом здійснюють подвиги. Але насправді вони ніколи не зустрічалися. Їх розділяли століття – Добриня Микитич жив в 10 столітті, Альоша Попович – в 13 столітті, а Ілля – в 12-му столітті. Але коли легенди століттями передаються від одного покоління до іншого, вони обростають новими подробицями, знамениті персонажі починають здійснювати нові подвиги, а тимчасові рамки поступово розмиваються і змішуються. Всупереч легендам, Ілля Муромець ніколи не служив князю Володимиру Великому. Вони просто не могли зустрітися, тому що жили в різні століття. Ілля служив князю Святославу, захищаючи Русь від половців.

Але якщо це дійсно так, і Ілля Муромець – історична особистість, то чому про нього немає ні слова в літописах? По-перше, від тих часів збереглося не так багато письмових джерел, що цілком природно, якщо згадати, яку бурхливу історію пережила Русь. Орди завойовників не раз спалювали і повністю руйнували міста. В одному з пожеж одного разу згоріли і книги Печерської Лаври.

А по-друге, існують згадки в зарубіжних джерелах. Наприклад, в німецьких епічних поемах, записаних в ХIII столітті, але заснованих на більш ранніх переказах, згадується великий богатир Ілля Руський. Легенда говорить про те, що в одному в жорстокому бою Ілля мало не загинув, але дивом залишився живий і дав обітницю піти в монастир, присвятити себе Богу і більше ніколи не брати в руки меч. Ілля прийшов до стін Лаври, зняв з себе всі військові обладунки, але не зміг кинути меч і взяв його з собою. Він став ченцем Печерської Лаври і всі свої дні проводив в своїй келії в молитвах.

Але одного разу вороги підступили до стін монастиря, і Ілля своїми очима побачив загибель настоятеля Лаври, убитого смертельним ударом. І тоді Ілля, незважаючи на обітницю, знову взяв у руки меч. Але відчув, що ноги знову відмовляються йому служити. Він ще встиг сховатися рукою від смертельного удару списом, але сили вже покидали його

Чи так це було насправді? Навряд чи ми коли-небудь це дізнаємося. Але безсумнівно одне: вчені встановили, що Ілля дійсно загинув в результаті удару списом в груди і що він, мабуть, намагався зупинити спис на льоту, і це трохи послабило удар. Але отримана рана так і не зажила і врешті-решт стала причиною загибелі Муромця.

Життя після смерті

Ілля Муромець – один з небагатьох людей, кому вдалося пережити свою смерть, залишивши помітний слід в пам’яті людей і мали величезний вплив на наступні покоління.
Але від Іллі залишилася не тільки пам’ять. Тіло Іллі Муромця, як і останки багатьох інших ченців, похованих в печерах Лаври, нетлінне і знаходиться в стані муміфікації. Але, на відміну від тіл єгипетських фараонів, воно стало таким не завдяки обробці спеціальними складами, а з невідомої науці причини. У православ’ї вважається, що якщо тіло не розкладається, а перетворюється в мощі, це – особливий дар Бога, який дається тільки святим.
Потрібно відзначити, що православна церква, на відміну від вчених, ніколи не сумнівалася в дійсності мощей. Ілля Муромець був зарахований до лику святих вже в 1643 році і став одним з 69 угодників Києво-Печерської лаври.
Хто ж такий Ілля Муромець насправді? Міф чи реальна людина, ще за життя став легендою? Людина, який зумів переломити свою долю і встиг робити так багато?
Кажуть, мощі Іллі Муромця здатні зцілити тих, хто страждає хворобами хребта і у кого паралізовані ноги. Ілля і після смерті продовжує своє служіння людям…

Автор: Світлана Тригуб

Фото з відкритих джерел

Джерело: ukrmir.info

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини