Як дітей зараховуватимуть до 1-го класу і що батькам робити з поборами у школах: пояснення від Гриневич

1681
Лілія Гриневич

Міністр освіти про нововведення та старі проблеми у школах.

© Фото з відкритих джерел

Відтепер українських дітей будуть зараховувати до шкіл за територіальним принципом – відповідний наказ Міністерства освіти та науки України був затверджений у травні. Але якщо батьки хочуть віддати свою дитину у школу не за місцем проживання, то це теж можна зробити.

Про нововведення та старі проблеми у школах міністр освіти Лілія Гриневич говорила в останньому ефірі ток-шоу “Право на владу” на телеканалі “1+1”. Для того, щоб ви нічого не прогавили, ми підготували невеликий огляд заяв і корисної інформації від Гриневич.

Міністерство освіти та науки України проаналізувало досвід 38 країн Європи у зарахуванні дітей до 1-го класу школи і визначило, що у 66% застосовують територіальний принцип – тобто, діти йдуть до школи, що розташована поблизу місця проживання.

За словами Гриневич, у 18% країн взагалі не приймають на вільні місця дітей з інших районів (в Україні така можливість передбачена, про що буде йтися нижче).

У 16% європейських країн територіальний принцип не застосовується. Міністр стверджує,  що в цих країнах “є незадоволення і багато критики під час вступу до шкіл”.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОТРІБНІ ДЛЯ ЗАРАХУВАННЯ У ШКОЛИ

Конкурсний відбір для зарахування до школи скасовується, якщо дитина йде до навчального закладу поблизу свого місця проживання. Батькам необхідно лише принести до школи необхідні документи: заява, копія свідоцтва про народження дитини, копія або оригінал медичної довідки. Якщо дитина має особливі освітні потреби, то потрібно подати копію висновку відповідного центру, який вказує, яка освітня траєкторія рекомендована дитині.

“Якщо ви хочете отримати право на першочергове зарахування, вам потрібно довести ваше місце проживання – чи воно належить до ділянки обслуговування школи. Також пріоритет мають братики та сестрички тих, хто вже навчається у цій школі, і так само пріоритет мають діти працівників школи”, – розповіла Гриневич.

Міністр зазначила, що відомство впроваджує дуже гнучкий принцип зарахування дитини до першого класу – те, що дитина проживає в тому чи тому місці, може довести понад десяток типів документів. Серед них – витяг з Єдиного державного демографічного реєстру; документ, що засвідчує право власності на житло; договір оренди; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб тощо.

У ЯКИХ ВИПАДКАХ ДІТИ МОЖУТЬ ВСТУПАТИ ДО ШКОЛИ НЕ ЗА МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ

Незважаючи на те, що з наступного навчального року дітей до українських шкіл будуть зараховувати за територіальним принципом,

Гриневич розповіла, в яких випадках діти можуть вступати до школи не за місцем проживання
це  не означає, що школу не можна змінити.

“Якщо, наприклад, ваша дитина має унікальні фізико-математичні здібності і це виявиться упродовж навчання у початковій школі, ви можете – вже за конкурсом – вступати до п’ятого класу у спеціалізовані школи із поглибленим вивченням предметів”, – розповіла міністр Лілія Гриневич.

За її словами, батьки також можуть зарахувати своїх дітей до шкіл не за місцем проживання, але якщо в цих школах будуть вільні місця.

ПЕРШОКЛАСНИКИ БУДУТЬ ЗАБЕЗПЕЧЕНІ ПІДРУЧНИКАМИ

Через освітню реформу до першого вересня мають надрукувати втричі більше шкільних підручників, ніж зазвичай. Це створює величезний виклик для Міністерства освіти та науки.

“Якщо щороку ми друкували від 7 до 9 мільйонів примірників підручників, то цього року ми друкуємо підручники для трьох лінійок класів. І вперше будемо друкувати майже в три рази більше”, – сказала Гриневич.

Міністр зазначила, що в Україні немає достатніх поліграфічних потужностей, щоб так швидко усі ці підручники надрукувати, але вона запевняє, що підручники для першокласників будуть друкуватися насамперед і на новий навчальний рік вони будуть ними забезпечені.

ЩО ТАКЕ “ІНТЕГРОВАНІ УРОКИ”

Реформа освіти передбачає запровадження в українських школах інтегрованого курсу “Я досліджую світ”, за допомогою якого діти зможуть побачити взаємозв’язок між математикою, мовою та іншими предметами. Але ці дисципліни у школах також вивчатимуть і окремо.

“Діти будуть мати і українську мову, іноземну мову, буде математика як окремий урок, буде фізкультура як окремий урок і буде мистецтво як окремий урок. Але буде в нас і урок, який називається “інтегрований курс “Я досліджую світ”, – розповіла вона.

За словами Гриневич, “інтегрований урок” не займатиме увесь час, як побоюються деякі батьки.

“Справа в тому, що коли дитина досліджує світ, вона може вивчати, наприклад, не тільки явище природи, але вона ще може при цьому практикувати свої знання з математики, вчитись формулювати свою думку, її аргументувати – і саме в цьому сила інтегрованого уроку. Він не займає увесь час у школі. Є одна тема, яка добре і глибоко пізнається дитиною, з усіх сторін”, – пояснила міністр.

© Фото з відкритих джерел

БАТЬКАМ НЕ ПОТРІБНО ЗДАВАТИ ГРОШІ НА “РЕМОНТИ” У ШКОЛАХ

Цього року на обладнання для перших класів в українських школах уряд виділив майже мільярд гривень. Але це лише державне фінансування. З урахуванням коштів, які виділяються з місцевих бюджетів, ця сума є ще більшою.

“На даний момент це безпрецедентні інвестиції в школу. За всі роки незалежності таких інвестицій не було. Я хочу звернутися до батьків і сказати: будь ласка, більше контролю грошей на вашу школу”, – сказала міністр Лілія Гриневич.

Очільниця МОН зазначила, що ухвалений минулого року закон про освіту зобов’язує  оприлюднювати бюджети шкіл і на що йдуть виділені гроші. І батькам школярів немає потреби здавати якісь додаткові гроші “на ремонт”.

ЯК МІНОСВІТИ ПЛАНУЄ БОРОТИСЯ З БУЛІНГОМ У ШКОЛАХ

Міносвіти України почало антибулінгову кампанію у школах – Гриневич
Міністерство освіти та науки України почало антибулінгову кампанію, спрямовану проти жорстокості у школах.

“Це ж не так просто – взяв і покарав. З дитиною [яка б’є інших дітей або вчителів] потрібно спеціально працювати і вміти працювати психологу. Тому що він себе так веде не просто так. Коли батьки вдома говорять, зневажаючи вчителя, це передається дитині. Коли дитина приходить в школу і її ображають, вона цю агресію повинна кудись вилити. А може над ним насильство відбувається вдома. Для цього потрібні працювати психологи”, – сказала вона.

Гриневич сказала, що ще один виклик для Міністерства освіти зараз – підготовка шкільних психологів. За її словами, у відомстві хочуть зробити так, щоб вони не змушені були заповнювати “сотні папірчиків” і звітувати про свою роботу, а займалися важкими дітьми і працювали з вчителями.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини