Як українська вишиванка підкорює світ

3370
Як українська вишиванка підкорює світ

17 травня в Україні відзначають День вишиванки. Етнічна вбрання популярне в Україні, але українські дизайнери ще й успішно транспортують його за кордон. Чому ж іноземцям подобається українська вишиванка?

Розповідає BBC Україна

Засновниця українського бренду FOBERINI Ірина Лимаренко в розмові з BBC News Україна вважає, що вишивка буде актуальною ще багато років, і це – не якийсь тимчасовий тренд.

“Наша вишиванка – це послання, в якому легко можна простежити розмаїття барв української природи, а вишиті візерунки, що утворюють автентичний орнамент, містять в собі силу оберега”, – каже вона.

Важливо, аби на вишиванці були саме українські орнаменти, а не вигадані художниками, зазначає вона.

“Ми співпрацюємо з музейними фондами, з приватними колекціями, всі візерунки підписуємо – з якого села та району, в якому році знайшли цю схему”, – пояснює авторка бренду.

За словами Ірини, українські вишиванку купують в різних країнах і, таким чином, люди дізнаються більше про Україну.

Вишиванка

“Я багато подорожувала, але в кожній країні я звертала увагу саме на національне надбання. Мене дуже вразила Іспанія – те, як вони люблять і шанують свій костюм, Швейцарія, а найбільше – Ірак”, – розповідає засновниця FOBERINI.

“Мені приємно, що українські вироби дарують іноземцям. Вони знайшли шанувальників в країнах Близького Сходу”, – додає вона.

Ірина Лимаренко розповідає, що вишиванки часто замовляють в Америці та Канаді.

“В Європі – це переважно Лазурний берег”, – каже вона.

Крім того, багато замовлень з Близького Сходу.

“Наприклад, для жінок зі східних країн має бути вишиванка з закритими плечима та з рукавами. Ще відповідної довжини. Ми адаптуємо, проте зберігаємо основні елементи – широкі пишні рукави та автентичний малюнок”, – додає пані Лимаренко.

Вишиванка

Інша дизайнерка вишиванок Юлія Магдич так пояснює популярність вишиванки у світі:

“Українська вишивка є відголосом вишивки та етнічної культури як такої. А українська вишиванка є символом повернення до коріння та традицій у всьому світі”, – каже вона.

Вишиванка

“В мене є багато клієнтів за кордоном, які говорять: “Це так схоже на нашу національну вишивку!”.

Також, на думку Юлії Магдич, вишиванка є популярною, оскільки це універсальний одяг. “Тобто це одяг, котрий пасує всім. Немає людини, якій би не пасувала вишиванка”, – пояснює вона.

Вишиванка

Окрім того, за її словами, останні чотири роки увага всього світу продовжує бути прикута до України, а вишиванка стала “візуальним кодом” цієї уваги, другим прапором”.

Дизайнерка каже, що її вишиванки добре продаються в Америці, Європі на Близькому Сході. Клієнти – найрізноманітніші.

Своє ставлення до вишиванки Юлія Магдич описує так: “Для мене це, в першу чергу, символ моєї родини та любові в ній. Адже першу вишиванку мені вишила своїми руками мама – це символ української традиції, турботи, сімейної єдності”, – каже вона.

Вишиванка

Засновниця українського бренду одягу в етно-стилі Varenyky Fashion Оксана Лебедєва розповідає: “Для мене вишиванка – це дійсно дуже емоційний одяг. Одягаючи її, я себе відчуваю впевненіше”.

За її словами, вишиванка – це не тільки красива сукня, це “одяг, який захищає душу”.

Вишиванка

“Однозначно, вишиванка серед всіх дизайнерських продуктів, які робить Україна, це продукт номер один. Це 100%”. – пояснює вона BBC News Україна.

Вишиванка

Втім, на думку дизайнерки, останнім часом інтерес у світі до української вишиванки дещо знизився.

За словами модельєрки ОксаниКараванської, унікальність української вишивки в тому, що вона дуже різна: кожна українська місцевість має свій орнамент.

“Україна – це єдина країна в світі, де в кожному селі є свій авторський почерк”, – пояснює вона.

“Більш розмаїтої ручної творчості я ніде у світі не зустрічала”.

Вишиванка

У мене є дуже красива вишиванка прабабці, в якій вона брала шлюб. Потім вона передала вишиванку бабці, я її залишила для себе, перешила для своєї доньки. Тому для мене це саме ця емоція – спогади про родину”, – розповідає дизайнерка.

Вишиванка

В українському міністерстві економіки стверджують, що мода на вишиванки “made іn Ukraine” у світі почалася з 2014 року

“Експорт товарів легкої промисловості, куди входять і вишиванки, у 2017 році склав 1,1 млрд доларів. Це на 13,4% більше ніж у 2016 році”, – розповідає BBC News Україна торговий представник Наталія Микольська.

За її словами, вишиті сукні та сорочки від українських дизайнерів купують світові зірки.

Мелані Тьєррі

Зокрема, в етнічному одязі українських дизайнерів на публіці з’являлися французька актриса Мелані Тьєррі, модель Клаудія Шиффер та відома модниця, редакторка японского Vogue Анна Делло Руссо.

А голлівудська зірка Демі Мур одягнула вишиванку українського бренду для зйомок в новому фільмі “Сліпий”.

Етнопоказ

“Українська вишиванка… продається на експортних ринках багатьох країн ЄС і світу. Це – Франція, Велика Британія, Італія, Німеччина, Росія, Канада, США і навіть в Непал”, – додає паніМикольська.

І зазначає, що її власна сім’я також має багато вишиванок – від старовинних, які “передаються з покоління в покоління”, до сучасних.

Наталія Микольська

Полюбляють одягатися у вишиванки й деякі іноземні політики. Зокрема, неодноразово фіксували в цьому одязі представників канадського уряду.

Джастін Трюдо

Фото з відкритих джерел

 

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини