Конституційний суд скасував прив’язку віку до призначення пенсії за вислугу років

862

Встановлення мінімально необхідного віку для нарахування пенсії за вислугу років є незаконним.

До такого рішення дійшов Конституційний суд України, розглядаючи подання 45 народних депутатів щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень закону України “Про пенсійне забезпечення”. Інше подання підписали 48 нардепів – воно стосувалося конституційності окремих положень законів України про пенсійне забезпечення для окремих категорій осіб – пише ТСН

“Цим рішенням Конституційний суд України визнав не відповідними Конституції України (є неконституційними), положення пункту “а” статті 54, статті 55 закону України “Про пенсійне забезпечення” від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ зі змінами”, – гоовриться в повідомленні.

Закон передбачає, зокрема, додаткову умову для призначення пенсії за вислугу років до досягнення віку 50 років для працівників льотного і льотно-випробного складу, і 55 років для працівників освіти, охорони здоров’я і соціального забезпечення, а також артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів.

Пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Тобто у цій нормі говориться про роботи, які мають безпосередній вплив на здоров’я працівника та можуть призвести до втрати професійної працездатності (здатності виконувати роботу із професії) до настання віку, що дає право на пенсію за віком, а отже – до неможливості ефективно виконувати роботу без шкоди для власного здоров’я і безпеку оточуючих.

“З викладеного випливає, що втрата професійної працездатності або придатності не пов’язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років”, – наголосили в Конституційному суді.

Встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років до досягнення віку 50 років і 55 років нівелює сутність права на соціальний захист, переконані в КС.

У Конституційному суді також дійшли висновку, що підвищення на 5 років віку виходу на пенсію для жінок, а також збільшення на 5 років загального та спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років для окремих категорій працівників, позбавляють цих осіб права на соцзахист і не відповідають конституційним принципам прав і свобод людини, соціальної держави.

У КС наголосили, що його рішення є обов’язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржене.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини