У Києві відмовляються обслуговувати українською. Що робити і як захистити своє право

1029

У деяких місцях пропонують йти до “спеціальних закладів”, де говорять українською.

Україна 27 років не тільки намагається зберегти свою незалежність, але й українську мову. ТСН.Тиждень провела експеримент щодо дотримання мовних норм у центрі Києва. Мовна інспекція розпочалась із супермаркету на Бесарабській площі. Консультант відповідав російською, бо, за його словами, в нього не виходить говорити українською.

В інших закладах столиці України склалась аналогічна мовна ситуація. Зокрема, в барі “Склад” в агресивній формі не хочуть переходити на українську і пропонують йти відпочивати до “спеціальних закладів”, де говорять українською, бо “Склад” – “нормальний заклад”.

При цьому у Львові Святослав слово “суд”, “апеляція” та “інстанція” за час невеличкого інтерв’ю промовив мабуть разів 50. Шість років тому виграв свій перший суд за українську мову. На пральній машинці всі команди були написані російською. Він не побоявся судитися зі світовим гігантом побутової техніки і виграв.

Справа тривала півтора роки. В результаті зараз ми бачимо пральні машинки в більшості випадків марковані українською мовою.

Відтоді Святослав Літинський виграв справи з аптеками, супермаркетами, магазинами побутової техніки і що найбільш парадоксально з державними органами. Зокрема, міграційною службою, яка відмовлялася поновлювати паспорт без російського дубляжу даних на другій сторінці, “Укрзалізницею”, де провідник відмовлявся говорити державною. І тепер до нього звертається купа людей за консультуванням.

А поки ж у нас є Конституція України, рішення місцевих влад, закон про захист прав споживачів, які забов’язують сферу обслуговування перейти на українську. Вони допоможуть відстоювати своє право на українську. Якщо вам відмовили в обслуговуванні українською мовою, щоб піти до суду свої скарги слід зафіксувати, звернутися до адміністрації закладу. “Ви повинні говорити із адміністрацією закладу, магазину та писати у книгу скарг і пропозицій. Якщо ситуація не змінюється, то можна подати до суду. Але, щоб людей не дискримінували, потрібно, щоб був один закон про державну мову, де чітко прописувалося б, що в усіх публічних сферах, де після державної мови, можуть вживатися й інші мови за бажанням того чи іншого споживача”, – перконаний активіст Андрій Смолій.

Інша ситуація в запорізькому закладі харчування, яке відкрив італієць Фабріціо Коше. В ресторані вживають українську мову, чим опікується дружина ресторатора Наталя Зарецька. Під час відкриття ресторану вони зіштовхнулися із проблемою. При наборі персоналу більшість людей відмовлялися йти на роботу, де треба говорити українською.

“Те, що Росія захопила у такий спосіб Україну, говорячи про утиск російськомовного населення. Я вирішив, що це неправильно, і українська мова має відродити вашу країну, зробити її цілісною. Це допоможе Вам вийти з-під впливу Росії”, – вважає італієць Коше.

Україну і досі в світі вважають маленькою Росією.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини