Подорожуємо Україною. Хотинська фортеця: Дністер, кіно та загадкова пляма

2173

Могутня фортеця на Дністрі колись була однією з наймогутніших у Східній Європі.

Хотинська фортеця розташована на березі Дністра. Фото: автора

Оскільки Хотинська фортеця збереглася у цілісному вигляді до наших днів, а також ефектно виглядає та гарно вписується у навколишній ландшафт, вона часто знімалася у кіно, пише ye.ua.

Тут проходили зйомки радянських фільмів про лицарів, королів та інших героїв сивої давнини, серед них: «Балада про доблесного лицаря Айвенго», «Д’Артаньян і три мушкетери», «Стріли Робін Гуда», «Чорна стріла», «Захар Беркут». У наші дні фортеця засвітилася у скандальному фільмі «Тарас Бульба», який заборонили до показу в Україні, та у російському комедійному серіалі «Все можуть королі». Побачити кадри із різних фільмів із Хотинською фортецею можна тут.
Читайте також: Замок Паланок: три в одному.

Завдяки цьому, з Хотинською фортецею знайомі навіть ті, хто в ній ніколи не бував. Однак краще, все ж таки, один раз побачити її вживу, ніж десять – на екрані. Тим паче, Хотинський замок дійсно того вартий! Могутній і міцний, з високими неприступними стінами та круглими вежами, він цікавий і зовні, і зсередини. А чого варті навколишні краєвиди! Адже фортеця стоїть у мальовничому місці на березі Дністра.

При вході до Хотинської фортеці відвідувачів зустрічає пам’ятник гетьману Сагайдачному.

Зазирнемо в історію

Першу дерев’яну фортецю на цьому місці збудували ще східні слов’яни – у 10 столітті. За часів Данила Галицького її замінили на кам’яну. А далі як понеслося… Хотин належав то Молдавському князівству, то полякам, то туркам (причому господарі змінювалися неодноразово).

Брама, через яку потрапляють на територію фортеці. Одна із п’яти веж Хотинського замку.

Тут велися запеклі бої (в історії є декілька відомих Хотинських битв, які відбулися у 17-18 століттях), підписувалися мирні договори. Відносний спокій у Хотин прийшов на початку 19 століття, коли ці землі відійшли до Російської імперії, а фортеця втратила своє оборонне значення.

Церкву Олександра Невського збудували для російських військових у 19 столітті.

Місце для Хотинської фортеці обрали дуже вдале. З півночі її омивають води широкого Дністра, а з інших боків оточують пагорби. Недарма фортеця стала однією з найпотужніших у Східній Європі.

П’ять веж

Могутня споруда з вежами – це лише частина фортечного комплексу, власне замок. Сама ж територія Хотинської фортеці значно більша, означена земляними валами. Колись її укріплювали бастіони та захисні вежі, а на її території були численні споруди (казарми, конюшні, господарські приміщення тощо). Із колишньої величі збереглося небагато: церква Олександра Невського 1835 року будівництва, будівля військової школи та руїни мінарету.

Територія Хотинської фортеці велика.

Хотинський замок має п’ять веж: надбрамна, східна, комендантська, південно-західна та північна (усіх їх можна побачити і зараз). Північна вежа була останнім форпостом при облозі, на ній було три яруси бійниць для гармат. А всі інші вежі сполучені між собою майданчиком, захищеним кам’яними зубцями.

Вежі сполучені між собою майданчиком, що тягнеться вздовж стін.

У давнину тут стояли лучники та інші оборонителі фортеці, а зараз гуляють і фотографуються туристи. До речі, із майданчика відкривається чудовий краєвид на Дністер та навколишні простори.

Вид на Дністер із фортечної стіни.

Загадкова пляма

Класичний вид на фортецю псує (або навпаки – додає йому інтриги) велика пляма. Існує кілька версій її походження та легенд про неї.

Пляма на стіні Хотинської фортеці “обросла” легендами.

Найкривавіша легенда розповідає, що в стіну живцем замурували молоду дівчину, щоб фортеця стала неприступною. За іншою, пляма утворилася після того, як одна хоробра дівчина вибралася вночі до потічка, щоб набрати води для спраглих воїнів (твердиня тоді була в облозі). Вороги смертельно поранили її, та дівчина донесла воду своїм. Тоді вояки викопали у дворі фортеці глибоченну криницю (вона там є і зараз), а на стіні проступила пляма у вигляді глечика.

У Хотинському замку.

За більш реалістичною версією, колись у цьому місці був рів. При реконструкції фортеці його засипали, однак волога і досі проступає на стіні.

Та мені один із працівників музею розповів, що експертиза виявила, що це пляма оліфи, і з’явилася вона на стіні більше, ніж сто років тому. Думаю, довіряти варто саме цій інформації.

Зменшена копія Хотинської фортеці у музеї мініатюр “Замки України”, що у Кам’янці-Подільському.

Як дістатися до Хотина

Хотин – районний центр Чернівецької області, розташований на правому березі Дністра. До обласного центру – 69 км, до Кам’янця-Подільського – 22 км, до Хмельницького – 125 км:

Із Хмельницького до Хотина можна доїхати автобусом, що їде у Чернівці із автостанції № 1:

Також можна доїхати до Кам’янця-Подільського автобусом чи потягом, а звідти маршруткою до Хотина. Сполучення між двома сусідніми містами дуже хороше:

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини