Тетянин день і День студента: дата, історія та традиції свята та що не можна робити у цей день

4836

25 січня відзначають відразу два свята – Тетянин день і День студента. Свята Тетяна вважається покровителькою студентів і педагогів. У цей день прийнято ставити свічки за успіхи у навчанні

Тетянин день – християнське свято і улюблений день всіх студентів, який учні почали відзначати з XVIII століття після відкриття першого університету в Російській Імперії. Чому Святу Тетяну називають покровителькою студентів, і про історію свята – в матеріалі.

Історія Тетяниного дня

Свята Тетяна жила в Римі в епоху зародження християнства. З дитинства вона вірила в Бога і хотіла присвятити життя служінню йому. У дорослому віці дівчина стала служницею в церкві, допомагала хворим, вагітним, брала участь в обряді хрещення.

Але в той час до влади прийшла державна рада, яка примушувала християн відмовитися від віри і поклонятися язичницьким богам. Тетяна не скорилася їх законам, за що язичники піддали її мукам. Дівчина терпіла жахливі тортури. У перший день тортур їй викололи очі, але Тетяна ревно молилася Богові і просила його відкрити мучителям духовні очі. Раптово всі вісім чоловіків, що катували дівчину, побачили ангелів, які відхиляли їх удари. Після цього вони знайшли віру і просили Тетяну пробачити їх, за що були обезголовлені.

Ікона Святої Тетяни
Ікона Святої Тетяни (facebook.com/aida.tv3)

У другий день тортур Тетяну поранили кинджалами, але замість крові з її тіла текло молоко, а рани пахли. Наступного дня слідів тортур зовсім не залишилося.

Тетяну кидали на поживу леву, але він лизав їй руки і розірвав одного з охоронців. Її оголосили відьмою, обстригли волосся і замкнули у церкві, але з усіх випробувань Тетяна виходила неушкодженою. Коли влада зрозуміла, що тортури марні, дівчину обезголовили. Сталося це 12 січня (25 січня за новим стилем) 226 року. Її смерть привела до віри тих, хто сумнівався, а церква проголосила дівчину святою.

Чому Тетянин день став Днем студента

Свята Тетяна є покровителькою всіх студентів з XVIII століття, саме 12 січня 1755 року, в Тетянин день, імператрицею Єлизаветою Петрівною було схвалено прохання Івана Шувалова про відкриття першого університету. Вже 23 січня 1755 року Московський університет почав свою роботу, а за кілька років серед університетських будівель з’явилася і церква Святої Тетяни, а мученицю стали називати покровителькою всіх учнів.

Татьянин день - праздник студентов
Тетянин день – свято студентів (pixabay.com/Wokandapix)

Закінчення зимової сесії припадало якраз на 25 січня, тому свято Тетяни всі студенти відзначали бурхливо і весело.

Народні традиції свята

Тетянин день має кілька назв: Бабин кут, Солниш, Тетяна, Тетяна Водохресна. З давніх-давен про свято говорили так: “Тетяна і коровай пече, і доріжки по річці б’є, і хоровод веде!”.

У це свято ставлять свічки за успіхи в навчанні.

Дівчата майстрували кісточки з ганчірок і пір’я. Вони вірили, що якщо покласти кісточки на кухні в хаті коханого, то хлопець точно покличе заміж.

Жінки в Тетянин день пекли хліб у вигляді сонця і запрошували світило скоріше повернутися до людей. Такі короваї їли всією сім’єю, щоб кожному дістався “шматочок сонця”.

У Тетянин день пекли короваї
У Тетянин день пекли короваї (pixabay.com/aureliofoxrj)

Тим, хто хоче відзначити свято за народними традиціями з ароматною випічкою на столі, варто звернути увагу на наступні прикмети під час приготування короваю:

  • якщо на хлібі з’явився горбок при випічці – життя налагодиться і піде “вгору”;
  • рівна поверхня святкового короваю – до спокійного і розміреного життя;
  • навіть якщо коровай трохи підгорав, господиня не сумувала. Підгорілу корочку давали з’їсти молодій дівчині, щоб вона змогла легко перенести всі труднощі в житті.
  • тріщина на короваї – тривожна ознака, що обіцяла сварки і розбіжності в сім’ї.

Вважається, що дівчинка, яка народилася в цей день, стане доброю господинею.

Що потрібно зробити в день Тетяни

Студентам потрібно піти в цей день до церкви і поставити свічку покровительці і заступниці студентства – святій Тетяні, попросити допомоги в навчанні, ясного розуму і доброї пам’яті.

За традицією, господині в цей день печуть хліб і пряники у формі сонечка – це робить весну трохи ближче, а сонечко за вікном – яскравіше і тепліше. Кожен член сім’ї повинен обов’язково спробувати шматочок такого “сонечка”.

З приводу випічки хліба також існує прикмета, якщо хліб добре підніметься, то у господарів буде успішний і щасливий рік.

На Тетянин день потрібно приготувати смачний обід і нагодувати всіх членів сім’ї, навіть тих, кого немає поруч, потрібно залишити для них тарілку з їжею на столі.

У цей день не можна нікому відмовляти в проханнях, особливо, якщо просять їжу.

На Тетянин день потрібно знайти найвище місце в окрузі і загадати бажання, дивлячись на сонечко, якщо воно буде щире і від щирого серця, то обов’язково здійсниться.

У наших предків в цей день існувала дуже цікава традиція, незважаючи на те, що прибирання в цей день під забороною, прийнято було вибивати і чистити доріжки. Їх потім виставляли біля двору і по килимку хлопець міг побачити, яка з дівчини буде господиня і дружина.

В цей день для іменинниці Тетяни випікають коровай, за яким пророкують долю. Якщо коровай піднімався горбком по центру – то дівчину чекала удача і щасливе життя; якщо випічка гладка і без вад – то рік буде спокійним і щасливим; а якщо потріскався коровай – грядуть випробування і складнощі; а ось якщо корочка занадто зарум’янилася і навіть пригоріла – то це означало, що дівчина готова прийняти все, що приготувало їй життя, це було щасливим знаком.

Що не можна робити в Тетянин день?

На Тетянин день не можна сваритися і лаятися, особливо з близькими людьми, потрібно постаратися провести день в спокої і доброзичливому настрої.

У цей день не можна прибирати, прати, займатися фізичною працею або ремеслом.

Але напередодні свята потрібно обов’язково привести будинок в порядок і прибратися, так як безлад в свято може накликати на вас неприємності і проблеми.

Не можна відмовляти в цей день в допомозі тим, хто просить. Наші предки вважали, що відмовивши або проігнорувавши прохання, ви самі можете потрапити в біду.

Прикмети для студентів

Студенти цей день відзначають особливо шумно, по студентській традиції, в день студента не можна навіть доторкатися до конспектів з лекціями.

Вважається, що в це свято на останній сторінці заліковки потрібно намалювати будиночок з трубою, чим довше буде дим, тим легше і успішніше навчання в новому році.

Народні прикмети на Тетянин день

  • У народі вважають, що дівчинка, яка народилася 25 січня буде відмінною господинею і дружиною.
  • Якщо на Тетяну морозний і сонячний день – буде хороший урожайний рік.
  • Якщо в цей день іде сніг – літо буде дощове і холодне.

Джерело: Всвіті

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини