191 рік від дня народження Костянтина Трутовського: все про відомого українського художника, що малював український побут і пейзажі

3038

Сьогодні виповнюється 191 рік від дня народження Костянтина Трутовського – відомого українського художника-живописця і графіка, який малював надзвичайно захопливі пейзажі та картини українського побуту.

Про талановитого митця і його творчість розповідає газета “День”.

9 лютого 1826 народився український художник-живописець і графік Костянтин Олександрович Трутовський (1826-1893), жанровий живописець, ілюстратор творів М. В. Гоголя, М. Ю. Лермонтова, І. А. Крилова, автор першого відомого портрета Ф. М. Достоєвського (1847). Академік Імператорської Академії мистецтв, член Королівського бельгійської спілки акварелістів. 1845–1849 навчався в Петербурзькій Академії Мистецтв, з 1860 — академік. Художник належав до панівного в другій половині 19 століття реалістично-академічного напрямку.

У 1839-му році Костянтин Трутовський вступає до Миколаївського Інженерного Училища в Петербурзі, де товаришує з Федором Достоєвським, учнем того ж самого навчального закладу. Саме Достоєвський привертає увагу Костянтина Трутовського до творів Миколи Гоголя, і молодий художник, вдалечині від батьківщини, відчуває себе українцем, знайомиться особисто з молодим ще тоді Тарасом Шевченком, і разом з Достоєвським вступає до революційного гуртка так званих «петрашевців», і лише випадковість рятує його від арешту та сумної долі членів цього гуртка – смертного вироку, що був замінений для них на сибірську каторгу.

«Дівчина зі снопами»
«Хоровод в Курській губернії»

Трутовський закінчує Академію мистецтв, але важка атмосфера імперського Петербургу часів імператора Миколи І, заважає йому спокійно творити в столиці імперії, і він повертається до України, де живе, як і у дитячих роках, то в Харківській, то у Курській губерніях. Метою своєї художньої творчості Трутовський вважає зображення звичайного життя українського селянства тодішньої Слобожанщини, життя, що неминуче зникає під впливом русифікаторської політики російського царату та зламу старих патріархальних традицій українського народу. Трутовський жадає зберегти хоча б на своїх полотнах цей величний світ української духовності, який, як йому здається, має швидко загинути під плином неминучих обставин, і тому на його картинах так різко відчувається і тихий сум за тією гармонією, що має зникнути, і наліт затишного, сентиментального романтизму.

«Колядки в Малоросії»

Серед найкращих робіт Костянтина Трутовського можна назвати картини: «Весільний викуп» 1881-го року (зберігається у Національному художньому музеї України в Києві), «Дівчина зі снопами», «Повінь», ілюстрація до твору Марка Вовчка «Чумак», картини «Колядки в Малоросії», «В робочу пору», «Сорочинський ярмарок», «Побачення» і «Поміщики-політики», акварелі «Після обіду, в літню пору» і «Благодійники» (в Третьяковській галереї в Москві).

«Весільний викуп»

Крім творів Марка Вовчка ілюструє Трутовський також українські твори Миколи Гоголя, Тараса Шевченка. Темі народного життя на етнічній межі між зонами розселення українського і російського народів, яка проходить саме повз рідну для нього Курську губернію, присвячені дві картини художника – «Переселенці в Курській губернії» і «Хоровод в Курській губернії». Всі свої українські картини Костянтин Трутовський мріяв об’єднати в два великих цикли – «Альбом сцен українського життя» (акварелі) та «Живописна Україна». Картини Костянтина Трутовського зберігаються зараз в різних музеях світу, в українських і в кращих російських – Російському музеї в Петербурзі і Третьяковській галереї в Москві.

«На сіновалі»
«Сцена біля колодязя»

Картини Костянтина Трутовського за життя художника користувалися попитом і були шалено популярними. Саме живопис, графіка, й інша творча діяльність Трутовського вплинули на наступну, чисельну генерацію українських художників: С. Васильківського, І. Іжакевича, М. Пимоненка. О. Сластіона та інших.

«Біля тину»
«Тарас Шевченко з кобзою над Дніпром»
Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини