Який сорт кави краще: арабіка чи робуста? Що вибрати?

8866

У світі налічується понад 120 сортів і видів кави. Якийсь із них ідеально підходить для еспресо, а десь є найкраща кава для кави з молоком. Залишається тільки правильно знайти той самий вид/сорт. Для цього пропонуємо дослідити особливості, сильні та слабкі сторони арабіки та робусти.

Особливості арабіки

Арабіка — це вид кави, на який доводиться 70% всього світового виробництва кави. Арабіка з’явилася в результаті природного схрещування робусти та еуженіоідіса. Вона відома благородним м’яким смаком, неповторною кислинкою та різноманіттям ноток, які можна відчути. Це пояснюються, тим що зерна арабіки на 18% складаються з різноманітних ефірних олій. Цей вид кави є самодостатнім сам по собі. Моносорта арабіки славляться високою якістю і цінуються досвідченими кавоманами.

Дерева арабіки дуже примхливі до умов навколишнього середовища, ростуть тільки в горах і чутливі до різних хвороб. У зв’язку з цим вирощувати їх набагато важче, ніж інші кавові дерева. Це закономірно відображається на вартості зерен – вони вдвічі дорожчі за робусту. Найвідоміші сорти арабіки:

  • Типіка;
  • Бурбон;
  • Гейша;
  • Марагоджип.

Найбільшим виробником арабіки є Бразилія та Колумбія. В Колумбії навіть заборонено вирощувати робусту для збереження чистоти сортів арабіки.

Особливості робусти

Робуста другий за популярністю вид кави у світі. Хоча робуста була в природі задовго до появи арабіки, відкрили її набагато пізніше в 1860 році. Дерева робусти ростуть на рівнинах і легко підлаштовуються під будь-які природні умови, а також дають щедрі врожаї. Всі ці фактори роблять зерна набагато доступнішими за ціною. Саме через це більшість розчинної кави виготовляють з робусти.

Каву з робусти можна впізнати за різким гіркуватим смаком, насиченим ароматом та високим вмістом кофеїну, що надає їй міцності. Ще одна її особливість — напої мають стійку і гарну пінку. Робусту переважно додають до блендів, в чистому виді її майже не вживають. Класичний напій еспресо готують із суміші кавових зерен з обов’язковим додаванням робусти. Найпопулярніші сорти:

  • Конільон дю Бразил;
  • Ява Інеак;
  • Нану;
  • Куїлу.

Лідерами по вирощуванню робусти є В’єтнам та Індонезія.

Відмінності арабіки та робусти

Арабіка та робуста досить різні за умовами вирощування, смаковими якостями та хімічним складом. Зерна арабіки більші за розміром, мають видовжену форму, тоді як зерна робусти дрібніші та кругліші. Дерева арабіки досягають висоти 4 м і ростуть на висоті 800–2000 м над рівнем моря. Дерева робусти низькорослі, схожі на кущі, ростуть на висоті 200–900 м. Якщо з одного дерева арабіки можна отримати 1 кг зерен, то з робусти — 2–3 кг.

Арабіка у своєму складі містить більше ліпідів, цукрів та ароматичних масел, робуста — аміно- та хлорогенових кислот. Концентрація кофеїну в робусті (3%) вдвічі вища, ніж в арабіці (1,5%). Різниця в хімічному складі обумовлює відмінності в смаку.

Арабіка має багатогранний смак з різними нотками (цитрусовими квітковими, фруктовими) — ніжний аромат та кислинку, яка підкреслює гостроту смаку. З робусти виходять насичені напої, з різким ароматом та простим землянистим смаком. За рахунок кофеїну вони чудово підбадьорюють та проганяють сон, але в них відчувається гіркота.

Що вибрати: арабіку чи робусту?

Вибір між арабікою та робустою залежить виключно від ваших уподобань. При виборі варто звертати увагу на наявність/відсутність та ступінь вираженості наступних характеристик: міцність, гіркота, кислинка, смакове різноманіття.

Відчутно виражена кислинка та багата палітра смаків характерні для моносортів арабіки. Але напої з арабіки не можуть похвалитися міцністю, тому їх варто обирати тим, хто не любить міцну каву. Якщо вас не лякає присмак гіркоти, а підбадьорливий ефект від кави важливіший за ніжний аромат, то вам може підійти робуста.

Насправді не потрібно відмовлятися від тонкого смаку, щоб отримати густу пінку. Можна підібрати бленди арабіки та робусти зі збалансованим смаком, помірною міцністю та легкою кислинкою. Класичним вважається співвідношення арабіки і робусти 80/20, але існує безліч варіації з різноманітними смаковими букетами.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини