“Гарет Джонс”: фільм про Голодомор увійшов у програму Берлінале

727

Історичний трилер про британського журналіста Гарета Джонса, який розповів світові правду про Голодомор в Україні, відібрали до основної конкурсної програми Берлінського міжнародного кінофестивалю. Цьогоріч він пройде з 7 до 17 лютого. Саме тоді й відбудеться у Берліні світова прем’єра стрічки.

“Гарет Джонс” – копродукція Польщі (Film Produkcja за підтримки Польського інституту кінематографії), України (Kinorob за підтримки Державного агентства України з питань кіно) та Великої Британії (Boy Jones Films). Режисерка фільму – голова Європейської кіноакадемії, номінантка на премію “Оскар”, BAFTA і володарка “Срібного ведмедя” Берлінале-2017 Аґнєшка Голланд. Про це пише Український інтерес.

За словами голови Держкіно Пилипа Іллєнка, важливо, що з усіх фільмів, підтриманих Держкіно, саме “Гарет Джонс” змагатиметься цьогоріч за головну нагороду Берлінале, який є одним із найпрестижніших та найвідвідуваніших міжнародних кінофестивалів:

“Ця стрічка значуща не лише для українського кінематографа, але й для всієї України, і тому її світова прем’єра в основному конкурсі фестивалю допоможе донести світові правду про Голод 1932-1933 років як геноцид української нації”.

На написання сценарію авторів надихнула реальна історія молодого валлійського журналіста Гарета Джонса. У 1933 році він приїхав до Радянського Союзу, щоб викрити та донести до світової спільноти правду про злочини сталінського режиму та Голодомор в Україні. Однак світ промовчав, політики Заходу не хотіли чути незручну їм історію, а поважні медіа не підтримали журналіста у його боротьбі за правду. Та попри небезпеку, Джонс продовжував своє розслідування. Його відкриття згодом стали підґрунтям для написання алегоричного роману “Колгосп тварин” Джорджа Орвелла.

До речі, Гарет Джонс був першим іноземним журналістом, який летів з Гітлером у його літаку. Стаття про цей політ розпочинається словами: “Якщо цей літак впаде, історія західного світу назавжди зміниться. В кількох футах від мене сидить Адольф Гітлер, канцлер Німеччини та лідер найбільшого, потужного як виверження вулкану націоналістичного піднесення, яке бачив світ”.

Роль журналіста у фільмі зіграв британський актор Джеймс Нортон. Також у стрічці знялися Ванесса Кірбі і Пітер Сарсгаард. З українських акторів – Яків Ткаченко (“Припутні”), Олег Драч (“Незламна”, “Молитва за гетьмана Мазепу”), Володимир Федорук, Анна Шайдюк, Анастасія Чала та Аліна Ковальська.

Зйомки фільму відбувалися в Україні, Польщі та Шотландії. У широкий український прокат “Гарет Джонс” вийде восени 2019 року.

Підготувала Ірина Савчук, “Український інтерес”