8 нових пам’яток додали до списку унікальних об’єктів архітектури України

1574

Список унікальних об’єктів архітектури, що складається з дев’яти сотень позицій, поповнився вісьмома новими рядками. У більшості випадків причиною надання найвищого охоронного статусу, передбаченого державою, стала реальна загроза втрати пам’ятника і термінова необхідність у відновлювальних роботах. Подібні постанови Кабмін приймає досить рідко: в останні роки Реєстр поповнювався лише двічі: у 2009 і 2012 роках.

Будинок державної промисловості (Держпром), Харків


ukraineartnews.com
Сприйняття бетонного колоса змінюється в залежності від освітлення і ракурсу

Шедевр конструктивізму світового рівня, Держпром давно претендує на включення до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Будівля унікальна своєю конструкцією, монументальністю композиції і вважається найбільшим проектом, створеним в дусі модернізму до Другої світової війни. Однак, останнім часом, вигляд пам’ятника, що є центральним елементом ансамблю площі Свободи, опинився під загрозою спотворення через можливість зведення в центрі площі нового монумента-колони в класичному стилі. Включення Держпрому в число національних пам’яток забезпечує захист від подібних втручань.

Караїмська кенаса (вул. Ярославів Вал, 7), Київ


ukraineartnews.com
Фасад будівлі привертає увагу багатим декором

Кожен, хто проходив цією затишною київською вуличкою, котра виходить на Золоті ворота, напевно звертав увагу на багатий фасад темно-сірого будинку, виконаного в мавританському стилі. Тут арабський Схід змішується із західною традицією і подібна еклектика виявляється вкрай доречною, відображаючи загадкову долю караїмського народу, в якому змішалися єврейське, грецьке і татарське коріння. В даний момент в будівлі розташований київський Будинок актора.

Будинок музею старожитностей і мистецтв (вул. Грушевського, 6), Київ


ukraineartnews.com
Чиста класика, що стала домівкою для сучасного мистецтва

Всі поціновувачі мистецтва впізнають класицистичний портик цієї будівлі, адже в ньому розташовується Національний художній музей України імені Т.Г. Шевченка. Архітектура вирізняється строгою відповідністю канонам класицизму. Цікаво, що в дуже схожій будівлі в Москві розташовується головний корпус Художнього музею імені А.С. Пушкіна.

Будинок іподрому (вул. Омеляновича-Павленка, 9а), Київ


ukraineartnews.com
Будівлю створено в найкращих необарочних традиціях

Сьогодні цей будинок привертає увагу напівкруглим еркером, прикрашеним бароковою ліпниною, а колись в його стінах кипіли пристрасті й розорялися багаті, але занадто азартні особистості. Будівля першого Київського іподрому колись займала весь непарний бік вулиці, пізніше на його території проводилися авіашоу піонерів повітроплавання. Іподром практично повністю зберіг первісний вигляд і є справжньою окрасою Печерська.

“Будинок Сікорського” (вул. Ярославів Вал, 15б), Київ


ukraineartnews.com

Будинок розташований на одній вулиці з караїмською кенасою, проте пощастило йому набагато менше. Об’єкт був зданий в оренду, після чого власник закинув його на довгі роки, довівши до стану руїни. Тим часом будинок примітний тим, що в ньому жив і працював видатний авіаконструктор, творець перших вертольотів Ігор Сікорський. Активісти давно звертали увагу на необхідність збереження пам’ятника. Включення його до Реєстру дозволить домогтися виділення грошей на реставрацію.

“Особняк Блаватської” (вул.Князя Ярослава Мудрого, 11), Дніпро


ukraineartnews.com
Невелика садиба з великою історією

Невеликий будинок має багату історію. Тут народилася і виросла Олена Блаватська – відома письменниця і філософ. У більш пізні часи будинок належав династії Фатєєва, і є частиною міської садиби XIX століття, яка збереглася частково і розповідає про вигляд дореволюційного Катеринослава.

Будинок для спостереження за Дніпром, Кременчук


ukraineartnews.com
Найстаріша будівля Кременчука зараз майже у занедбаному стані

Повз цю невисоку, пофарбовану в охристий колір будівлю з практично глухими стінами, можна пройти не звернувши на неї уваги. Однак саме цей будинок – найстаріш зі збережених будівель міста Кременчук. Точну дату встановити досить складно, однак будиночок, побудований за наказом Потьомкіна, відноситься до середини XVIII століття. За цей час він встиг змінити безліч власників, використовувався як склад, військовий госпіталь і перебував у запустінні, а зараз терміново вимагає втручання реставраторів.

“Вежа Вітовта”, с. Веселе, Херсонська область


ukraineartnews.com
Вежа стала місцевою визначною пам’яткою, проте на державному рівні була визнана зовсім недавно

Вік цієї цегляної вежі, розташованої на Херсонщині і яка перебуває в запустінні, перевищує 600 років. Її спорудження датується кінцем XIV століття. Вона була зведена тут як один з елементів оборонного ланцюга Литовського князівства. В даний момент є єдиним уцілілим елементом цієї системи і потребує ретельного вивчення, але, в першу чергу – збереження.

Джерело: ​ukraineartnews.com

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини