Початок ХХ і ХХІ століть приніс Україні революційні зміни. Спогади про одні події лишилися тільки на фотографіях, про інші – на наших вулицях. Разом з історичним курсом #1917_UA від «Культурного проекту» ми вирішили поглянути, як змінилися важливі місця Києва за цей час.
Будівля Української Центральної
Ради – Київський міський будинок учителя
Володимирська, 57
Власником будівлі була київська міська управа. Будинок почали споруджувати як громадську установу і розмістили в ній педагогічний музей – з 1911 року він функціонує як Педагогічний музей цесаревича Олексія.
У березні 1917 року, коли постало питання про приміщення для щойно утвореної Української Центральної Ради, її активний учасник Микола Порш домігся передачі кількох приміщень музею майбутньому українському парламентові. Окрім цього тут розміщувалися багато громадських та громадсько-політичних організацій. Тут же проводились різноманітні зʼїзди та інші революційні заходи.
Зараз цей будинок функціонує як Київський міський будинок учителя. Також тут знаходиться багато інших установ, наприклад, київський хореографічний коледж «Кияночка», Педагогічний музей України, а в одній із кімнат працює Музей Української революції 1917-1921 рр.
Троїцький народний дім – Київський національний академічний театр оперети
Велика Васильківська, 53
На початку ХХ століття з ініціативи Київського товариства грамотності було збудовано Троїцький народний дім. Він використовувався як громадське місце, зокрема тут знаходилися товариство «Просвіта», редакція журналу «Киевская старина», різні театри. З 1907-го приміщення орендував Микола Садовський для першого українського стаціонарного театру.
У театрі навчався та співав у хорі відомий артист Іван Козловський, а з 1916 року працювала трупа Леся Курбаса. У вересні 1917 року тут відкрився Український національний театр.
31 травня (13 червня) 1917 року спливав черговий п’ятирічний термін оренди Троїцького народного дому. Приміщення мало перейти до антрепренера Барського, а трупа Миколи Садовського мала переїхати. Тож члени військового клубу імені гетьмана Полуботка взяли будівлю під свою охорону і не допустили виселення театру Садовського. А за деякий час було улагоджено і юридичні питання щодо цього.
4 (17) червня саме в Троїцькому народному домі розпочав роботу ІІ Всеукраїнський військовий з’їзд, заборонений військовим міністром Керенським. На з’їзді було оприлюднено Перший Універсал Української Центральної Ради. Втім, на з’їзд прибуло дуже багато делегатів, а відведений для події зал не міг вмістити усіх учасників. Тому організатори вирішили перенести початок з’їзду на один день та перебралися до Оперного театру.
Сьогодні у цьому приміщенні працює Київський національний академічний театр оперети.
Приміщення Купецького зібрання на Царській площі – Національна філармонія
Володимирський узвіз, 2
6-8 (19-21) квітня 1917 року в Києві у приміщенні Купецького зібрання на Царській (нині Європейській) площі, де на той час стояв пам ятник імператору Олександру ІІ, відбувся Всеукраїнський національний конгрес – зібралися представники більшості існуючих на той час українських товариств, громад і партій з усієї України. На конгресі було переобрано склад Української Центральної Ради, вона отримала статус загальнонаціонального представницького органу.
Нині у цьому будинку розташовується Національна філармонія України.
Софійський майдан – Софійська площа
14 грудня 1918 року після повалення гетьманату Павла Скоропадського було відновлено Українську Народну Республіку на чолі з Директорією УНР. Між Києвом і Львовом відбулися переговори, і 22 січня 1919 року обидві частини України об’єдналися в єдине ціле – Українську Народну Республіку. У цей день на Софійському майдані в Києві відбувся багатотисячний мітинг, на якому було урочисто оприлюднено Універсал Директорії УНР (Акт Злуки), після чого відбувся великий військовий парад.
З 1999 року 22 січня стало в Україні державним святом – Днем Соборності.
Залізничний вокзал – на місці історичного побудовано сучасний
На початку ХХ століття залізниця відігравала надзвичайно велику роль: це був найшвидший спосіб пересування. Майже всі бойові дії під час революції 1917-го та кількох наступних років велися вздовж залізничних шляхів – хто контролював залізниці, той контролював і ситуацію.
Київський залізничний вокзал 1917 року – це тимчасова дерев‘яна споруда, зведена у 1913 році замість розібраного для перебудови старого вокзалу. Тимчасово це приміщення розташовувалося на сучасній Старовокзальній вулиці, тобто всі події проходили неподалік сучасного приміського вокзалу.
Сюди у березні 1917 року приїхав Михайло Грушевський, звідси у липні 1917 року вирушав на фронт Перший український полк імені гетьмана Богдана Хмельницького (богданівці). На станції Пост-Волинський їх обстріляли вояки російських 1-го Гвардійського кірасирського та 17-го Донського козацького полків. Загиблих богданівців урочисто поховали на кладовищі Флорівського жіночого монастиря.
У березні 1918 року з вокзалу почалася траурна хода при перехованні героїв Крут, яких поховали на Аскольдовій могилі. У грудні 1918 року вокзал був місцем урочистої зустрічі Директорії УНР після успішного антигетьманського повстання.
Цирк Крутікова – кінотеатр «Україна»
Архітектора Городецького, 5
Гіппо-палас, або Цирк Крутікова – це двоповерховий кінний цирк і розважальний центр Києва на початку ХХ століття. По сусідству – автосалон і кондитерська.
Одна з найбільших глядацьких зал Києва використовувалось якдля циркових вистав, так і для проведення громадських, політичних та культурних заходів. У жовтні 1917 року тут проходив 3-й Військовий з‘їзд, на якому з привітанням виступив Михайло Грушевський. Проходив тут і Перший Всеукраїнський з‘їзд рад робітничих, селянських та солдатських депутатів, який висловив підтримку Центральній Раді у грудні 1917 року.
29 квітня 1918 року саме у цьому приміщенні відбувся Хліборобський конгрес, на якому Павла Скоропадського було проголошено Гетьманом. Ця подія отримала назву гетьманського перевороту та відкрила нову сторінку в історії Української революції 1917-1921 років. Саме тоді Україна спробувала відійти від соціалістичних експериментів та побудувати економіку на засадах поваги до приватної власності.
Будівля була підірвана радянською армією під час Другої світової війни. Зараз на місці цирку стоїть кінотеатр «Україна».
Перший памʼятник Шевченку – пам’ятник княгині Ользі
Михайлівська площа
Задум пам’ятника Тарасу Шевченку у Києві виник ще наприкінці ХІХ століття, але російська влада перешкоджала реалізації задуму. Нарешті громадськість зібрала необхідні гроші, було проведено три конкурси проектів.
Спочатку місце для пам’ятника було визначено саме на Михайлівській площі, але натомість там установили пам’ятник княгині Ользі – за словами одного з київських чиновників тих часів «кавалер должен уступить место даме» (а вже за кілька років пам’ятник Ользі буде одним з перших, які ліквідують в революційні часи – за те, що Ольга «зайняла» місце Шевченка). Новим місцем для пам’ятника Кобзарю було обрано нинішню площу Толстого, проте з початком Першої світової війни це питання було закрито.
В добу Української революції питання про пам’ятник Шевченку піднімалося на засіданні Української Центральної Ради, згодом проект розглядався в уряді гетьмана Скоропадського. Проте бурхливі події не сприяли реалізації проекту.
Весною 1919 року Київ був занятий червоною армією. 11 березня під час Шевченківського свята на постаменті пам’ятника княгині Ользі встановлюють тимчасове гіпсове погруддя Шевченка та закладають перший камінь у майбутній пам’ятник. Бічні скульптури Андрія Первозваного і Кирила з Мефодієм зашивають фанерою. Коли пізніше денікінці знімуть погруддя Шевченка, то решта пам’ятника простоїть ще кілька років, перш ніж його остаточно демонтують.
З часом було вирішено встановити пам’ятник Шевченкові перед Київським університетом – на місці пам’ятника Миколі І. Саму скульптуру зняли ще 1920 року, а в 1934 році було розібрано постамент, який використають для виготовлення надгробка на могилі Михайла Грушевського на Байковому кладовищі.
Нарешті у березні 1939 року на місці пам’ятника царю встановили сучасний монумент Шевченка, а в 1996 році на Михайлівській площі відновили пам’ятник княгині Ользі, святому апостолу Андрію Первозваному та просвітителям Кирилу і Мефодію.
Український генеральний військовий комітет – Національна академія наук
Володимирська, 54
До революції у цій будівлі розташовувався пансіонат Левашової – навчальний заклад для дівчат. Навесні 1917 року частину цієї будівлі, що розташовувалась навпроти Української Центральної Ради, зайняв Український генеральний військовий комітет. Це був координаційний орган українського військового руху в Російській державі. Очолював комітет Симон Петлюра.
На мітингу під час Першого Всеукраїнського військового з’їзду тут виступив Михайло Грушевський – саме він стоїть на трибуні в білій сорочці.
Зараз будівля належить Національній академії наук України.
Київська опера – Національна опера України
Володимирська, 50
Після пожежі 1896 року, яка знищила Міський театр, 1901 року в Києві звели нову будівлю – так виникла Київська опера.
5-10 (18-23) червня 1917 року в приміщенні театру проходив ІІ Всеукраїнський військовий з’їзд. У січні 1919 року, в добу Української революції, театр продовжував діяти й одночасно використовувався для громадських потреб.
22-28 січня 1919 року в приміщенні театру відбулося засідання Трудового конгресу України, на якому затверджено Універсал Директорії УНР (Акт Злуки).
Сьогодні будівля зберегла своє функціональне призначення.
Генеральний секретаріат військових справ – Національний музей літератури
Богдана Хмельницького, 11
За часів Української революції частина будівлі колегії Павла Галагана на вулиці Фундуклеївській (тепер Богдана Хмельницького) використовувалася Генеральним секретаріатом військових справ (Військовим міністерством). Орган був утворений 15 (28) червня 1917 року в складі першого українського уряду. Міністерство очолив голова Українського генерального військового комітету Симон Петлюра. У цьому будинку військове міністерство пропрацювало до весни 1918 року.
З 1986 року в цьому будинку почав роботу Національний музей літератури України.
Джерело: platfor.ma