Андрій Кузьменко був без перебільшення талановитим у всьому. Він займався музикою, продюсуванням, писав авторські тексти та був телеведучим на каналі ICTV.
Кузьма завжди мав, що сказати, і говорив чесно та відверто. Його немає уже п’ять років, але слова музиканта живі й досі.
Про це пише fakty.
– Я би хотів сказати всім нашим політикам, що я їх просто зневажаю і хочу, щоби вони або їхні потомки обов’язково відчули на своїй шкірі то, що відчувають мами тих пацанів, які не вернулися додому. І просто щоб вони знали, що кров тих хлопців — то є на ваших руках.
Він зневажав ставлення політиків до українського народу і завжди закликав людей бути свідомими того, що коїться у нашій країні.
– Я в свої 46 років розумію, що нейтральним бути не можна. Після місяців війни виходить, що є два паралельні світи: в одному йде війна, а в іншому – вона не йде. Причому на території однієї країни.
В одному – гинуть люди, а в другому – абсолютно не поміняли спосіб свого життя: ходять по салонах краси, по дорогих ресторанах, ведуть світські бесіди, витрачають гроші і абсолютно не переймаються ні матеріально, ні духовно за те, що відбувається в нашій країні.
Війна не може бути на якійсь певній частині території, якщо вона заходить, то це біда для всіх. І тому нейтральним бути не можна.
Він любив людей, а про свої концерти говорив таке:
– Моє головне джерело енергії – слухачі. Буває, виходиш на сцену зовсім розбитий, з високою температурою, а зал починає тобі підспівувати, причому тексти знає краще від мене, – хворобу як рукою знімає.
Про свою сім’ю він говорив з особливим трепетом.
– Мій дім — єдине в світі місце, де мене люблять і чекають, незалежно від того, хто я і скільки заробляю. Я ніколи не зраджу найближчих мені людей.
Справжнім друзям не забудь, подзвони
Українська співачка Ольга Лізгунова, яка працювала з Кузьмою в гурті Скрябін та Пающіє труси, згадує музиканта теплими словами і каже, що Андрія дуже не вистачає.
– Я б хотіла знову познайомитись з Кузьмою, як тоді на студії звукозапису Володимира Бебешка.
Ми записували першу пісню для Пающіх Трусів, і в якісь момент Андрій просто влетів у приміщення. Мені він на той момент здався дуже великим. Я не встигла навіть вдихнути, він сказав: Привіт. Андрій. Готова?
Я відповіла, що готова, і ми одразу почали запис. Шкода, що знову таке не повториться, – розповідає артистка.
Вона зазначила, що Кузьма завжди був справжнім другом для всієї України.
– Він ураган, цунамі, квазар. Це – людина-енергія, навколо якої все оберталося, у прямому значенні цього слова. Після того, як його не стало – назавжди зник величезний уривок життя. Це неможливо передати, – з ностальгією згадує Оля.
Відомий продюсер Володимир Бебешко займався гуртом Скрябін, бо вважав, що Кузьма не грав попсу, а виконував дуже альтернативні панкові речі. Він мав власну естетику і був справжнім.
– Мені сьогодні не вистачає Кузьми. Без нього в українців почало занепадати почуття гумору, зате з’явився несмак. Та він, мабуть, і не зникав, – зазначив Володимир Бебешко.
Ігор Кондратюк, який співпрацював з Кузьмою на різних проектах і був добрим другом музиканта, сказав, що йому не вистачає нових пісень Андрія – іронічних, актуальних, глибоких.
– Кузьма і сьогодні був би скептичним щодо нинішньої української політичної еліти, хоча завжди бажав їй удачі в розбудові країни.
Він мав проєвропейську політичну позицію і не уявляв, як Україна може не стати частиною загального цього простору, – додав Ігор Кондратюк.
Після того, як нестало Кузьми, Олександр Пономарьов на кожному концерті співає пісню Сам собі країна.
– Я дуже багато не встиг йому сказати, бо було замало часу. У мене з Кузьмою є вдосталь теплих історій, починаючи ще з фестивалю Таврійські ігри.
Сьогодні друзі надіслали багато фото з Андрієм – мені його не вистачає. Ми втратили дуже світлу людину, – розповідає музикант.
Олександр згадав історію, як уперше вийшов на сцену у 1993 році. Це був фестиваль Червона рута у Донецьку. Там він і познайомився з Кузьмою.
– Я переміг на тому фестивалі і на фуршеті всі почали нас вітати, я ще подумав, що вранці наступного дня вже прокинуся знаменитим.
Потім ми їхали додому. Пам’ятаю як ми стояли у тамбурі плацкартного вагону з Кузьмою та Сашею Богуцьким і обговорювали майбутнє українського шоу-бізнесу, – додав Олександр Пономарьов.
Українська співачка Ірина Білик каже, що слухаючи пісню Старі фотографії, завжди підспівує Кузьмі та згадує дитинство.
– Пригадую як ми дуріли, коли їздили разом на гастролі. Мені дуже шкода всіх нас тому, що ми залишилися без Скрябіна назавжди, – підкреслює артистка.
Після себе Кузьма залишив не тільки музичний спадок, а й радіо S.R.A.K.A. (своє радіо Андрія Кузьменка, – Ред.).
Радіо Скрябіна звучить і досі – 20 серпня 2015 року радіоведучі Юлія Карпова і Дмитро Єгоров пропрацювали 65 годин без зупинки і встановили світовий рекорд найдовшого безперервного радіоефіру.
Розповідаючи про Кузьму, Юлія Карпова згадує останню зустріч з ним.
– В переддень старого Нового року Андрій написав СМС: Завтра я вкраду тебе і через день привезу, а вже наступного дня ми їхали в Трускавець, де у нього був виступ.
Саме тоді Андрій підтримав мою ідею рекорду на його онлайн-радіостанції, 800 разів по колу дав переслухати тоді ще не видану пісню Кінець фільму, аби довести її звучання до ідеалу, агітував кинути роботу, яка стала тягарем, і навчив відкривати вино черевиком об стіну. Це епічне відео досі можна знайти в інтернеті, – згадує Юлія.
Серед усіх спогадів колега Андрія розповіла про подорож через Львів.
– Пам’ятаю, як ми їхали в авто через Львів, щось активно, навіть нервово, обговорювали, як раптом телефонує мама Андрія, і він перетворюється на наймилішого першокласника, який капризує і від чогось дуже відмовляється.
Виявилось, Ольга Михайлівна вмовляла його заїхати до неї взяти голубців, а він якраз хотів худнути, – з посмішкою зазначає Юлія Карпова.
На запитання, яким одним словом вона може охарактеризувати Андрія, Юлія переконана, описати Андрія одним словом замало, достатньо трьох.
– Буду чітко вчасно. Він завжди так казав чи писав в СМС, коли ми домовлялись про зустріч чи ефір. Але часто запізнювався, – зазначає радіоведуча.
Юлія додає, що їй бракує друга.
– Я скучила, як пес. Мені бракує саме друга, бо я ніколи не була його фанатом, ніколи не називала його Кузьмою, а завжди Андрій.
Номер телефону довго не видаляла, аж поки одного дня не прийшло сповіщення Андрій приєднався до Viber. Я спочатку похолола, потім зрозуміла, що номер належить уже комусь іншому, що мій абонент слухавку вже не підніме.
Бережу всі наші листування і СМС, але перечитувати не наважуюсь ось уже п’ять років, – настальгує Юлія Карпова.
Українська співачка Марія Бурмака познайомилася з Кузьмою, коли він брав участь у Червоній Руті в Запоріжжі і називав себе Андрій Кіл.
– Тоді він співав пісню, яка так і залишились однією з моіх улюблених На даху добре. З ним і тоді було дуже смішно спілкуватись.
Пам’ятаю, він ледь не відразу спитав А що там в тебе з зубами? В мене очі стали як дві тарілки, а Кузьма відповів, що вчиться на дантиста, – згадує народна артистка.
Марія Бурмака вважає, що навіть сьогодні Кузьма продовжував би записувати свої звичні прямі відео з прямими зверненнями до політиків. На запитання, яким одним словом ви можете описати Скрябіна, Марія відповіла – нерв.
– За постійними жартами насправді була тонка душа, яка відкликалась на все. Вже тепер всі уважно слухають тексти його пісень і починають розуміти, як він хотів докричатись до всіх та що хотів сказати.
Такі люди на вагу золота. Мені дуже бракує його, – наголошує колега Андрія.
(НЕ) Кінець фільму
Кузьми немає п’ять років, за цей час в Україні багато чого змінилося, але пам’ять про музиканта не згасає у серцях його друзів та прихильників.
31 жовтня 2015 року п’ятий президент України Петро Порошенко вручив сім’ї лідера гурту Скрябін Андрія Кузьменка орден За заслуги I ступеня.
Зірку пам’яті на честь українського музиканта та композитора Кузьми Скрябіна відкрили 1 серпня 2019 року на Площі зірок біля ТРЦ Gulliver у Києві.
У свою чергу Київська міська рада присвоїла скверу на вулиці Василя Порика між будинками 7-9 у Подільському районі ім’я українського співака Кузьми Скрябіна.
А 14 жовтня 2019 року у селі Святопетрівське під Києвом урочисто відкрили пам’ятник Андрію Кузьменку.
Творчість Кузьми живе і після його того, як його нестало. Українські гурти відзняли кліпи та записали пісні на тексти Андрія Кузьменка, а його рідний гурт Скрябін і надалі продовжує свою діяльність.
Через п’ять років після того, як Кузьми нестало, єдина донька Кузьми Марія-Барбара вийшла заміж за свого однокурсника Віктора Тура.
– Я прийшов привітати з днем весілля двох прекрасних молодих людей: Барбару та Віктора! Бася – єдина дочка Кузьми, а він сьогодні разом з нами святкує та радіє за свою дитину, за таку гарну нову сім’ю, – розповів DZIDZIO.
Пісні Кузьми ніколи не втратять актуальності, бо вони про людей та для людей. В ексклюзивному відео Фактів ICTV друзі, колеги та близькі поділилися своїми переживаннями через гибель Скрябіна і розповіли, як навчилися жити без нього за ці роки.
– Хтось не доплив, бо йому помогли
Набрати повні трюми води, – писав Скрябін.