9 унікальних музеїв Львова

2212

Які музеї турист відвідує у Львові? Напевно, кожен згадає музей-аптеку та історичний з італійським двориком на Ринку, зброю в Арсеналі, може, етнографічний на проспекті Свободи та музей історії релігій, де слухали орган біля домінікан. О, ще ж Шевченківський гай та Личаківский некрополь! Між іншим, у місті є насправді цікаві й унікальні музеї, аналогів яким немає в країні. І не обов’язково за контентом — за концептом, за формою, за підходом до відвідувача. Ми обрали 9 унікальних музеїв Львова та зробили огляд, який має буди корисним не лише туристам, а й львів’янам.

Унікальні музеї Львова

Кімната-музей «Слідами галицьких євреїв»

Працює при всеукраїнському єврейському благодійному фонді «Хесед-Ар’є». Музей описує історію львівських євреїв, зокрема, у ньому представлені такі розділи експозиції: «Відділ жертв НКВС та нацизму», «Історія львівських синагог та рабинів», «Банкіри та ремісники передвоєнного періоду», «Єврейські госпіталі» тощо. Колись музей був кімнатою, де жила єврейська родина, яка загинула в гетто чи в концтаборі. Вони пішли… А речі залишились. І скатертина на круглому столі, над яким маленький абажурчик колись тепло і по-домашньому збирав усіх мешканців цієї маленької квартирки. І плюшева шторка на дверях, відсунувши яку, можна почути звуки старої платівки з єврейською мелодією… Можна побачити старі фотографії сучасних будівель, почути цитати із творів класиків, що пов’язані з нашим містом, насолодитися музикою, написаною у Львові.

А еще обов’язково треба побачити в центрі Львова унікальний (вул. Староєврейська, 37) Простір синагог — музей просто неба та громадській простір одночасно. Проект є ініціативою для вшанування історії євреїв у Львові та кращого розуміння міської історії й спільної спадщини самими львів’янами та гостями міста. Відкритий на початку вересня 2016 року, він є зразком облаштування подібних просторів у країні.

Вхід вільний, але обов’язково телефонуйте заздалегідь! Щонеділі об 11.00 проводяться екскурсії для батьків із дітьми за попередньою домовленістю.

Адреса: вул. Котляревського, 30.

Телефон: 032 238 1178, 067 682 02 57.

Години роботи: ПН 10:00–18:00, ВТ 14:00–18:00, ПТ 10:00–12:00. Вихідний — субота.

Музей-меморіал «Тюрма на Лонцького»

Унікальний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» розташований у Львові в приміщенні тюрми, де розміщувалися каральні органи трьох окупаційних влад: польської, радянської та німецької. Це перший в Україні музей-в’язниця. «Тюрма на Лонцького» тільки спочатку виглядає цікавим туристичним об’єктом. Це місце з надзвичайно потужною негативною енергетикою, яку відчуваєш кожним клаптиком тіла. Музей у застінках колишньої в’язниці створений не для розваги, а для пам’яті. Це моторошні сторінки історії, які мусимо знати.

Вхід та екскурсія безкоштовні. Для груп більше 10 осіб екскурсії проводяться за попереднім записом.

Фотозйомка дозволена та безкоштовна.

Адреса: вул. С. Бандери, 1 (вхід з вул. К. Брюллова).

Телефон: 032 247 42 20.

Години роботи: 10:00–19:00, перерва 13:00–14:00; НД 10:00–17:00, без вихідних.

Двір-музей СРСР

Цікавий зразок музею, що стихійно виник просто неба. Під час ремонтів, переїздів, люди виносили на подвір’я старі меблі, вази, картинки та бюсти представників радянської політичної еліти, експозиція формувалася хаотично й вийшла вкрай цікава. Зараз це грандіозна колекція, що складається з портретів популярних у радянські часи поетів, художників, генсеків СРСР, посуду, тропічних ляльок і статуеток, а також багато чого іншого, що було модно мати вдома 50 років тому.

Схожий за формуванням — Музей загублених іграшок, що знаходиться поруч, на вул. Князя Лева, 3. Експозиція під відкритим небом починалася з парочки випадково забутих іграшкових звірят, які швидко обзавелися такими ж сусідами з найближчих дворів. Тепер це цікаве зібрання різних речей зі світу дитинства: від ляльок і машинок до велосипедів, на яких можна кататися.

Вхід вільний, бескоштовний, фотозйомка дозволена та безкоштовна.

Адреса: вул. Князя Лева, 2.

Музей Ідей

У центрі старої частини міста знаходиться Бернардинський монастир, заснований 1460 року, у 1992 році Олесь Дзиндра, художник зі Львова в пивницях монастиря заснував мистецький проект Музей Ідей. Це Простір, де народжуються, визрівають і реалізуються найрізноманітніші мистецькі ідеї та проекти.

Зараз це чудове місце для нестандартних фотосесій, певний час тут можна просто гуляти, роздивляючись численні інсталяції. А можна зазирнути до підземелля монастиря, де крім виставкових залів працює чудова Трапезна Ідей. І якщо вам цікаво, що насправді їли галичани в старі часи — вам сюди!

Вхід вільний, безкоштовний, фотозйомка дозволена та безкоштовна.

Адреса: вул. Валова, 18а.

Телефон: 032 254 61 55.

Години роботи: 10:00–19:00, перерва 13:00–14:00; НД 10:00–17:00, без вихідних.

Музей скла

Музей заснований у 1992 році художником-склярем, ректором Львівської національної академії мистецтв професором Андрієм Бокотеєм із метою експонування результатів міжнародних симпозіумів гутного скла. Перший зал — історія виготовлення виробів зі скла на теренах України, у наступному залі бачимо, як робиться склою, ще два — виставкові роботи з усіх країн світу.

Знаходиться в приміщенні середньовічного Палаццо Бандінеллі, що вже самим цим фактом є цікавим для огляду — де ще ви побачите, що знаходиться під ренесансними будинками?

Музей має тематичну крамничку, час від часу тут відбуваются майстер-класи.

Музей є в соцмережах, пропонується код для сканування з гідом по музею, анотації українською та англійською мовами.

Ціна: 20 грн. — для дорослих, 10 грн. — пільговий квиток. Фотозйомка дозволена та безкоштовна.

Адреса: пл. Ринок, 2.

Телефон: 093 782 7186.

Години роботи: 10:00–18:00, без вихідних.

Галерея-кав`ярня «Штука»

Кавові традиції та мистецтво Львова об’єдналися в роботі заклада, що існував у Львові вже на початку ХХ ст. Зберігши давню назву кав’ярні, сучасні автори прагнули, щоб дух сьогоднішньої «Штуки» відповідав духові старої. Відтворена атмосфера допомагає поринути в часи австро-угорського Львова, що мав своє власне неповторне обличчя та свій стиль. Зараз це не єдиний заклад такого типу в місті (наприклад, відкрито музей-кав’ярню в реконструйованій аптеці «Під золотою зіркою»), але інтер’єр, атмосфера, меню та заходи в «Штуці» на сьогодні найпотужніші.

Вхід вільний, безкоштовний, фотозйомка дозволена та безкоштовна.

Адреса: вул. Котлярська, 8.

Телефон: 097 586 81 95.

Години роботи: 09:00–22:00, без вихідних.

Меморіальний музей-майстерня Теодозії Бриж

Хто створював надгробки Б.-І. Антоничу, С. Крушельницькій та І. Крип’якевичу, які ми бачимо на Личаківці? Хто був автором пам’ятників Юрію Дрогобичу в Болоньї та самому Дрогобичі? У чиїй майстерні частими гостями бували Іван Драч, Богдан Ступка, Ліна Костенко, Алла Горська? Однією з найяскравіших львівських скульпторів другої половини ХХ століття стала Теодозія Бриж. Її життя — це захоплюючий роман, її майстерня майже в центрі Львова — щаслива можливість для кожного доторкнутися до живої творчості. Нічого схожого на суворі, стерильні меморіальні музеї-квартири!

Музей є філією Національної галереї мистецтв, але вона, на жаль, ніяк не її не популяризує, музей навіть не відображений на офіційному сайті! Музей тримається на величезному ентузіазмі доглядачки — пані Олесі, яка проводить неймовірні екскурсії: точніше чудово, емоційно розповідає про Теодозію та її життя й творчість.

Ціна: 15 грн. — для дорослих, 10 грн. — пільговий квиток, фотозйомка дозволена та безкоштовна.

Адреса: вулиця Мартовича, 5.

Телефон: 032 261 34 14.

Години роботи: 10:00–17:00, вихідний — понеділок.

Сакральна скульптура в музеї Шевченківський гай

Це не музей як такий, а збірка історії чудового спасіння. У скансені «Шевченківський гай» зібрано українську спадщину, але є й ось це виключення. Кілька років тому було відреставровано унікальний модерновий костел з Язлівчика, а в ньому розташовано експозицію дерев’яних розп’ять та скульптур святих, позбираних по запустілих храмах Львівщини. У центрі Львова є відомий музей барокової скульптури, де зберігаються твори Пінзеля, який по праву називається «українським Мікеланджело», та взагалі сакральна скульптура XVIII століття, але зібрання в Гаю різноманітніше. Йому не вистачає детальних анотацій та екскурсії, але це компенсується гостинною атмосферою й можливістю фотографувати, малювати, відпочивати в самому костелі.

Ціна: 30 грн. — повний квиток, 20 грн. — пільговий квиток. Фотозйомка дозволена та безкоштовна.

Адреса: вул. Чернеча Гора, 1.

Телефон: 032 271 21 05.

Години роботи: 09:00–19:00, без вихідних. Понеділок і вівторок — садиби зачинені.

Дім Франка

Що може бути цікавого в меморіальному будинку-музеї письменника, навіть видатного? Зазвичай це місце на один раз: побачив інтер’єр, поблукав парком навколо та більше не повернувся. Але сучасний музей Івана Франка — це набагато більше! Це й філософські сніданки (вас давно в музеї кавою пригощали та про кохання розмовляли?), і творчі зустрічі, і велика програма для дітей, і, нарешті, справжній музейний кіт! Він зробив це місце відомим кілька місяців тому. І новий директор, завдяки якому стали можливі всі ці зміни.

Ціна — 20 грн., фотозйомка дозволена.

Адреса: вул. Івана Франка, 150-152.

Телефон: 032 276 77 60.

Години роботи: 10:00–18:00, вихідний — понеділок.

Музей наповнюється відвідувачами, що повертаються, і це — головна й важлива відмінність сучасного музею від радянського. Чекаємо на відповідні зміни й у інших музейних просторах Львова та обов’язково розповімо про них!

Джерело: ua-travels.in.ua

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини