Спочатку кілька слів що взагалі таке кох. Тут ціла історія. Зараз кох є популярним десертом лише на Балканах і в Італії, хоча має австро-угорське походження і переписів ріжних кохів дуже багато в старих, виданих ще за бабці Австрії, польських книжках. А в пізніших польських книжках кохів вже немає, або є тільки рижовий (найпростіший і базовий, властиво).
Також, кох в тому розумінні, про який я зараз розповідаю – це щось середнє між пудингом і запіканкою.
Є певні технологічні відмінності, бо пудинги готуються зазвичай на парі, а запіканки не потребують якихось особливих стрибань навколо себе- наскладав, залив, запік і всьо.
А в кох, не залежно від того, солений він чи десертний, жовтки і білки додаються окремо, і збиті до штивних піків білки додають пухнастості.
В німецькій кухні є така штука Kochkäse, яка мені подібна на варений (плавлений) сир, з кминком, але це явно не той кох, про який я намагаюся більше дізнатися.
Кох має дуже м’яку і вологу текстуру, бо в нього додається багато молока і вершків. Готується базовий кох або з рижу або з манної крупи, як самих, так і з додаванням яблук, родзинок, сливок.
Переважаючі смаки рижово-ябкового коху – молоко і ваніль, що робить його чудесним сніданком, або просто десертом до кави.
Так отож,
шклянка рижу
шклянка вершків
шклянка молока
троха цукру
3 яйка
2 ябка, троха родзинок
цинамон, ванілька або ванільний цукор
Риж добре вимити, залити водою і дати троха постояти. Потім воду злити, перекласти в банячок, залити вершками і молоком (спочатку пів порції), додати ванільку, цукор і варити на повільному вогні хв 15 після закипання. Якщо вся рідина ввібралася – долити ще, але риж не має бути рідким, тільки вогким. Вимкнути і вистудити.
Вбити 3 жовтки, вимішати. Додати грубо порізані ябка, родзинки, збиті з ложкою цукру білки і легенько вимішати.
Викласти в тортівницю або форму висмарувану олією і присипану тертою булкою і спекти десь з годину при 180*. Різати холодним.
До коху пасуватиме квасна мармоляда, ягоди, молоко, або як в мене – какао.
“Нічого особливого, рисова запіканка!” – скажете ви, і може матимете рацію. Але для мене цей перепис є цінним тим, що має як мінімум не совєцьке дитсадкове походження, і смакує цілком благородно. Ну і взагалі – порівняйте назви “кох” і “запіканка”… Це ж очевидно, що кох!
Фото: пані Стефа
Джерело: пані Стефа