Найбільш “кепська” львів’янка, або 10 фактів про Кристину Фельдман

2114

Перший день весни, який припадає на кінець цього робочого тижня, дає нам чудову нагоду поговорити про людину, чиє ім’я не так часто звучить у Львові. Хоча саме ім’я назвати мало – потрібно показати фото. Мабуть лише тоді можна буде почути у відповідь “десь я вже бачив ту бабцю”. А та бабця – дуже відома та знана польська актриса ХХ століття, активна діячка театру і неймовірно харизматична особа. Більше того, народилась вона і перші професійні кроки зробила саме у Львові. З нашим містом пов’язано і багато інших важливих та цікавих сторінок її життя. Про це і поговоримо.


Кристина Фельдман. Фото з https://uk.wikipedia.org

№1. Кристина Фельдман (Krystyna Feldman) народилася 1 березня 1916 року у Львові. Прихильність до театру та кіно вбирала з молоком матері – Катерина Фельдман (Савицька) була оперною співачкою. Актором був і глава сімейства – Фердинанд Фельдман. Останній вважався досить відомим діячем культури свого часу і часто виступав у постановках за п’єсами Вільяма Шекспіра. Родина мешкала на вул. Парковій, 10 і саме звідти починається життєвий та творчий шлях Кристини Фельдман.


Фрагмент вулиці Паркової у наші дні. Фото з https://uk.wikipedia.org

№2. У 1934 році Кристина Фельдман закінчила гімназію імені Королеви Ядвіґи у Львові. Пізніше вона навчалась у Державному театральному інституті у Варшаві. Одним із її вчителів у львівський період був знаний актор Януш Страхоцький. В силу різних обставин, родина Фельдманів не проживала у Львові постійно. Тим не менше, саме тут, у 1937 році, відбувся театральний дебют Кристини Фельдман – у роботі “Kwiat paproci” (“Цвіт папороті”) Януша Варнецького (Janusz Warnecki).


Януш Страхоцький (сидить). Фото з http://www.encyklopediateatru.pl

№.3. До 1939 року Львів залишався головною локацією у житті Кристини Фельдман. Тут її застав початок війни. Можна натрапити на спогади акторки про те, яким важким було життя в той період. Недосипання і недоїдання – це не найбільше зло, яке могло підстерігати на кожному кроці. Згадує вона, до прикладу, і про нічні вилазки, до яких доводилося вдаватися, аби роздобути дров для печі.


Могила Януша Варнецького (другий план) у Варшаві. Фото з https://pl.wikipedia.org

№4. Зрештою, Кристина Фельдман перебирається до Луцька. До 1941 року вона була у цьому давньому княжому місті. Далі знову переїзди – Зимна Вода і Робітничий театр, яким вона керувала. На початок 40-х років ХХ століття припадає і її співпраця з Армією Крайовою – ніби була кур’єром цього утворення.


Станіслав Виспянський. Фото з https://uk.wikipedia.org

№5. У той час Кристина Фельдман виступає і у Львові. Зокрема, у 1944 році акторка виконувала чоловічу роль у “Весіллі” Станіслава Виспянського. Після закінчення Другої світової війни вона знову переїжджає. У 40-ві та 50-ті рр. ХХ століття її життєвий та творчий шлях пов’язаний із театральними сценами таких міст як Лодзь, Ополє, Познань, Краків і ін. У цей період вистав і ролей було досить багато, а робочий графік героїні цієї статті особливо щільний.


Афіша вистави “Весілля”. Фото з https://uk.wikipedia.org

№6. На 1953 рік припадає початок наступного важливого етапу у житті Кристини Фельдман. Саме 1953 вона дебютувала у кіно – виконувала епізодичну роль у стрічці “Целюлоза” Єжи Кавалеровича (Jerzy Kawalerowicz). Після цієї роботи було багато інших ролей другорядного плану, а таку-сяку популярність актриса отримала після фільму “Yesterday” Радослава Пивоварського (1984 року). Вона грала роль тітки одного з головних героїв.


Постер до “Yesterday”. Фото з https://pl.wikipedia.org

№7. Чи не найбільшу популярність Кристині Фельдман приніс сатиричний серіал Окіла Хамідова “Swiat wedlug Kiepskich” (1999 – 2005 рр.). У цій сатирі на повсякденне життя польської родини вона грала роль бабці Розалії. Треба сказати, що це не єдина комедія у репертуарі Кристини Фельдман. Через почуття гумору її запрошували до багатьох стрічок схожого характеру.


Никифор (Епіфаній Дровняк). Фото з rt-nostalgie.com.ua

№8. Були у кар’єрі Кристини Фельдман і серйозні ролі. У контексті Львова важливо пригадати про її зйомки у стрічці “Мій Никифор” Кшиштофа Краузе (2004). Це була чи не єдина роль першого плану для актриси. При цьому, ще й чоловіча. Вона “стала” художником-примітивістом Никифором (справжнє ім’я Епіфаній Дровняк) з Криниці, що на Лемківщині. Пам’ятник цьому митцю, роботи якого експонувались у багатьох містах світу, жителі Львова можуть бачити поруч із храмом Пресвятої Євхаристії. У фільмі Краузе показано останні роки життя видатного митця. За роботу у цій стрічці Кристина Фельдман отримала ще більше визнання і нагород. Приз за кращу жіночу роль їй дали на кінофестивалі у Карлових Варах 2005 року. На українських “Стожарах” (2005) їй вручили гран-прі за майстерність у мистецтві перевтілення. Коли Кристину Фельдман запитували що було би, якби за роль у фільмі “Мій Никифор” вона ще й “Оскар” отримала, акторка відповідала, що мабуть був би великий шум – бо пані Фельдман хоч пізнавана і шанована в Польщі, але за кордоном думали би хто це – баба чи хлоп.


Кристина Фельдман у ролі Никифора. Фото з http://culture.pl

№9. Кристина Фельдман померла 2007 року у Познані – від раку легень. У цьому місті її й поховано – на Алеї Заслужених (Мілостовське кладовище). За побажанням актриси, її було одягнено у костюм з останнього спектаклю – “І це мені залишилося” (“I to mi zostało”).


Головні дійові особи серіалу “Swiat wedlug Kiepskich”. Фото з http://www.filmweb.pl

№10. У послужному списку Кристини Фельдман довжелезний перелік театральних вистав та телевізійних фільмів, що, безперечно, забирало дуже багато часу і енергії. Тим не менше, вона мала і родину – була одружена з актором Станіславом Брилінським. Він був старший за неї на понад десять років, але це їхньому союзові зовсім не заважало. З цієї нагоди актриса казала, що завжди надавала перевагу старшим чоловікам. На цьому може бути “end”, але не “happy” – Станіслав Брилінський досить рано помер, у 1953 році. При цьому, похований був у Лодзі (Кристина Фельдман у Познані).

Джерело: Фотографії старого Львова

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини