Собор Святого Юра у Львові

3195

Пам’ятки Львова не перестають дивувати і радувати своєю красою, історією та багатогранністю. Серед величезної кількості цікавих місць у місті Лева, є одне, по своєму, унікальне місце.

Місце паломництва тисячі віруючих – Собор Святого Юра у Львові.

Історія собору Святого Юра у Львові

На тлі мальовничого ландшафту міста височить Архикатедральний Собор Святого Юра – пам’ятка пізнього українського бароко, є найзначнішою серед інших.

Вважається головною святинею українських греко-католиків.

Собор побудований за проектом Б. Меретина, прикрашений монументальною скульптурою видатного скульптора Іоанна Пінзеля. Фасад вінчає фігура святого Георгія Побідоносця – покровителя не тільки собору, але й міста Львова.

На сучасній дзвіниці Собору Святого Юра збереглася остання пам’ятка княжого Львова – дзвін 1341. На дзвоні зберігся древній напис, який свідчить, що дзвін милозвучно дзвонив ще в княжі часи, а згаданий князь «Димитрій» – Дмитро Петька – керував Галицькою державою після смерті князя Юрія Болеслава.

Перші печери ченців і дерев’яний монастир з’явилися тут ще в кінці XIII ст.

Одна з легенд стверджує, що в товщі гори, на якій згодом побудували монастир і церкву, була печера, де жив страшний дракон.

Постарівши, дракон перестав показуватися людям на очі, але нагадував про своє існування важким подихом, яке чулося з печери.

В середині XVIII ст. митрополит Лев Шептицький наказав замурувати печеру, в якій нібито ховалося чудовисько.

Згідно з іншою версією цієї ж легенди, чудовисько вбив ще в кінці XIII ст. князь Лев Данилович, через що на горі і був побудований храм, і присвячений святому переможцю дракона.

На воротах в металевій огорожі підносяться дві знамениті скульптури: «Віра» і «Надія» М. Філевича.

Цілісно в інтер’єрі, в синтезі з архітектурою, поєднуються ажурні декоративні деталі. Багато відомих художників працювали над внутрішнім оздобленням храму. Автор великих композицій у великому вівтарі: «Христос Батько», «Розп’яття», «Таємна вечеря» – художник Юрій Радивилівський. За вівтарем розташована велична композиція «Христос Учитель», яку написав художник Франциск Смуглевіч.


Собор Святого Юра всередині

Крипта Собору Святого Юра стала усипальницею видатних діячів, серед яких ігумен Ордена монастиря св. Онуфрія в Лаврі Никифор Шептицький, Кардинал Сильвестер Сембратович, Галицький митрополит Андрей Шептицький, Патріарх Йосип Сліпий, Архієпископ Володимир Стернюк, Мирослав-Іван Кардинал Любачівський і інші.

Кожна релігія світу є складною для сприйняття символів і знаків, а головна пам’ятка греко-католицької української церкви тим більше.

Основні споруди храму виконані в стилі рококо. Над головним входом стоять скульптури Афанасія Великого, архієпископа Олександрійського і Папи Льва V.

Також у найважливішій пам’ятці Львова зберігається безліч пам’ятних і стародавніх ікон, які за своєю подобою не мають копій у всьому світі.

Святині не можна чіпати руками і фотографувати. Кожен бажаючий має можливість всередині собору отримати консультацію по його питанню.

Джерело: ukraine-is.com

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини