З того часу, як дитина охрещена, вона має ходити на Богослужiння, – каже священик.
Часто чуємо такi нарiкання: “Навiщо то брати таке мале до церкви? Що воно
там розумiє? I сам не помолишся як слiд, ще й iншим заважатимеш”. А й справдi, чи варто йти до церкви з малою дитиною? Про це ми запитали отця Андрiя Корчагiна, священика храму Вiри, Надiї, Любовi i їх матерi Софiї.
— Отче Андрiю, то що ж усе-таки робити з дитиною — йти з нею до церкви чи нi? Якщо так, то коли краще?
— Дiтей на лiтургiю треба брати обов’язково. Сам Спаситель каже: “Пустiть дiток, i не боронiть їм приходити до Мене, бо Царство Небесне належить таким” (Мт. 19, 14). Вiдтодi, як дитина охрещена (зазвичай це 40-й день пiсля народження), вона вже член церкви i має бути на Богослужiннях. Винятками можуть бути особливi випадки та хвороби дiтей.
Хоча i хвора дитина може послухати лiтургiю сидячи. Якщо батьки не беруть дiтей iз собою в церкву, виправдовуючись тим, що “дитина не розумiє лiтургiї”, то це вони самi багато не розумiють.
— А й справдi — чи розумiє малеча службу?
— На це чiтку вiдповiдь дав Iсус Христос: “Прославляю Тебе, Отче, Господи неба й землi, що втаїв Ти оце вiд премудрих i розумних, та його немовлятам вiдкрив” (Мт. 11, 25). Наше сприймання Господньої науки часто гальмується стереотипами та упередженнями. Чиста дитяча душа з набагато бiльшою довiрою вбирає Боже Слово.
— Якщо так, то постає питання: як пояснити дитинi, чому треба
ходити до церкви?
— Щоб виробити в дитини звичку ходити до церкви, потрiбен час. А виробити цю звичку треба для боротьби зi спокусами (а ними можуть бути телевiзор, iграшки, солодощi), якi б ставали на завадi ходiнню до церкви. Але передусiм показуйте дитинi, що варто ходити до храму, своїм прикладом.
Батьки мають приводити дiтей до церкви змалечку. Ходити на службу — то для них повинна бути звична рiч, як iти до школи, чистити зуби вранцi i перед сном. Так i буде, якщо вся родина в недiлю зранку збиратиметься до храму. I не мають тут бути перешкодою домашнi справи, невисипання, гостi. Тодi й дитина пiде на службу.
— А як бути, якщо дiти вередують на службi?
— Молiться перед тим, як iти до церкви; просiть Бога дати вам силу i рiшучiсть прищеплювати вашим дiтям звичку ходити до церкви; хай буде вироблення в них цiєї звички вашим прiоритетом. А ще сiдайте в церквi якомога ближче спереду. Дiтям подобається бачити те, що вiдбувається.
— Та якщо малеча все ж вередує?
— Кожну дитину треба виховувати i вчити пристойно поводитись в храмi. Але не вдаватись до крайнощiв. Можна спробувати трохи її розважити — купити нову iграшку i дати тихенько погратися в храмi. Можна дати в руки барвистi християнськi книжечки, попередивши, що вголос читати будете їх тiльки вдома.
Можна трохи пройтися навколо церкви, але потiм знову повернутися в примiщення. Комусь, щоб заспокоїти дитину, вистачить кiлькох ласкавих слiв, iншим треба щось вагомiше. Можна винести бешкетника надвiр i там заспокоїти.
Але це не означає не приходити на наступне Богослужiння, лише тому, що дитина неспокiйна. Бо спочатку, в 3 рочки, “дитина нiчого не розумiє”, в 5 — малечi нудно в церквi, а в 15 ви вже нiчим не змусите i не заманите на молитву свою дитину. Тому про це варто подумати заздалегiдь.
Джерело: Порадник