Чак Поланік – письменник, журналіст, нащадок українських козаків

1964

Був такий обов’язок у козаків – добровільно захищати рідну Україну. Нерідко січовик залишав дружину при надії і знав: загине – син буде носити його ім’я, а прізвищем стане ім’я матері. Чи не тому на нашій землі багато Гандзюків, Мотричів, Уляненків? Так було і в родині Палагнюків, що вела рід від козачки Палагни.

Про це розповідає 24 Канал.

Саме в цій сім’ї народився новий лідер сучасної контркультури, відновлювач сюрреалізму в літературі, бунтар, письменник і журналіст Чак Поланік. Він упевненими кроками увійшов до когорти авторів, яких читають найбільше.

Дід Поланіка був українцем, який емігрував на Захід через Канаду, південні штати до Північної Дакоти, і 1907 року оселився в Нью-Йорку. Чак Паланік писав, що трансформував своє прізвище, коли побував на могилі баби з дідом, яких звали Павлина та Микола. У всіх офіційних документах його ім’я англійською пишеться як Palahniuk (Палагнюк). А Чак сам себе називає “Паланік”.

Чак Україну ще не відвідував, хоча тут досі живе його брат. У Поланіка освіта журналіста. Виріс він у трейлері на околицях штату Вашингтон з дідусем і бабусею, він був одним із чотирьох дітей.

Перед тим, як стати успішним письменником, Поланік працював у Портленді автомеханіком. До цієї роботи він згодом ще повернувся. Свого часу Поланік написав інструкцію з механіки вантажівок.

Бажаючи від життя більшого, ніж просто роботи, Поланік працював волонтером у будинку безпритульних та організовував транспортування безнадійно хворих людей. Ймовірно, саме це стало причиною опису таких груп у романі “Бійцівський клуб”. Книгу тричі перевидавали, а екранізував фільм режисер Девід Фінчер.

Писати Чак почав після 35 років. Першим твором Поланіка стали “Невидимі монстри”. Однак видавці відмовили йому в друці, назвавши новелу надто дратівливою. По-справжньому зірковою роботою Поланіка став інший твір – “Задуха”.

У 1999 році, коли він працював над ним, у житті автора сталася трагічна історія. Батько Чака після розлучення зустрічався з жінкою на ім’я Донна, і цей роман став для нього фатальним: у пориві ревнощів колишній чоловік Донни вбив Фреда Поланіка з коханою під самим будинком і спалив їхні тіла. Чак пише “Задуху” як заклик до справедливості. Він вимагав смертної кари для вбивці батька.

Мас-медіа називають Поланіка “шоковим письменником” – він часто звертається до гострих тем, послуговується обмеженим словниковим запасом; використовує короткі речення, тонкі цинічні дотепи, іронічний чорний гумор. Лексика, яка шокує, ненормальні дійові особи, безглузді ситуації, хвацько закручені сюжети і взагалі складна композиція твору – невід’ємні атрибути творів Поланіка.

Усі вади сучасного суспільства і його невпорядкованість автор підкреслює настільки, щоб викликати у читача гостре неприйняття аж до нудоти. Цей літературний прийом зробив письменника цікавим та індивідуальним.

Секрет Поланіка в його різкій сучасності і водночас глибокій опорі на вічні проблеми і цінності. Сучасний Поланік не пройде, як мода, а читач, зазвичай, це відчуває.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини