100 років тому кораблі в Севастополі підняли українські прапори

1354

29 квітня 1918 року за наказом командувача адмірала Михайла Саблінанад кораблями Чорноморського флоту в Севастополі були підняті українські прапори.

Під час Української революції 1917-1921 років місцеве населення зіткнулися з проблемою російської агресії та окупації територій. У грудні 1917 року більшовикам вдалося захопити владу на Чорноморському флоті. Задля закріплення свого режиму вони вдалися до масового терору, згадуваного очевидцями під назвою “варфоломіївські ночі”. За різними оцінками, в Севастополі були вбиті 600 осіб – морських та сухопутних офіцерів, членів їхніх родин, жителів міста.

У квітні 1918 року Кримська група військ УНР під командуванням підполковника Петра Болбочана звільнила Крим від більшовиків: 22 квітня українські війська зайняли Джанкой, 24 квітня – Сімферополь, 25 квітня – Бахчисарай. Але 27 квітня військовий міністр Олександр Жуковський віддав наказ Кримській групі покинути півострів.

29 квітня Командувач Чорноморського флоту, контр-адмірал Михайло Саблін, спираючись на рішення делегатів корабельних команд і настрої українських моряків та офіцерів, офіційно оголосив весь Чорноморський флот власністю Української Народної Республіки. І наказав командам урочисто підняти українські прапори. Рішення підтримала й виконала абсолютна більшість кораблів.

Вийшов наказ по флоту, що “всі судна, портове майно, які знаходяться в портах Криму та на його узбережжі, є власністю Української Народної Республіки. А тому наказую скрізь, де треба, підняти українські прапори”.

29 квітня командувач надіслав телеграму до Києва про перехід Чорноморського флоту під юрисдикцію Української Народної Республіки. Команди, які перебували під впливом більшовиків, поспішно евакуювали свої кораблі із Севастополя до Новоросійська.

В ніч на 25 січня 1919 року Петра Болбочана арештували за наказом Симона Петлюри. Хоч у Києві в той час облаштувалася Директорія УНР, до міста підступали радянські війська. Керівники українського уряду схилялися до думки розпочати з більшовиками мирні переговори. Полковника утримували в №21 готелю “Континенталь” — на теперішній вул. Архітектора Городецького. Сусідній, 22-й, займав головний отаман. Та він жодного разу не поспілкувався з колишнім соратником за весь час його ув’язнення.

Джерело: Gazeta.ua

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини