Леонід Каденюк як перший космонавт незалежної України

2727

Людина з великої літери, людина-легенда…
Він мріяв про політ у космос довгі десятиріччя, і можна лише здогадуватися, які залізна воля та колосальна праця знадобилися йому, щоб ця мрія стала реальністю. Незвичайна людина з багатьма земними й неземними титулами: кандидат технічних наук, народний депутат Верховної Ради України ІV скликання, льотчик-випробувач 1-го класу, космонавт-випробувач, генерал-майор авіації, Герой України, перший космонавт України.

У свої 67 років він був готовий полетіти в космос знову, але раптова смерть обірвала його життя.

Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці, Хотинського району, Чернівецька область в сім’ї сільських вчителів.


Момент старту шатла

Ще у 1976 році Каденюка відібрали до загону радянських космонавтів у групу багаторазової космічної системи «Буран». Підготовку проходив як команди «Бурану».


Запущений супутник SPARTAN

Під час підготовки до космічних польотів та в процесі випробувальної роботи пройшов унікальні інженерну і льотну підготовки. При цьому вивчив космічні кораблі «Союз», «Союз-ТМ», БТКК «Буран», Орбітальну станцію «Салют», частково орбітальний комплекс «Мир» та американський БТКК «Space Shuttle».


Скот витягує роботизовану камеру AERCam Sprint


Роботизована камера AERCam Sprint в робочому стані на орбіті


Камера AERCam Sprint перед запуском на Землі

Каденюк літав більш ніж на 50 типах та модифікаціях літаків різного призначення, в основному — винищувачів, а також на американському тренувальному літаку Northrop T-38.


Вінстон Скотт під час виходу у космос

У 1997 році на момент польоту в космос Леоніду Каденюку було 46 років. Разом із експедицією STS-87 він провів на орбіті Землі 16 днів.


Леонід Каденюк робить експерименти на борту “Колумбії”

Під час польоту виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського досліду з трьома видами рослин: ріпа, соя і мох. Основна мета проведення експериментів — вивчення впливу стану невагомості на фотосинтетичний апарат рослин, на запліднення та розвиток зародка, на експресію генів у тканинах сої і ріпи, на вміст фітогормонів у рослинах ріпи, на вуглеводний метаболізм та ультраструктуру клітин проростків сої, на процес ураження проростків сої патогенним грибом фітофтори.


Такао Дої під час виходу у відкритий космос

Програма польоту передбачала вивід на орбіту і повернення на Землю наукового супутника SPARTAN – 201-4.

Крім цих експериментів в космічному польоті виконувалися експерименти Інституту системних досліджень людини по тематиці «Людина і стан невагомості».


Екіпаж місії STS-87

Кевін Крегель — командир, США (НАСА)
Стівен Ліндсі — пілот, США (НАСА)
Уїнстон Скотт — фахівець польоту, США (НАСА)
Калпана Чавла — фахівець польоту, США (НАСА)
Такао Дої — фахівець польоту, Японія (JAXA)
Леонід Каденюк — фахівець з корисного навантаження, України (ДКАУ)

Джерело: report.if.ua

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини