Сьогодні відзначають День Національної гвардії України: що потрібно знати

1981

Багато українців досі не знають, які завдання виконує Національна гвардія України, кому підпорядковується й яка її чисельність.

Національну гвардію України було створено Законом України “Про Національну гвардію України” від 4 листопада 1991-го. У 1990-х роках підрозділ існував як самостійна силова структура, однак його було розпущено законом України “Про розформування Національної гвардії України” від 11 січня 2000-го, повідомляє “112 Україна”.

Після того, як у Криму з’явилися “зелені чоловічки”, в березні 2014 року було прийнято рішення відродити Національну гвардію України. 12 березня 2014-го Верховна Рада України проголосувала за відтворення Національної гвардії України. За відповідний проект постанови проголосували 262 народних депутатів.

16 червня 2014 МВС України видало наказ, який упорядкував формування добровольчих підрозділів Нацгвардії. До складу Національної гвардії увійшли: батальйон оперативного призначення резервістів ім. генерала Кульчицького Національної гвардії України, сформований із представників самооборони Майдану; батальйон спеціального призначення резервістів “Донбас” НГУ, сформований на основі 1-ї роти добровольчого батальйону територіальної оборони “Донбас” Донецької області; підрозділ спеціального призначення “Азов”.

На сьогоднішній день Нацгвардія існує як військове формування з правоохоронними функціями на базі Міністерства внутрішніх справ України. При цьому, військове керівництво НГУ здійснює командувач Національної гвардії України, якого призначає Президент України за поданням міністра внутрішніх справ. Звільняється командувач НГУ рішенням Президента України. Наразі командувачем НГУ є генерал-лейтенант Юрій Аллеров. Загальна чисельність Нацгвардії — до 60 тис. осіб.

18 березня 2015 року указом Президента України встановлений День Національної гвардії України. Цей день є робочим.

ЧИМ ЗАЙМАЄТЬСЯ НАЦГВАРДІЯ?

Національна гвардія України має широкий список обов’язків, серед яких:

  • захист та охорона життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави, захист конституційного ладу України та цілісності її території;
  • виконання завдань територіальної оборони;
  • ведення бойових дій в разі збройного конфлікту або загрози нападу на Україну;
  • припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань, терористичних організацій, організованих груп і злочинних організацій;
  • участь в антитерористичних операціях;
  • конвоювання осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі, до Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України й ізоляторів тимчасового тримання, а також охорона в залі суду;
  • конвоювання осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі під час їхньої екстрадиції;
    участь у розшуку, переслідування і затримання осіб, узятих під варту, осіб, засуджених до позбавлення волі або арешту, які втекли з-під варти.
  • виконання заходів правового режиму при військовому положенні. З моменту введення правового режиму воєнного стану Національна гвардія підпорядковується Міністерству оборони України. У той же час військові частини, які здійснюють функції з конвоювання, екстрадиції та охорони підсудних, під час дії воєнного стану залишаються в підпорядкуванні МВС України;
  • охорона громадського порядку, у тому числі під час проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій;
  • охорона дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав;
  • охорона спеціальних вантажів, у тому числі ядерних матеріалів при їх перевезенні територією України;
  • надання допомоги в ліквідації наслідків природних, техногенних, екологічних катастроф;
  • участь у заходах, пов’язаних з припиненням збройних конфліктів та інших провокацій на державному кордоні;
  • участь у міжнародному співробітництві, міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки на  основі міжнародних договорів.

НАЦГВАРДІЯ ПІД ЧАС БОЙОВИХ ДІЙ НА ДОНБАСІ

З квітня 2014 року особовий склад Нацгвардії у взаємодії зі Збройними силами України брав участь в Антитерористичній операції на сході України. А з весни 2018 року бійці НГУ беруть участь в Операції об’єднаних сил.

Так, 15 квітня 2014 року в район Слов’янська було направлено резервний батальйон НГУ чисельністю до 350 осіб. До складу підрозділу входили резервісти і члени самооборони Майдану. 24 квітня 2014 відбулася чергова спроба зачищення Слов’янська від проросійських формувань.

На початку травня 2014 року підрозділи Національної гвардії спільно з десантниками відбили у бойовиків телевежу в Краматорську. Було ліквідовано низку ворожих блокпостів, а на їх місці українські військовики встановили свої. На нові українські блокпости заступили добровольці 1-го батальйону Нацгвардії.

Крім цього, Національна гвардія брала участь в боях за Маріуполь. 9 травня 2014 року нацгвардійці брали участь в операції зі штурму будівлі маріупольського главку внутрішніх справ. А 13 травня того ж року 150 бійців спецбатальйону “Азов”, 2-ї роти спецбатальйону “Дніпро”, 2-ї роти Національної гвардії та спецпідрозділ МВС провели спецоперацію зі зачищення Маріуполя. В ході зачищення ліквідували ключові опорні точки бойовиків, знищено техніку і відновлено контроль над усіма захопленими спорудами, зокрема будівлею міської ради.

29 травня 2014 року терористи підбили вертоліт Мі-8МТ Національної гвардії України, який після розвантаження продуктів харчування і проведення ротації особового складу повертався з району гори Карачун у районі Слов’янська. Загинули 12 осіб — шестеро військовослужбовців Національної гвардії України, включаючи двох членів екіпажу вертольота і шестеро представників спецпідрозділу МВС України, серед них і генерал-майор Сергій Кульчицький.

Від початку бойових дій на Донбасі понад 200 нацгвардійців загинули, ще близько 800 поранили. За цей час близько 5 тис. військовослужбовців Національної гвардії було нагородили за мужність і героїзм, із них близько сотні нагороджені державними нагородами посмертно.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини