25 грудня християни західного обряду святкують Різво: символи, традиції, обряди

3191

У ніч на 25 грудня католики та віряни частини православних церков святкують Різдво Христове.

Результат пошуку зображень за запитом "різдво західного обряду"

Різдво відзначається 25 грудня в багатьох країнах світу. А у понеділок ввечері, 24 грудня, католики, частина протестантів і православних церков відзначили Святвечір.

5.UA вирішив розповісти більше про традиції та символи цього свята.

Традиції та обряди Різдва західного обряду

Для католиків Різдво – одне з найголовніших свят у році. Тому існує величезна кількість обрядів і традицій, які важливо дотримуватися у цей день.

Готуватися до Різдва починають заздалегідь, ще за чотири тижні. Цей період називається Адвент і він включає дні покаяння, сповіді, причастя.

Католицький свято Різдва Христового має п’ять днів передсвята – з 20 по 24 грудня – і шість днів післясвята. 24 грудня в переддень Різдва Христового католики дотримуються особливо суворого посту. За традицією піст святвечора закінчується з появою на небі першої вечірньої зорі, після чого у всіх католицьких і протестантських храмах по всьому світу відбуваються урочисті різдвяні богослужіння, присутність на яких для католиків обов’язкова.

Під час меси згадуються старозавітні пророцтва і події, що відносяться до Різдва Спасителя.

Святвечір

Так само як у християн східного обряду, Різдво в християн західного обряду, передусім, сімейне свято. За традицією, родини збираються на урочисту вечерю.

На скатертину обіднього столу іноді кладуть декілька джгутів сіна — як нагадування про Вифлеємські ясла. Крім куті, на столі обов’язково стоять 12 пісних страв. В кінці Святвечора традиційно співають колядки та йдуть до храму на святкову різдвяну месу. За стародавнім звичаєм, що бере початок ще в обрядах Першої Церкви, у Святвечір їдять пісні страви.

Перед трапезою читається уривок з Євангелія про народження Ісуса, потім усі присутні обмінюються облатками – це тонка пластинка прісного хлібу, її використовують для таїнства євхаристії – і вітають одне одного зі святом. За столом одне місце обов’язково залишається вільним, для несподіваного гостя. Також це є своєрідною згадкою про тих рідних, хто з тих чи інших причин знаходиться далеко від дому.

Додамо, що в деяких народів традиції святкової вечері напередодні Різдва немає, але всюди одним з головних символів народження Ісуса є різдвяний вертеп.

Символи Різдва західного обряду

Головним символом свята є вертеп. ЇЇ встановлюють у кожному домі. Батьки зазвичай дітям на Різдво оповідають історії. При цьому моляться. Ще одним незвичайним атрибутом є сіно на столі, яке кладуть під скатертину. Цим віряни показують те, що в їхньому домі народжується Ісус. Святкову вечерю за традицією накривають тільки з пісних страв: овочеві салати, яблука, мед, горіхи, родзинки, різні овочі.

Обов’язково на столі має бути риба, а ось від м’ясних страв потрібно відмовитися, як ми писали раніше.

Колядування у католиків настає після Різдва. Дорослі з дітьми переодягаються і ходять по домівках, співають пісні, розповідають віршики. При цьому церква негативно ставиться до такої традиції. На їхню думку, колядки – це відгомін язичництва, який потрібно викорінити.

  • Подарунки – за переказами, дарувальником довгоочікуваних дарів на Різдво може бути Ісус Христос, Святий Миколай, чарівні гноми, Санта Клаус зі своєю оленячою упряжкою.
  • Різдвяний вінок – вічнозелений атрибут з чотирма свічками, які запалюють поступово, щоб освітити шлях Господа.
  • Свічки – світло полум’я здатне розігнати темні сили і створити неповторну атмосферу в будинку.
  • Різдвяний дзвіночок – його дзвін вітає появу на світ Христа і допомагає розігнати злих духів в темряві.
  • Вітальні листівки – з виникненням пошти, з’явилася можливість вітати близьких і друзів, які в цей день не можуть розділити з нами радість, так як знаходяться дуже далеко. Комп’ютерні технології зробили актуальними електронні вітальні листи і листівки на честь свята.

 

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини