Кам’янець-Подільська фортеця: що приховують мури легендарного замку України

8125

Одне з найтуристичніших міст в Україні – Кам’янець-Подільський. На його теренах розташований однойменний старовинний замок, в якому панує особлива атмосфера Середньовіччя. Тисячі туристів їдуть сюди побачити легендарне місце, що називають “квіткою на камені”.

Замок у Кам’янці-Подільському, збудований на скелястому півострові у каньйоні річки Смотрич, входить до складу історико-архітектурного заповідника “Кам’янець”. Сама фортеця внесена до Списку пам’ятників світової спадщини ЮНЕСКО і входить до 7 чудес України, передає 24 канал.

Історія

Коли саме була зведена перша оборонна споруда на цьому місці, точних даних немає. Вчені досі сперечаються на цю тему. Одні схиляються до IX ст., інші – до XI ст. Єдине, в чому вони сходяться, це те, що в XI ст. на цьому місці стояв дерев’яний частокіл, що оберігав частину Галицько-Волинського князівства. Після масштабної пожежі у XIII ст. дерево прийшлося замінити на камінь. Щоправда, така новація зовсім не вберегла місто від жорстокого хана Батия. У 1240 році він зумів знищити половину населення міста та поневолити на довгих сто років вцілілу частину.

1362 рік – кардинальний поворот в історії фортеці. Від чужинців її рятує великий литовський князь Ольгерд, що під Синіми водами вщент розбиває лютих недругів. Відтак, замок переходить у власність п’ятьох братів, племінників князя: Костянтина, Федора, Бориса, Юрія та Олександра. Розпочинається масштабна реконструкція, він набуває сучасних рис. По 1793 рік Кам’янець-Подільська фортеця стає стратегічним королівським містом, центром польського воєводства.

Після Польщі у право власності вступила Російська Імперія, яка володіла Кам’янцем до приходу СРСР. Далі на замок чекала російсько-турецька війна 1809-1812 роки, І та II Світова війна та багато інших подій, але замок зумів встояти.

Старий замок

Старий замок – це серце твердині. Він має площу близько 1,5 гектара. Збудований у формі неправильного чотирикутника, периметр якого оточують 11 башт (або веж): Папська, Ляська (Біла), вежа Ковпак, Західна, вежа Рожанка, Лянцкоронська, Чорна вежа та інші.

Новий замок

Нова фортеця з’явилася для посилення обороноздатності старого замку та його захисту. Мури зводили після консультацій із голландськими фахівцями. Стіни нового замку укріплюють два бастіони: Південний та Північний. Щоб можна було потрапити на територію Старого замку, спорудили підвісний міст. На відміну від старого замку, споруди замку нового збереглися значно гірше

Легенда

Одна із найкрасивіших легенд про фортецю розповідає про похід турків на Кам’янець-Подільський. Турецький султан Осман II переміг Хотин і вже готувався загарбати Кам’янецький замок. Для цього взяв з собою 200 тисяч війська. Чи то неприступність замку налякала володаря, чи навпаки, заворожила, та не міг він відвести погляду від фортеці. Султан запитав у свого вірного слуги: “Хто звів такий дивовижний замок?” Слуга, вражений не менше султана, відповів: “Сам Аллах приклав сюди руку!” Осман II відповів: “Тоді самому Аллахові й завойовувати це місто!” – і, повернувши свої війська, покинув ці землі назавжди.

Цікаві факти

  • За всю свою історію місто-фортеця було взяте всього двічі: 1393 року твердиню захопив литовський князь Вітовт, а 1672 року, завдяки великій численності війська, містом заволоділи турки
  • Фортецю збудували до часів появи вогнепальної зброї, тому башти замку та міста були повністю кам’яними
  • Кам’янець-Подільський замок був у фільмах “Той, хто пройшов крізь вогонь”, “Тарас Бульба”, “Балада про доблесного лицаря Айвенго”, “Народжені бурею”
  • У фортеці проводять різноманітні фестивалі: “Остання столиця”, “Земля героїв” та “Terra Heroica”
  • Щороку тут відбувається фестиваль повітряних куль
Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини