«У мене навіть газ не проведений». Історія першої львів’янки, яка у квартирі встановила сонячні батареї

4953

15 років тому Оксана Денис першою у місті перетворила своє помешкання на енергоефективну фортецю. Як виникла така ідея, як реалізовувалось задумане і до чого треба бути готовим тим, хто хоче встановити сонячні батареї у своїй домівці? – у матеріалі «Львівської газети»

– Моя основа ідея: спочатку треба думати, як зменшити споживання енергії, а потім – які джерела енергії можна використати. Тобто треба добре утеплитися, ущільнитися, максимально ліквідувати втрати тепла – «містки холоду», – розпочинає нашу розмову пані Денис.

Коли Ви вирішили все змінити?

– Коли я купила квартиру на останньому поверсі будинку в центрі міста, дах протікав так, що треба було підставляти посуд на горищі. Ідея виникла тоді, коли я безрезультатно три роки домагалась від комунальних служб міста ремонту даху, і зрозуміла, що доведеться все робити самій. Реставратори оцінили ситуацію і сказали, що 72% конструкцій покриття даху в аварійному стані, тобто треба було міняти практично всі крокви. Заміна даху і все, що за цим йде. І от тоді я вирішила, якщо вже робити, то робити сонячний дах. І так все почалось.

Львів був готовий до таких новацій?

–  Це був 2003 рік, тільки все починалося і всі  ставилися до того з недовірою. Це тепер вже є державні програми і всі про це говорять. Не знайшла тут фахівців, тому тоді мені довелося звернутися до польських фірм. Вони мені зробили все за два тижні. Замовила бляху на дах у відомої австрійської фірми, бо ідея була така, що конструкція має бути відразу як приймач енергії. Зараз пішла така мода, навіть виробники вікон замість скла вставляють сонячні колектори, створили такі кріпильні елементи сонячних панелей, які дозволяють монтувати дах з панелей без дахового покриття, тощо. Тобто, виробники будівельних конструкцій намагаються вбудувати в свої вироби  такі елементи, які отримують сонячну енергію.

Пані Оксана є противницею пластикових вікон. Каже, що дерев’яні набагато кращі в боротьбі за зберігання тепла. Нові відповідають всім вимогам енергоощадності, а старі важливо ущільнити та загерметизувати. В помешканні львів’янки Денис на дерев’яні рами додатково натягнуті спеціальні плівки: їх важко помітити візуально, а от ефект від них – відчутний.

Якими з комунальних послуг ви користуєтесь?

– Тільки електрикою. Газ взагалі  в квартиру не підведений. В мене своя електрична проводка від сонячних панелей, а від мережі працюють лише пральна машина, теплова помпа та холодильник, але з часом сподіваюсь і їх підключити до нашої електрики.

А для чого використовуєте теплову помпу?

– Теплова помпа – це повітряне опалення, працює вона за системою повітря-повітря. Коли нікого немає вдома, в нас все вимкнено і температура, завдяки хорошому утепленню, тримається 14-15°C. Коли я приїжджаю, включаю теплову помпу і дуже швидко стає тепло.

Скільки ж ви платите за електропостачання?

– Влітку 300 гривень виходить, а взимку і за 1000 перевалює. Це залежить від того, скільки людей живе в квартирі.

На даху Оксани Денис встановлені сонячні панелі, які і забезпечують її дім електроенергією. Також є вітряк, який господиня встановила цьогоріч.

– Зараз, я в міру своїх можливостей, потрошку доставляю сонячні панелі – збільшую потужність, – розповідає господиня.

Є в помешканні і камін на дрова з водяним контуром як резервне джерело тепла. Нагріта таким чином вода поступає в підлогову і стінову систему опалення, яка функціонує або завдяки сонцю, або каміну.

Тим, хто лише планує будувати енергоефективний дім, Оксана Денис радить:

– Стратегія, коли ви будуєте будинок, має бути така: починаємо утеплюватись від фундаменту. Для цього використовують теплий бетон, до того ж краще не робити стрічковий фундамент, а теплу фундаментну подушку. І якщо ви утеплити все так знизу, зі всіх сторін і зверху – ставте дерев’яні вікна з двокамерним склом. Дуже важливою є якість робіт: ви можете все утеплити, а між конструктивними з’єднаннями залишаться шпарини, через які в помешкання потраплятиме холод.  І от, коли ви вже все утеплили і ущільнили, то вам мінімально треба, щоб все це опалити. Насправді все-одно яке у вас джерело тепла – ви будете платити менше. Потім можете подумати, які джерела тепла ви хочете використати. Ну, найкраще – сонце, воно безмежне.

Точкові джерела тепла, зокрема, батареї – Оксана використовувати не радить. Каже, що така система не надто ефективна для наших помешкань:

– Найбільш комфортна система – площинна, тобто теплі стіни або теплі підлоги. Але перший варіант навіть кращий. Чому? Бо ви відчуваєте, що вам холодно, коли є різниця температур між вашим тілом і навколишніми поверхнями. Тобто потрібно хоч мінімально робити теплими поверхні, в мене, наприклад на стінах є корок. До речі, зараз дуже хороші є системи капілярного опалення: це такі тоненькі трубочки, в яких циркулює дистильована вода – її потрібно набагато менше ніж в звичайних системах, тому енергії на її нагрів потрібно відповідно також менше.

Утеплення фасаду квартири

І на останок, пані Оксана додає таке:

– Насправді, треба не думати так, як всі кажуть: «Ой, 10 кіловат ставити, тоді можна продавати в мережу». Та не треба нікому нічого продавати, треба поставити 2 кіловати і думати як зменшити споживання всередині: світлодіодні лампочки поставити, прилади економні купувати, які мало споживають. Я, наприклад, хочу бути незалежною.

Усі фото – Мар’яна Галькович

 

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини