Леся Українка від А до Я

2987

Незвична форма для звичної біографії

Чи можуть життєпис і творчість класика бути цікавими? Ми вважаємо, що можуть, саме тому Студвей й створили цей текст. Cьогодні виповнюється рівно 147 років з дня народження Лесі Українки за старим стилем. Чим не привід згадати письменницю?

З днюшкою, Ларисо Петрівно!

Астероїд

На честь Лесі Українки назвали астероїд 2616 Lesya, відкритий 28 серпня 1970 року.

«Блакитна троянда»

Перший драматичний твір, у якому поетеса виклала свій погляд щодо платонічних стосунків між чоловіком і жінкою. Деякі літературознавці називають п’єсу «фальстартом», мовляв, «не Лесин рівень».

Віктор Гюґо

Французький письменник, твори якого перекладала Леся. Французькою поетеса спілкувалася навіть краще, ніж російською.

Гамбарашвілі Нестор

Грузинський науковець, нещасливе кохання в житті Лесі. Подарував письменниці кинджал, який став її талісманом.

Ґаздиня?

Насправді ні. Леся Українка та Ольга Кобилянська висували революційні на той час ідеї й пропонували не асоціювати жінок з «ґаздинями», а розширити їхню діяльність – вийти за межі «дітей, кухні й церкви» (знаменитий німецький дискримінаційний вислів «Kinder, Küche, Kirche» – прим. ред.).

Драгоманов Михайло

Дядько поетеси, якого називали її «духовним батьком». Український публіцист та історик.

Експедиції

Леся Українка разом з чоловіком ходила у фольклорні експедиції, де вони збирали й записували народні пісні.

Єгипет

Там Леся перебувала на кліматичному лікуванні – боролася з туберкульозом кісток. Саме в Єгипті поетеса провела зимові сезони 1910-1913-х років.

Жабориця

Село, у якому майбутня письменниця вперше почула від мами розповіді про Мавку.

Зеїчка

Так малу ніжно називали в сім’ї. Походить від назви кукурудзяного початку – «зея».

«Іду до тебе»

Фільм з такою назвою присвячено Лесі Українці. Автор сценарію – Іван Драч.

Їжа

Коли Леся жила разом з мамою в готелі у Відні, то в номер вони замовляли апельсини й пиво. Не дуже-то цікавий факт, але самі спробуйте вигадати щось на букву Ї.

Йордан

Саме на Водохреща поетеса важко захворіла, бо замочила ноги: люди пішли на річку Стир освятити воду, крига не витримала, і Леся опинилася під водою. А доки прийшла додому, у її чоботах уже утворилася кірка з льодяної води.

Климент Квітка

Український фольклорист і музикознавець, чоловік Лесі. Теща Климента, Олена Пчілка, була категорично проти цього союзу, адже вважала того бідняком.

Лісова пісня

Драма-феєрія Лесі Українки, один з прообразів фентезі в українській літературі. Написана в 1911 році за дванадцять днів.

Мержинський Сергій

Чоловік, у якого була закохана Леся Українка. Саме йому був присвячений твір «Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами». Зі спогадів: «Типовий російський інтелігент (він не закінчив університету і все життя поневірявся по приватних уроках, як і численні російські інтелігенти), з тонким скорботним лицем, він був великим другом молоді і справляв чаруюче враження. І зовнішність його підкуповувала: прекрасний, тонкий, обрамований чорною бородою профіль, з блідим матовим, що часто палало нездоровим рум’янцем, лицем, з чорною хвилястою шевелюрою».

Надія”

Перший вірш, який Леся написала в 9 років. Сталося це під враженням від арешту й заслання до Сибіру Олени Косач – рідної тітки поетеси, яка належала до київського гуртка «бунтарів».

Олена Пчілка

Мама Лесі, відома українська дитяча письменниця, видавала альманах «Перший вінок». Громадський діяч і меценат Євген Чикаленко казав про неї: «Це та баба, що їй сам чорт черевики на вилах подає».

Ольга Кобилянська

Українська письменниця, близька подруга Українки, у якої та гостювала в Чернівцях. У листах ніжно називали одна одну «хтось» і «хтосічок».

Одержима”

Драматична поема Лесі, написана за одну ніч біля ліжка смертельно хворого Сергія Мержинського в Мінську.

Просвіта”

У червні 1906 року Лесю Українку обрали головою київського товариства «Просвіта». За півроку на неї звернули увагу царські жандарми, адже в Російській імперії громадська діяльність була заборонена. Згодом Лесі відмовили у відкритті громадської бібліотеки – саме за роботу в «Просвіті».

Русалка”

Леся написала цю поему в чотирнадцять років. Твір опублікували в маминому «Першому вінку».

«Стародавня історія східних народів»

Цей підручник поетеса написала в дев’ятнадцять років, щоб з нього навчати своїх сестер.

Туберкульоз кісток

Хвороба, на яку письменниця занедужала  після пригоди на Водохреща.

Українка

Лесею письменницю називали вдома. А от чому Українка? Свій псевдонім Лариса Косач запозичила в дядька – Михайла Драгоманова. Він підписувався як «Українець». Леся дуже любила Михайла й захоплювалась ним, тому вирішила хоча б у чомусь бути схожою на нього. Псевдонім «Українка» з’явився в 1884 році, коли дівчині було всього тринадцять.

Фольклор

Ним Леся цікавилася все життя. Її перша фольклористична праця – «Купала на Волині».

Хвороба нирок

Недуга, на яку хворіла Леся. Ця хвороба стала наслідком туберкульозу кісток .

Цінність

Найвищою цінністю для Лесі Українки і в загальнолюдському, і в національному вимірі була людська особистість і її гідність.

Чи не одинокий мужчина на всю новочасну соборну Україну”

«Ще раз повторяю: читаючи м’які та рознервовані або холодно резонерські писання сучасних молодих українців і порівнюючи їх з тими бадьорими, сильними та сміливими, а притім такими простими щирими словами Лесі Українки, мимоволі думаєш, що ся хора, слабосильна дівчина – трохи чи не одинокий мужчина на всю новочасну соборну Україну…

Ми перебрали всі важніші поетичні твори Лесі Українки. Ми не покривали хиб її перших спроб, судили їх гостро, міркуючи, що авторка такої міри, як вона, не потребує поблажливості. Для пізніших творів ми маємо найповніше признання і подив. Україна, на наш погляд, нині не має поета, що міг силою і різносторонністю свого таланту зрівнятися з Лесею Українкою…», – Іван Франко, «Про Лесю Українку».

Шевченко

У родині Косачів дуже любили й цінували творчість Кобзаря, часто влаштовували шевченківські вечори.

Щоранку

Щоранку Леся любила довше поспати, бо працювала ночами. Коли письменниця нарешті прокидалася, на неї зазвичай чекала холодна кава.

Юність

У юні роки майбутня поетеса відвідувала школу українського живописця Олександра Мурашка, але покинула заняття через недугу.

Ялта

Місто, у якому Леся познайомилася з Сергієм Мержинським.

Дякуємо серії книжок про класиків «від А до Я» «Видавництва Старого Лева» за натхнення до написання цього тексту.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини