День святого Юрія: Як відзначати і що категорично не можна робити у свято

3054

Одне з найбільших весняних свят на честь Юрія (Георгія) Змієборця – святого мученика і воїна, відзначається 6 травня

Святий Юрій (Георгій) є однією з найвідоміших постатей у християнському світі, пише Depo. Закарпаття.

На іконах цього святого зображують як мужнього воїна, котрий верхи на білому коні списом проколює змія. Це символ перемоги святого над дияволом – древнім змієм, перемоги добра над злом.

Юрій походив з родини багатих і благочестивих християн, мешканців міста Бейрута. Дорослим Юрій іде служити до війська і невдовзі отримує чин воєводи і старшого військовоначальника. Це дає йому можливість переконатися в ненависті язичника-царя до християн і викликає бажання захистити невенних. Юрій оголошує себе християнином – і чекає царського суду. Промова Юрія на суді здивувала, але не переконала правителя, який зовсім не хотів втрачати досвідченого воїна і вирішив його умовити зректися Христа. Коли ж умовляння не допомогли, Юрія піддали тортурам. Однак святий мужньо зносив усі випробовування, а Божий ангел за ніч зцілив його тіло від ран. Не зламавши християнського духу святого, цар наказав відрубати йому голову. Це сталося в Нікомідії 303 року. За духовну перемогу над мучителями святого називають ще Переможцем (Побідоносцем). З особливою повагою ставилися до цього свята воїни, хлібороби й скотарі: святий Юрій вважається їхнім покровителем.

Юрія вважали захисником свійських тварин, особливо корів. А тому цього дня майже скрізь в Україні виганяли на пасовиська худобу з різними обрядами.

У різних регіонах України були щодо цього свята Юрія (Юря, Юр’їв день) свої традиції. Однак, найпоширенішими вважалися такі: перед вигоном господарі годували тварин квітками – юрочками, аби тварині давали багато молока, виганяли корів обов’язково після сходу сонця “щоб зрання відьма не зашкодила” та, звичайно, молилися до святого Юрія, аби він беріг худобу. За народним повір’ям, Юрій Весняний володіє чарівними ключами, котрими відмикає весняну землю і випускає росу, від чого розпочинається бурхливий ріст трав: “Юрій землю відмикає”. У цей час прилітають ластівки: “Ластівка прилетіла, скоро грім загримить”. Юрій багатий також на прикмети, пов’язані з погодою та врожаєм. Зокрема, підмічали: “Юрій – з теплом, то Микола (22 травня) – з кормом”, або ж: “На Юрія мороз, то вродиться овес”.

Не можна нічого в’язати в день Юрія і навіть просто тримати в руках вироби з вовни – вовки всіх овець в отарі перегризуть. Також не можна кричати і лаятися в цей день – може вбити грозою.

У деяких селах Закарпаття на Юр’їв день замаювали хати березовим віттям, молодь обливалася водою.

Народні прикмети на 6 травня

  • Тепла погода на Юрія – скоро літо настане
  • Сильний дощ на Юрія – трави багато виросте
  • Зростаючий місяць, сильний вітер, який жене хмари на похмурому небі – така погода збережеться ще досить довго
  • Комарі 6 травня в зграї збиваються – чекай потепління найближчим часом
  • Виступила роса – буде хороший урожай проса. Якщо йде сніг або град, на деревах помітний іній – гречка вродить. Дощ віщує, навпаки, неврожай гречки, але відмінний зростання хліба
  • Сильно розлилися річки на Юрія – прикмета до того, що трава буде на Николин день (22 травня)
  • Ясне, безвітряний ранок 6 травня – ранні посіви будуть вдалими, і можна буде зібрати багатий урожай. Якщо погода спочатку була поганою, але протягом дня покращилася – вдалими будуть пізні посіви
  • Ніч з 6 на 7 травня дуже тепла – хліб встигне дозріти до перших морозів
  • Віє вітер південний – буде багатий урожай. Північний вітер 6 травня віщує ранні заморозки восени
  • На ніч вивішували вологий рушник. Якщо вранці воно висохне – урожай огірків буде багатим.
Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини