Арбайтен! Німеччина збирається відкрити свій ринок праці для українців. На які умови і зарплати там можна розраховувати?

5684

Вже в наступному році для українських заробітчан може відкритися найбільший ринок праці Європи – Німеччина.

Фото з відкритих джерел

З наступного року Берлін планує спростити працевлаштування для громадян країн, що не входять до складу Євросоюзу, пише Страна.

В Бундестазі готуються прийняти міграційний законопроект, за яким іноземці зможуть у спрощеному порядку отримувати робочу візу. Дискусії про це ще йдуть. В найбільш ліберальному варіанті документ передбачає, що робоча віза буде видаватися на півроку без запрошень, і вже на місці в Німеччині люди зможуть вибрати для себе роботодавця, щоб приступити до роботи.

Після закінчення терміну дії робочої візи потрібно буде покинути країну. А через півроку можна буде заїхати за такою ж схемою.

Зараз робочу візу в Німеччині так просто не отримати. Як в усіх багатих країнах ЄС, роботодавець спочатку повинен довести владі відсутність місцевих претендентів на цю посаду. Перевіряють заявку протягом двох місяців.

Тож що чекає українських заробітчан у Німеччині, якщо цей закон приймуть і він вступить в силу?

“Не тільки суперпрограмісти з Індії, але й кухарі з України”

Уже в жовтні цього року міністр внутрішніх справ та керівник ХСС Хорст Зеехофер має намір представити зміни в міграційному законодавстві, повідомляє Deutsche Welle. Деталі, щоправда, ще уточнюються.

Партнери ХДС / ХСС за правлячою коаліцією – соціал-демократи – наполягають на більш ліберальному варіанті, за яким мігранти можуть потрапити в країну, не маючи конкретної пропозиції робочого місця.

Політики з блоку християнських партій не підтримують такий формат.

“Якщо мова йде про міграцію, то одне повинно бути чітко оформлено – міграція в Німеччину можлива лише за наявності робочого місця”, – впевнений депутат Бундестагу від ХДС Армін Шустер.

При цьому ХДС і ХСС визнають, що нинішні правила, що регулюють питання міграції, потрібно змінити.

“До цього моменту у нас були занадто жорсткі препятствия для мігрантів”, – констатує Філіпп Амтхор з ХДС.

“Говорячи про міграцію робочої сили, потрібно розуміти, що мова йде не лише про суперпрограммістів з Індії, але і про кухарів з України”, – додав Філіп Амтхор, депутат від ХДС, голова комітету бундестагу з внутрішньої політики.

До цих пір в Німеччині не було окремого міграційного закону. Прийняти його вимагали соціал-демократи, а правлячий блок ХДС / ХСС виступав проти. Та “есдеки” переконані, що країні потрібні робочі руки і потрібно прийняти новий закон.

“Нинішні правила міграції – це бюрократичний монстр. Якщо Німеччина хоче перемогти у міжнародній конкурентній боротьбі за іноземних фахівців високої кваліфікації, їй потрібен простий, чіткий, зрозумілий міграційний закон”, – заявив політик від СДПГ Буркхардт Лишка.

Спаржу немає кому збирати

Причина, за якою уряд задумався про спрощення набору іноземців – нестача робочих рук. Поляки, які раніше їхали працювати на полях за 1,5 тисячі євро в місяць, вже не погоджуються на такі зарплати. Вимагають підвищення, шукають роботу в інших країнах або повертаються додому, де також багато роботи.

Влітку Союз німецьких фермерів вимагав від федерального уряду спрощення працевлаштування для країн, які не входять в ЄС. Особливо потрібні збирачі врожаю на полях зі спаржою, які масово вирощують німці.

Як розказав німецький фермер Юрген Якобс видавництву Tageszeitung, цього року в його компанію не приїхало 85 із 350 замовлених робітників. Через це частина його полів “стоїть мертво”, адже нікому збирати спаржу.

Робота з цими овочами досить тяжка, а німецькі фермери визнають, що не можуть конкурувати за заробітну плату з будівельними фірмами, де платять 9 євро за годину роботи.

Із цієї суми вираховують вартість проживання. За місяць набігає близько 1,3-1,5 тис. євро на руки.

Втеча з Польщі

Якщо міграційний законопроект буде прийнято в ліберальному вигляді, то значна частина українських заробітчан відправиться саме в Німеччину.

“У разі відкриття ринку робочої сили Німеччини більшість українських трудових мігрантів поїде туди. Можна з більшою часткою ймовірності спрогнозувати нову хвилю трудової міграції з України, яку буде дуже важко зупинити”, – написав на своїй веб-сторінці в Facebook Василій Воскобойник, голава асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.

За прогнозами, багато українців, які зараз працюють у Польщі, перейдуть до німців. Плюс ті, хто не може знайти роботу в Україні. І якщо в поляків в середньому можна зарабити 600 евро, то в німців – приблизно удвічі більше.

Однак, не все так райдужно. Наших кличуть туди, в основному, не на найпрестижніші роботи – дальнобойщиками, цілодобовими сидячими службами з людьми похилого віку, в аграрному секторі. І на значно менші гроші, аніж платять, до прикладу, польським заробітчанам.

“У поляків робота не цукор, а німець дере три шкури”

У Польщі тимчасово вже масово позбуваються українських робочих рук.

“Введення безвізового режиму для громадян України призвело до знервованості на польському ринку праці.

Роботодавці стали побоюватися, що українських співробітників залучать на ще більш високі зарплати в Західній Європі”, – розповідає Newsweek Кшиштоф Інглот, гендиректор польського кадрового агентства, яке, в тому числі підбирає кадри і в Україні.

Експерт, втім, упевнений, що для трудової еміграції українці як і раніше будуть вибирати насамперед Польщу. “По-перше, це законна зайнятість в поєднанні з гарантованою соціальною допомогою. Доходи досі в кілька разів вищі, аніж в Україні, а також соціально-культурна близькість”, – говорить Інглот.

З ним не згоден кадровик Мацей Вітуцкій, президент Work Service SA, який вважає, що географічна і мовна близькість не стане вирішальним фактором для українських заробітчан.

“Ключову роль, як і у випадку еміграції поляків, грають великі заробітки, а вони в Німеччині в кілька разів вищі, ніж на нашому ринку”, – говорить Вітуцкій.

За опитуваннями польських кадрових агентств, майже 60% українців зізнаються, що вони покинуть країну, коли для них відкриється ринок праці Німеччини.

“У Польщі працювати за 10 злотих на годину (близько 2,5 євро) через посередника з України, який вводить в оману працівників, зараз вже мало хто хоче. У Німеччині українцям платять 6-8 євро на годину”, – говорить мешканець Катовіце Дмитро Дорогий.

Частина українців вже зараз їде від польських роботодавців. Newsweek наводить як приклад бізнесмена Адама, який працює близько Щецина в компанії з виробництва пластикової упаковки, яка експортується в Німеччину.

“Близько двох років у мене працює дюжина робітників з України. П’ятеро з них попрощалися зі мною. Вони сказали, що зібрались у відпустку в Бельгію для роботи на будівництві, на яку їх влаштував знайомий. Там вони будуть заробляти в чотири рази більше, ніж у мене. Я не знаю, чи повернуться вони восени “, – нарікає Адам.

Але в Німеччині, кажуть самі заробітчани, заробітки важчі, ніж в Польщі.

“У поляка не цукор, а німець дере три шкури. Знайома (у неї угорський паспорт, влаштуватися було легше) працювала доглядальницею у літньої німецької пари, там дружина була прикута до інвалідного крісла. Так знайома майже очей не спала, проклинала все на світі. Це каторжна праця. Отримувала 2 тисяч євро – це тому, що у неї громадянство країни ЄС, а нашим платитимуть удвічі менше. Далекобійники – те ж саме, всі соки з них вичавлюють. Там заробітки залежать від кількості годин, так вони беруть “понаднормові “, щоб більше заробити, а це втома і ризик – на кілька секунд закрив очі за кермом і врізався в щось “, – розповіла Галина Сандуляк зі Львова, яка їздить на сезонні роботи до Польщі, але до Німеччини поки не збирається.

“У Німеччині та по всій Європі тільки і чекають українців без знання мови і без професійних знань роботи”, – іронізує інша заробітчанка Ольга Жук, яка встигла попрацювати в Італії і Польщі.

“Домрабині” і догляд за козами

Зараз багато українців працюють в Німеччині за біопаспортами, тобто нелегально (тому їм і стали платити трохи краще в Польщі, щоб не їхали далі на Захід).

Серед експертів існує думка, що безвіз нам дали заради залучення дешевої робочої сили, що особливо актуально на фоні нестачі робочих в багатьох країнах ЄС і напливу біженців. І вже точно більшість українців їде в Європу не кави випити і не на Колізей подивитися.

“За безвізом заїжджають на три місяці за попередньою домовленістю з роботодавцем. Так працюють багато будівельників, ремонтники, садівники, сільгосп робітники. Зайшли в квартиру, будинок, маєток – і їх ніхто не бачить”, – розповідає нам заробітчанин Юрій Кальченко.

В інтернеті та соцмережах – повно оголошень про набір українців за біопаспортами.

“Робота на фермі, потрібні двоє чоловіків для догляду за тваринами (кози, кури, свині). Зарплата 1,2 тис. євро, житло безкоштовне. Біометрика або польська робоча віза”.

“Робота в Німеччині. Ремонт квартир. Потрібні фахівці: гіпсокартон, плитка, шпаклівка, малярка і т.д. Надається житло, а також доїзд на роботу і з роботи. Зарплата від 1200 €”.

“Для доглядальниць пропонуємо роботу в Німеччині з заробітною платою від 700 до 1500 євро на місяць (в залежності від знання мови і досвіду роботи). Проживання з сім’єю хворого (харчування включено). Ми оплачуємо проїзд з України до Польщі, з Польщі до Німеччини і назад. Працюємо з польськими візами і біометричними паспортами.

Обов’язки доглядальниці – надавати допомогу хворому: купати, одягати, відвідувати з хворим лікарів, ходити на прогулянки, готувати, прибирати, виконувати всі домашні обов’язки “.

“Це вже домробітниця або навіть служниця, а коли ж хворим займатися чи під таким приводом і шукають рабиню? Може, наш народ і страждає від нестачі грошей, але ж не від нестачі розуму! А німкені за такі гроші наймитувати не хочуть”, – обурюються коментатори в соцмережах.

До Німеччини – в “відрядження” з Польщі

Є лазівки, які допомагають влаштуватися легально вже зараз – через Польщу.

Схема працевлаштування в Німеччині, за словами заробітчан, наступна.

Польська компанія за пару сотень злотих робить документи на польську робочу візу і нібито відправляє у відрядження до Німеччини. Для цього українець отримує спеціальну візу ван дер Ельста (van der Elst) в консульстві Німеччини. Чекати її приблизно два тижні. За нею можна пропрацювати в Західній Європі три місяці протягом півроку. Потім є варіанти залишитися – наприклад, можна зробити новий контракт.

Віза van der Elst – ще один спосіб для посередників заробити.

“В агентствах за неї просять близько 50 євро. Я зробив її, вже маючи на руках польську робочу візу”, – розповів нам заробітчанин Володимир зі Львова.

Ця віза видається на підставі постанови Європейського суду, за яким компанії, розташовані на території Європейської зони, можуть наймати людей без додаткового дозволу на роботу, якщо вони виконують роботу за контрактом від імені компанії з іншої країни ЄС, де працівник має діючу робочу візу.

Хоча не всі країни ЄС погодилися з таким рішенням Європейського суду. Якщо Німеччина (за візою van der Elst там можна працювати до 3 місяців протягом півроку), Австрія, Франція, Бельгія і Нідерланди, наприклад, їх видають, то Італія – ​​ні.

У мережі багато оголошень за подібною схемою: “Німеччина. Робота на виробництві металоконструкцій. Потрібні: зварювальники, слюсарі-збирачі. Вимоги: наявність польської робочої візи мінімум 3 місяці, досвід роботи за фахом від одного року, вміння самому налаштувати зварювальний апарат, хороший рівень зварювання, обов’язково читати креслення. Після 1,5-2 місяців роботи в Польщі працівники відправляються на роботу в Німеччину. Заробітна плата зварювальників – 8 євро\год, слюсарів 7 євро\год. Житло 250 євро в місяць, сума знімається з з\п, харчування за свій рахунок. Перший місяць робочий день – 8 годин, потім 10-12 годин. Відправлення в Німеччину за рахунок роботодавця. З першої заробітної плати утримується 200 євро “.

В Україні, тим часом, експерти побоюються, що після відкриття німецького ринку праці, трудова міграція “вимиє” з Украни залишки кваліфікованої робочої сили.

“Треба реформувати країну, робити її не токсичною для інвестицій, підвищити рівень життя – це основні рецепти, які допоможуть призупинити трудову міграцію”, – вважає Воскобойник.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини