“Нічого не можемо добитися” – авіакомпанія загубила речі подружжя киян

996

Подружжя киян 27-річна Наталія Снопко та Юрій Теклюк, 28 років, вирушили у відпустку до Ісландії 11 серпня. Летіли зі столиці з пересадкою в німецькому Берліні. Дорогою загубився їхній багаж.

Чоловік і жінка залишилися без речей найпершої необхідності, розповіла кореспондентові Gazeta.ua Ірина Снопко, мати Наталії.

“Вони поїхали у складі туристичної групи. Розробили піший маршрут. Вдень мали йти чи не по 30 кілометрів. Ночувати у спальниках та наметах, Діти рік готувалися до цієї відпустки. Збирали необхідну екіпіровку, частину купили, частину взяли в оренду. Домовлялися, хто що із продуктів бере, аби вистачило. Рейс МАУ затримався у Києві на годину. У Берліні пересідали на Ірландські авіалінії. На якому етапі загубили речі – з’ясувати не можемо”, – розповідає жінка.

Подружжя оселилося гостьовому будиночку зі зручностями на поверсі. Ніч коштує €100 (2823 грн. – Gazeta.ua).

“На вулиці вісім градусів тепла і вітер, а у нас нічого немає із теплих речей. Всі залишилися в рюкзаках. А на якому етапі їх загубили, добитися не можемо. МАУ взагалі від нас відхрестилася. Кажуть, потрібно звертатися до перевізника. Мовляв, ісландська сторона за це відповідає. А ті пропонують компенсацію 200 доларів на двох (5 052 грн, – Gazeta.ua). Але щоб доїхати до аеропорту нам потрібно витратити на квитки ще 120 євро (3 387 грн, – Gazeta.ua). Обіцяють, якщо багаж не знайдуть, то компенсують нам базові речі. Що означає “базові речі” – теж не можемо добитися”, – додає Наталія.

За втрату чи пошкодження багажу повністю відповідає перевізник. Хоча може бути й вина працівників аеропорту, каже адвокат Лаврентій Царук, 39 років.

Радить, як діяти в подібній ситуації:

1. Якщо ви не побачили свого багажу – ні в якому разі не треба їхати із аеропорту, а потім з’ясовувати. Втрату багажу треба зафіксувати. У кожному аеропорту є відділ lost and found , де працівники допоможуть скласти відповідну заяву. Ця служба проведе розслідуванні і з’ясує долю багажу. Паралельно такі ж претензії потрібно адресувати авіаперевізнику, заповнивши відповідну заяву на сайті компанії.
2. Паралельно із квитком на переліт, видається квиток на багаж у вигляді штрих-коду. Обидва потрібно зберігати поки не переконаєтеся, що всі ваші речі цілі і є в наявності.
3. Якщо через втрачений багаж у людей виникають додаткові витрати, їх теж потрібно фіксувати. Зберігати чеки та квитанції, аби потім вимагати повного відшкодування.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини