“Це — Роман Горобець. Його звільнили після того, як він опублікував відео, в якому розповів про корупцію, побори та приниження лікарів у своєму медзакладі”, – Уляна Супрун

1728

У цьому відео себе можуть впізнати чимало українських лікарів та медсестер.

Історією лікаря, якого було звільнено після оприлюднення ним відео про корупцію, побори та приниження лікарів у своєму медзакладі поділилась Уляна Супрун на на своїй Facebook-сторінці”.

“Лікар Роман Горобець про корупцію та залежність лікарів
Це — Роман Горобець. Він 12 років працює лікарем-ортопед-травматологом в одній з київських лікарень. Але Романа звільнили після того, як він опублікував відео, в якому розповів про корупцію, побори та приниження лікарів у своєму медзакладі http://bit.ly/2JHtyzq.

У цьому відео себе можуть впізнати чимало українських лікарів та медсестер. Роман розповів, що керівники медзакладу змушували його відправляти пацієнтів в аптеку замість обстеження, про те, що пацієнти мали купувати вакцини, на які були бюджетні кошти. Про побори у вигляді благодійних внесків, які лікарі та медсестри були змушені збирати під тиском керівництва. Про те, як незгодним медикам погрожували звільненням, тисли та залякували.

У своєму новому відео Роман розкрив більше деталей. Воно чудово ілюструє становище, в якому перебувають українські лікарі, що хочуть лікувати пацієнтів, а не наживатися на них та допомагати заробляти своєму керівництву. Фактично Роман у своїх відео описав, як по всій Україні роками працює медична система. У ній корупція на кожному рівні управлінської вертикалі — від міських адміністрацій до медсестер.

Якість та оперативність медичної допомоги пацієнту залежить від його фінансової спроможності, а не стану здоров’я. Людей відправляють в конкретні аптеки, аби керівники медзакладу могли заробляти відкатами за придбані пацієнтами ліки. При цьому чинити опір керівництву, яке повністю контролює не лише твоє працевлаштування але й професійний розвиток та кар’єру — дуже небезпечна справа. У більшості корупціонерів у медицині широке коло контактів та “захисників” у різних органах та установах.

Трансформація системи охорони здоров’я дуже лякає медичних феодалів бо позбавляє їх безмежної влади і контролю грошових потоків.

Одна зі складових трансформації — це автономізація медичних закладів. http://bit.ly/30mlYAI Вони мають отримувати кошти від НСЗУ не за сам факт свого існування як зараз, а за надані пацієнту медичні послуги. Так уже працює сімейна медицина, а з наступного року працюватимуть всі рівні медичної допомоги. Сьогодні корупціонеру головному лікарю щороку гарантовано надаються кошти для того, щоб заробляти на відкатах, хабарах і сплаті “повинностей” від лікарів. З 2020 року держава буде оплачувати якісні медичні послуги і для розвитку закладу потрібно буде ефективна робота закладу і команди медиків. Більше того тепер кошти платників податків будуть рухатись за пацієнтом не лише у державні чи комунальні заклади – а й у приватні, що буде сприяти підвищенню якості медичної допомоги.

З 2019 року в Україні поступово зникає як така посада головного лікаря — ці обов’язки розділяються на лікарські та менеджерські. Для цього запроваджуються дві окремі посади — директора та медичного директора. Це дасть змогу оптимізувати роботу та унеможливити зосередження влади та доступу до бюджету в одних руках. http://bit.ly/2Lpjheq. Крім того, на ці посади обиратимуть на прозорому конкурсі із залученням громадськості, а не призначатимуть за домовленістю. Тож “купити” посаду головного лікаря стало значно складніше. https://goo.gl/EgbWcS

Ми запроваджуємо професійне ліцензування лікарів — після складання спеціального іспиту вони отримуватимуть ліцензію на лікарську практику. Так українці будуть впевнені, що їх лікують дійсно професійні та досвідчені медики. Крім того, це наблизить нас до світової медичної спільноти з інструментами контролю якості, які вона має. А також — захистить медиків від тиску головних лікарів чи завідувачів відділень, які мають майже одноосібні важелі впливу та можуть шантажувати медиків звільненням, блокувати їхні атестації чи професійний розвиток. http://bit.ly/324oflV

Крім того, вже існують прозорі програми державних закупівель ліків через міжнародні організації. Кожен може дізнатися, чи є необхідні препарати в певному медичному закладі. У громади також тепер значно більше інструментів для моніторингу закупівель лікарні та відповідного реагування https://eliky.in.ua/

Дякую Роману за те, що не побоявся викрити корупцію навіть попри те, що втратив через це своє робоче місце. Ми працюємо для того, щоб надати українським медикам якомога більше суб’єктності і незалежності. Зрозуміло, що найбільше проти цього ті, хто звикли сприймати їх своїми рабами.

Опір трансформації системи охорони здоров’я, яку чинить стара система та її прибічники — це боротьба, про яку розповів Роман на своєму прикладі, але на рівні всієї держави. Десятиліттями цілі династії тримали медицину у своїх руках. І тепер місцеві феодали та корупціонери понад усе бояться втратити вплив, гроші та владу.

Сьогодні такі історії серед більшості медиків у лікарнях та поліклініках — правило. Це також причина чому просто вкладати більше грошей у систему, де все працює для їхнього розкрадання — або дурість, або умисний злочин.

За рік роботи принципу “гроші йдуть за пацієнтом” трансформація системи охорони здоров’я відбулась на рівні сімейної медицини. У 2020 році розпочнеться ключовий етап боротьби за зміни в українських лікарнях, який мусить відправити існуючий стан справ на смітник історії. Це і буде запорукою реальних змін на користь здоров’я українців.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини