Через новий закон про збереження лісів можуть вирубати всі Карпати і ніхто не буде покараний

1047

Новий Закон щодо збереження українських лісів замість посилити відповідальність за бездумну і нещадну вирубку, зробив її безкарною і зараз закривають такі справи десятками, йдеться в ТСН.Тиждень.

Дмитро Комаров зафільмував з висоти просто лисіючі Карпати. Його відео з масштабами вирубки «підірвали» Інтернет. «Я зараз повернувся з Амазонки. Амазонка – це легені планети. І можна запитати будь-якого вождя племені, який не вміє читати і писати: чому ви не даєте вирубати ліс? І він простими словами каже: тому що люди не розуміють, якщо вирубати ліс – не буде води, якщо не буде води – не буде життя», – каже автор і ведучий програми «Світ навиворіт» Дмитро Комаров.

Навіть уривки його відео з літака – вражають. «Ну, ось рубка. Картина зовсім звичайна. Ось лисина одна, інша. Помітні старі залисини. І що буде? Ще, наприклад, 5-10 років так і будуть лисі Карпати. Буде змінюватися клімат. Будуть повені», – коментує відео Комаров.

Але ще більше вражає те, що, виявляється, нещодавно по країні стали закривати кримінальні провадження стосовно незаконних вирубок. Лісозахисники та екоактивісти навіть назвали цифру – уже закрито щонайменше понад три десятки таких справ. А фахівці прогнозують – закриють майже усі!

«Он, дерево, яке було зрубано взимку теж незаконно. Залишена верхівкова частина. Немає ніяких ознак законності, немає тавра на ньому. Он, поруч, іще одне… Вони вирубують все, що можна найлегше завантажити», – пояснює координатор проекту «Лісова варта» при всесвітньому фонді дикої природи Дмитро Карабчук, який погодився супроводжувати журналістів в Карпатах і показати масштаби вирубки.

У лісі, зовсім близько до містечка Старий Самбір на Львівщині, навіть не потрібно підніматися високо в гори, щоб побачити нелегальну вирубку. Вона тут – скрізь. Й настільки нахабна, що «чорні лісоруби» особливо не намагаються приховати свої сліди. «Вони його почали пиляти, побачили, що тут всередині гниле, і прямо так і залишили. Сусіднє дерево забрали», – розповідає активіст.

Він додає, що сума збитків лише на кількох метрах шляху може сягати десятків тисяч гривень, а ось відповідальність за це не перевищує 510 гривень. «Ніякого криміналу. Уявім собі, що стоїть лісова охорона, а людина рубає, а інші зловмисники тримають лісову охорону. Але лісова охорона, уявімо, це документує. Навіть якщо таких дерев буде зрубано 300 зумисно. Все рівно це не буде кримінальна відповідальність. Бо щоб вона настала – потрібно, щоб таких дерев назбиралося близько 500. І щоб вони у сумі збитків досягли межі 1 мільйон 910 тисяч», пояснює координатор.

Це означає приблизно 70 лісовозів, або близько 12 вагонів з краденим лісом, щоб сума збитків назбиралася до 1 мільйона 910 тисяч. Лиш тоді поліція зможе заявити про кримінал.

Але зафіксувати і потім довести до суду таку справу – майже нереально, пояснює активіст. Це, каже, наслідки дії нового закону, який вступив в силу з початку 2019. Бо, приміром, за старим законодавством незаконна рубка на території природно-заповідного фонду автоматично тягнуло за собою кримінальну відповідальність. Навіть якщо це одне дерево. Сума штрафу йшла до 5 тис гривень. А також від умовного терміну до 3 років позбавлення волі.

А у вересні 2018 року Верховна Рада прийняла закон щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів. У положенні про розмір «істотної шкоди довкіллю», за яку передбачається вже кримінальна відповідальність, зазначено, що це шкода у розмірі понад 2 тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян. При цьому помилково або зумисно не врахували, що у кримінальному законодавстві неоподаткований мінімум становитиме не 17 гривень, а 960 гривень. Як наслідок, зараз декриміналізовані усі незаконні рубки, де завдана шкода складає менше 2 мільйонів гривень.

Через цю так звану похибку законотворців, поліція тепер масово закриває порушений щодо «чорних лісорубів» кримінал. «Можу стверджувати, що закриється більше 90 відсотків всіх справ, бо в більшості випадків сума збитків, завданих незаконними рубками, становить від 2 тисячі до 100 тисяч гривень. Це те, що орієнтовно зловмисники крадуть в межах однієї машини», – говорить головний лісничий львівського лісгоспу Роман Коваль.

Тобто, схоже, тепер красти можна десятками машин, та хоч вагонами, бо навіть, якщо украв лісу на якихось півтора мільйона гривень – ніякої в’язниці.

«Питання виключно в тому, що це величезний нелегальний прибуток. Все, не більше того! І таке – діряве законодавство, яке не дозволяє нормально покарати. Наш Чорногірський хребет – він нічим Альпам не поступається. Ти дивишся на все це – дуже красиво. І цей захват різко обривається, коли ти повертаєшся з зони великої висоти і бачиш, де вже снігу нема, лишай такий, знаєте. Десятки, сотні гектарів вирублено. Мої діти не побачать цих Карпат, які є зараз. А мої онуки, можливо, побачать уже суху пустелю», – переконаний автор і ведучий програми «Світ навиворіт» Дмитро Комаров.

Про це добре знають навіть самі діти. Ось, як лісозахисниці зі Львівщини. Цього тижня, каже, її хтось закидав коктейлями молотова. Переконана, це тому, що пхала носа у вирубки лісу під селом. «Тут вони облили бензином. Тут були кури 34. Два коня, теля, коза з козенятами, два теля, свиня і корова. Тепер кістки, всі згоріли», – показує спалене господарство Ольга Масловська.

Все це можна бодай спроубвати врегулювати, каже активіст лісової варти. І справа, мовляв, не в правоохоронцях, не у Держлісагентстві чи Мінекології. Справа терміново за парламентом і новим законом, бо ще трошки – і не буде навіть на чому його надрукувати.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини