Фільм про війну у серці Європи. На “Оскар” від України вирушає “Донбас”

1363

Картина Сергія Лозниці опинилася серед претендентів на номінацію найвідомішої кінопремії світу.

Режисер фільму «Донбас» Сергій Лозниця
Фото з відкритих джерел

29 серпня, у столичному кінотеатрі “Жовтень” Український Оскарівський комітет оголосив переможця національного відбору на висування фільму на премію “Оскар” у категорії “Найкращий фільм іноземною мовою”. Про це інформує ТСН.

Найбільше голосів зібрала стрічка “Донбас” Сергія Лозниці. Вона створювалася у копродукції Німеччини, України, Франції, Нідерландів та Румунії. Фахівці пояснюють свій вибір не лише її якісною художньою складовою, а й актуальністю теми – робота українського режисера виводить на широкий екран окупований Донбас.

Про що цей фільм

Сценарій заснований на документальних матеріалах про події на Сході України. Стрічка композиційно складається з 13 епізодів, у яких відтворені реальні історії на окупованих територіях Донбасу. Усі вони – про життя в умовах війни: примус людей до покори перед бойовиками, розстріли мирного населення, знущання над добровольцями української армії, фейкові знімання російських ЗМІ. Створюючи цю стрічку, Лозниця користувався аматорськими роликами, знятими в ОРДЛО і викладеними згодом в Мережу.

“Донбас – це не регіон, а поняття, і це стало можливим тому, що кримінальні відносини там – основа життя, і у багатьох людей, що живуть там, немає ґрунту під ногами. І це проблема, з якою будь-якій владі в Україні доведеться мати справу, а нам, її жителям – повсякденно стикатися”, – говорив про свій фільм режисер.

Лінійний продюсер фільму з українського боку Катя Лачіна розповіла під час прес-конференції 29 серпня, що над фільмом працювала велика міжнародна команда, а знімання відбувалися в Кривому Розі.

Каннський приз

Світова прем’єра фільму відбулася 9 травня на міжнародному Каннському кінофестивалі в програмі “Особливий погляд”. Лозниця зі своєю картиною переміг у цій категорії. У промові, яку зачитали на церемонії фестивалю, він підтримав ув’язненого Кремлем кримського режисера Олега Сенцова, а також зауважив, що тема конфлікту на Донбасі досі лишається незрозумілою для більшості людей поза Україною: “За останні кілька днів я зрозумів, розмовляючи з журналістами, як мало вони знають про війну, яка йде в серці Європи прямо зараз”.

Як обирався переможець для висунення на “Оскар”

Вітчизняний Оскарівський Комітет складається із 16 осіб, які мають визначити єдиного претендента. Однак цьогоріч стрічку від України обирали 12 членів: видатна режисерка Кіра Муратова померла у червні, а ще три члени дали самовідвід, оскільки пов’язані з фільмами-претендентами (Володимир Тихий, режисер фільму “Брама”, Сергій Лозниця, режисер фільму “Донбас”, Андрій Дончик, креативний продюсер фільму “Кіборги”).

Голова Українського Оскарівського комітету Алік Шпилюк розповів, що всього на розгляді було шість стрічок. Крім вищезгаданих – “Вулкан” Романа Бондарчука, “Коли падають дерева” Марисі Нікітюк, “Міф” Леоніда Кантера та Івана Яснія.

Голоси розподілилися таким чином: за фільм “Донбас” було подано 6 голосів, “Вулкан” й “Коли падають дерева” – по два голоси, “Кіборги” Ахтема Сеітаблаєва – 1 голос.

Також картини отримали і додаткові бали – за участь у конкурсах та фестивалях класу А, призи на цих фестивалях, статті про фільм у фахових міжнародних виданнях (наприклад, Hollywood reporter, Screen, Variety). За цими показниками “Донбас” Сергія Лозниці отримав три бала, “Вулкан” – два бала, “Коли падають дерева” – 2 бала”, “Кіборги” – нуль балів.

Остаточні результати підрахунку: “Донбас” – 9 балів, “Вулкан” – 4, “Коли падають дерева” – 4 бали,  “Кіборги” – 1 бал.

Фінансування

Усі фільми, які брали участь у конкурсі, були різною мірою профінансовані державою.

Сергій Неретін, перший заступник голови Держкіно, розповів, що бюджет власне “Донбасу” становить майже 72 млн грн, а сума державної підтримки – 16 млн 736 тис грн. (23, 5% від загальної суми).

На промоцію стрічки в Україні Держкіно збирається витратити близько 250 тисяч гривень, додав він.

Водночас директор Асоціації продюсерів України Сергій Козаченко зауважив, що наразі є додаткові ініціативи щодо фінансування промо фільму в Америці: “Ми будемо захищати цей проект у Культурному фонді. Проект може отримати додаткове фінансування. Це будуть помітні кошти для того, щоб достойно втілити промокампанію. Цього року ми намагатимемося вперше підтримати фільм від України зусиллями Культурного фонду та Асоціації продюсерів, Держкіно і інших організацій. Досі це було лише на плечах продюсерів”.

За його словами, на просування стрічки за кордоном потрібно 50-100 тисяч доларів.

Шанси на визнання

Фахівці із Оскарівського комітету наголосили, що потрапити до шорт-листа кінопремії надзвичайно важко стрічкам з усіх країн, які подаються на її здобуття, а не лише з України. До прикладу, Франція останні кілька років не змагається за статуетку, хоча кіноіндустрія в цій країні розвиненіша.

У комітеті також зауважили, що головним завданням було вибрати стрічку, яка матиме найбільші шанси бути поміченою. У Держкіно нагадали, що “Донбас” наразі має “шикарні міжнародні відзнаки”, головною з яких є відзнака Каннського фестивалю за найкращу режисуру у програмі “Особливий погляд”.

“Це збільшує всі шанси цього фільму для того, щоб він, як мінімум, потрапив до шорт-листа. Звичайно, будемо вболівати за те, щоб він отримав найголовнішу відзнаку, власне для чого цей фільм туди і вирушає”, – сказав Сергій Неретін.

Стрічка вже крокує міжнародними фестивалями – у Карлових Варах, Мюнхені, на Єрусалимському кінофестивалі, в Торонто, розповіла Катя Лачіна. Вона нагадала, що фільм тепло зустріли як у Каннах, та і на Одеському кінофестивалі.

Представник Національної спілки кінематографістів України Сергій Васильєв вважає, що цей фільм з усіх стрічок має найбільші шанси, щоб бути поміченим і не загубитися серед інших.

А кінокритик Олександр Гусєв поділився радістю з того приводу, що “Україну на міжнародному майданчику представлятиме настільки художньо потужний фільм, в якому естетичні і етичні риси знайшли щасливу гармонію”.

“Цей фільм, з одного боку, представляє гаму української сучасності і водночас це дуже універсальна і зрозуміла історія про те, що відбувається з людською природою, яка більше не стримана страхом покарання або навпаки опиняється під цим страхом”, – сказав він.

Як відбувається вибір претендентів у кіноакадемії

Сергій Васильєв зауважив, що ідеальною досяжною метою для української стрічки є потрапляння до списку із дев’яти фільмів, серед яких будуть обиратися номінанти.

“Не треба думати, що всі ті тисячі американських кіноакадеміків кинуться дивитися 90 стрічок. Їх дивиться відносно невелика кількість людей, які відбирають один список. Потім список із дев’яти фільмів дивиться інша невелика кількість людей, яка обирає п’ять. І лише ці п’ять дивляться всі”, – розповів він процес відбору на “Оскар”.

Поки що, на його думку, важко складати прогнози щодо долі фільму Лозниці на церемонії.

“Найкращий варіант бути поміченим – це бути поміченим ще до того, як ви подалися. “Донбас” помітили набагато раніше – про цей фільм написали всі провідні кінематографічні американські видання, він буде представлений в Торонто в офіційній програмі. “Донбас” з-поміж інших варіантів найбільш перспективний, щоби бути поміченим невеликою групою людей”, – зауважив Васильєв.

Політична забарвленість

В Українському Оскарівському комітеті розповіли, що під час конкурсу враховують актуальність теми фільму і її перспективи зацікавити американських кіноакадеміків.

Алік Шпилюк водночас зауважив, що в Каннах картину Лозниці “треба було пояснювати”. “Те, що нам болить, що для нас є актуальним, в багатьох країнах про це не знають – загальна маса поняття не має, що відбувається на Сході України. Цей фільм може хоч якось пролити світло”, – вважає він.

За правилами американської кіноакадемії, фільм, який здобуває право на участь в категорії стрічок іноземною мовою, має бути у вітчизняному прокаті щонайменше один тиждень та демонструватися кожен день – в період від 1 жовтня 2017 року до 30 вересня 2018 року.

Офіційна прем’єра фільму “Донбас” в українському національному прокаті має відбутися 18 жовтня, однак через вимогу Американської кіноакадемії буде влаштовано спеціальний тиждень прокату фільму “Донбас” – від 20 до 27 вересня в столичному кінотеатрі “Жовтень”.

Аліна Денисенко

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини