Вийди за межі столу: Найкращі різдвяні поїздки Західною Україною з ідеями і цінами

2428

Перші два тижні січня – це гарна нагода згадати минулі традиції, і не лише під час споживання 12 страв чи колядування. І якщо традиції свого регіону ви вже добре знаєте, то, повірте, сусідні області мають чим здивувати.

Тому, якщо не плануєте увесь святковий період провести за столом, то скористайтесь добіркою локацій у західній Україні від ZAXID.NET, де можна не лише розважитись під час свят, але і сповна відчути місцевий колорит.
Гуцульська коляда
У гуцульському селі Криворівня Різдво святкують по-особливому насичено. Кілька місцевих груп чоловіків у гуцульських костюмах 7 січня збираються поблизу церкви, де влаштовують показовий виступ. Після цього колядники з дзвониками на руках, тримаючи в руках гуцульські топірці-бартки, трембіти та скрипки проходять хатами. Подивитися на це дійство з’їжджаються туристи зі всієї України.

Коляда у Криворівні, та й загалом по гуцульських селах, триває до 19 січня, тому на колядників із трембітами та у кептарях можна натрапити не лише на Різдво.

Виступ колядників біля церкви у Криворівні (фото Євгена Кравса)

Поїздку до Криворівні можна поєднати із відвідуванням Верховини, де розташований музей «Тіні забутих предків», присвячений зйомкам одноіменного фільму (у день Різдва – 7 січня він не працює), та придбати у місцевих домашню бринзу і збірні чаї. При наявності часу можна продовжити подорож, завітавши у найбільш високогірне село Дземброня чи з’їздити у музей-писанку, що в Коломиї. При нагоді можна поїхати у Ворохту подивитися на засніжені віадуки (мости-арки) і відвідати базар біля старого трампліну. Подорож гуцульськими селами зручно поєднати із відпочинком на гірськолижному курорті «Буковель».

Тури: Тур-оператор «Відвідай» 5 січня пропонує тур на 3 дні у гуцульські Карпати за 2790 грн. У турі передбачена поїздка у Яремче, Коломию, Яворів та у Верховину. «Аккорд-тур» пропонує шестиденний тур Гуцульщиною з різдвяною вечерею у Буковелі за 61 євро (близько 1900 грн). Цей тур включає відвідини Яремчі, Галича, Коломиї і Рогатина.
Волинь ХІХ століття
Ще одним напрямом для святкової подорожі може стати Волинська область.

9 січня у Луцьку відбудеться міський фестиваль вертепів, а протягом 12-13 січня триватиме етно-фестиваль «Різдво у Луцьку» – на головній міській сцені виступатимуть народні колективи Волині та з-за кордону, окрім того працюватиме різдвяний ярмарок. Якщо гучні святкування – це не зовсім для вас, то можна прогулятися старим містом, відвідати замок Любарта, дім з химерами та міські храми.

Святкування етно-фестивалю «Різдво у Луцьку» (фото Костянтина Семицького)

За 15 км від Луцька розташоване село Рокині, де розташованиймузей історії сільського господарства Волині під відкритим місцем. Тут відтворене життя у волинському селі вкінці ХІХ століття: дерев’яні вітряк, кузня, капличка, хати, студола, хліви тощо. Цей музей ще називають «Козацький зимівник», бо тут часто проводять козацькі фестивалі та експозиції. У період різдвяних свят у музеї проводять тематичні екскурсії. Окрім того, на території музею можна покататись на конях та перекусити.

За наявності часу з Луцька в межах години-півтори можна дістатися до замку XV-XVIII ст. у Дубно та відвідати відомий форт ХІХ століття у селі Тараканів (це вже Рівненська область). Дорогою назад до Львова можна заїхати в Олеський та Підгорецький замки (7 січня замки вихідні).

Тури: Туроператор Ukrainian Tour пропонує 3-денну поїздку на Волинь за замки Рівненщини 5 січня за 3300 грн з людини. У програмі туру – Святкова вечеря у селі Рокині.
Фестини у Жовківському замку
Якщо у період свят хочеться відпочити від львівського шуму, але відчути схожу атмосферу, то Жовква – чудовий варіант. 9 січня у Жовківському замку о 16:00 можна буде послухати різдвяний концерт – лунатимуть колядки від різних місцевих колективів. І, звісно, можна буде прогулятися територією замку.

14 січня о 14:00 на центральній площі Вічевій відбудеться традиційний Парад вертепів. Колективи зі Жовківщини пройдуть святковою ходою перейдуть до Народного дому, біля якого відбудеться представлення звізд та шопок і святковий концерт.

На параді ветрепів у Жовкві збираються найкращі колективи з району (фото з сайту «Моя Жовківщина»)

Поза святковими подіями у Жовкві варто відвідати музей міста, який розташовується на сходах вежі ратуші. Музей – невеликий, камерний, та у ньому є доволі багато цікавих експонатів. Також у центрі міста розміщена синагога кінця ХVII століття, яка свого часу вважалася однією із найбільших і найкрасивіших у Європі. Сьогодні синагога закрита через аварійний стан, однак ззовні її оглянути можна.

Поїздку у Жовкву зазвичай поєднують із відвідуванням монастиря у Крехові, що у 12 км від міста. У 25 км від Крехова розташоване село Страдч, відоме своїми печерами, де колись був монастир.

Тури: У святковий період тури до Жовкви не проводяться, однак зі Львова можна дістатися до Жовкви 151-им автобусом, що курсує від автостанції №2 (вул. Б. Хмельницького). Окрім того, з цієї автостанції відправляються автобуси на Раву-Руську, Зубейки, Волицю, які теж зупиняються у Жовкві.
Маланка по-румунськи
Щорічно 15 січня у Чернівцях відбувався наймасштабніший в Україні фестиваль Маланок – театралізоване карнавальне дійство з масками та древніми атрибутами. Цього року міська рада Чернівців скасувала цей фестиваль через брак фінансування. Тим не менш, їхати на Маланку у Чернівецьку область варто, зокрема, 13-14 січня у села Красноїльськ та Вашківці.

У Вашківцях 13 січня місцеві жителі перевдягаються у персонажів буковинської Маланки (Маланка, Козака, Бук Шандра, Українка, ведмідь) та ходять по хатах, вітаючи мешканців. На світанку 14 січня учасники карнавалу «ловлять» на в’їзді у село приїжджих,запрошуючи їх брати участь у дійстві. Упродовж дня учасники Маланки розігрують комедійні сценки, бої ведмедів та показові виступи. Під вечір в Вашківцях ще одна атракція – моржування перебраних персонажів у місцевій річці Глибочок. Навколо невеличкої заплави оглянути це цікаве дійство збираються сотні місцевих та приїжджі туристи.

Персонажі Маланки влаштовують купання у річці в Вашківцях (фото Євгена Кравса)

У Красноїльську місцеві показують песонажів румунської Маланки (циганів, царів і цариць, конів, лікарів). Головні персонажі красноїльської Маланки – ведмеді (їх тут називають – ursul) та їх поводирі – цигани. Костюми ведмедів у у всіх дуже різні. Разом із звичними, одягненими у хутряні костюми зі штучної шкіри з велетенськими залізними кігтями, селом ходять «копицеподібні», одягнені в очерет та навіть «крилаті» ведмеді з розмахом крилами до 5-ти метрів. Сотні маланкуючих співають румунську пісню про ведмедя, цигани раз по разу ударяють об землю булавами. Костюми учасників фестивалів дуже об’ємні, їх вага може становити майже 100 кг.

Цигани водять «крилатих» ведмедів Красноїльськом (фото Євгена Кравса)

У 45 км від Чернівців розташоване село Белелуя (щоправда це вже Івано-Франківська область), де 13 січня проходить оригінальне святкове дійство. Близько полудня ватали з трьох різних кутів села після карнавальної ходи збираються на головному сільському майдані: тут відбуваються запеклі бійцівські бої чортів, ведмедей та смертей.

Побачити Маланку можна 14-го навіть не від’їжджаючи далеко від Чернівців. Приміські села Чагор, Коровія і Молодія останніми роками неодмінно влаштовують яскраві заїзди чернівецькими околицями на своїх карнавальних машинах-платформах.

Тури: Місцеве «Чернівецьке екскурсійне бюро» пропонує поїздку у Вашківці та Красноїльськ з Чернівців за 300 грн.
«Липові» прикордонники на Тернопільщині
У селах Устя та Горошова у Тернопільській області також відбуваються міні-фестивалі Маланок 13 січня. Між селами пролягає усього 10 км і дійства починаються у різний час (в Усті – з 18:00, в Горошова – після 20:00), тому можна встигнути побувати на обох фестивалях. В обидвох селах перевдягнуті учасники Маланок ходять вулицями та виступають на сценах. При цьому персонажами Маланки є не тільки традиційні герої, але й сучасні популярні персонажі та політики. На в’їзді у село Горошова облаштовують імпровізовані кордони з прикордонниками, німцями та поліцейськими, які збирають «данину» за перетин їх блок-постів.

На імпровізованих блок-постах у селі Горошова можна зустріти нетипових поліцейських та прикордонників (фото з сайту «Терен»)

Дорогою до цих сіл можна заїхати у Теребовлю подивитись на замок XVII століття, а також на руїни замку XIV у Чорткові. Ну і, само собою, завітати у святковий Тернопіль.

Тури: ZAXID.NET не вдалося знайти пропозицій від туристичних агенцій щодо поїздок на тернопільську Маланку. Зі Львова дістатися Тернополя можна автобусом з автовокзалу на Стрийській або поїздом. А у село Горошева можна доїхати прямо з тернопільського автовокзалу або з пересадкою у Борщові (автобус їде через село Устя).
На червене вино у Закарпаття
Фестиваль «Червене вино» організовують у Мукачеві уже 24 рік підряд. У 2019-му він проходитиме з 9 до 14 січня у міському парку Перемоги. На фестиваль зберуться близько 40 виноробів. 13 січня у місті визначать найкраще вино у різних номінаціях.

На фестивалі у Мукачеві домашнє вино розливають з бочок (фото з сайту «Голос Карпат»)

Цього року на фестивалі вперше облаштують «Закарпатський кошан» – об’єднану локацію крафтових продуктів закарпатських виробників, де можна буде скуштувати та купити різні домашні продукти: від сирів та вина до равликів.

При наявності вільного часу у Мукачеві можна відвідати замок Паланок – середньовічна фортеця є найпопулярнішою точкою серед туристів на Закарпатті. Поїздку на фестиваль можна також поєднати із відпочинком у термальних водах, наприклад у КосиноВелятино чи у Береговому.

Дорогою зі або до Львова можна заїхати в палац Шенборнів у селі Карпати, що в 15 км від Мукачева. Палац з 40-х років використовують як санаторій, але тим не менш він продовжує вражати своєю величністю. У село Карпати їздить електричка, а станція у селі своїм виглядом нагадує невеликий палац.

У 12 км від Мукачева у селі Чинадієво розташований замок XIV—XIX століть Сент-Міклош. Він набагато менший за замок Паланок, але і його історія розповідає цікаві легенди, у тому числі і про кохання.

Тури: туроператор «Відвідай» пропонує 2-денну поїздку на фестиваль «Червене вино» за 895 грн. Тур стартує 12 січня, і у нього, окрім поїздки до Мукачева, входить огляд бункера у селі Верхня Грабівниця та купання у термальних басейнах. Туроператор «ЕтноСвіт» пропонує тур на фестиваль «Червене вино» на 14-15 січня за 595 грн. Під час туру можна буде піднятися на гору Пилипець, подивитися на водоспад Шипіт, покупатися у термальних водах.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини