Історія римо-католицької базиліки бере свій початок з 1924 року, коли з ініціативи ксьондза Євстахія Яловіцького було закладено та освячено перший камінь під будівництво костелу. Автором проекту був відомий на той час професор і доктор інженерних наук Адольф Жишка-Богуш, відомий як один із реставраторів Вавельського палацу у Кракові. Будівництво костелу було завершено у 1928 році, а кошторис усіх будівельних робіт складав на той час 445 723 тис. злотих.
Про це розповідає 032.ua.
Відео про пам’ятку архітектури відзняли у Туристично-інформаційному центрі Теребовлі.
Римо-католицький костел у Теребовлі є зменшеною копією Базиліки святого Петра за міськими стінами в Римі. У плані святиня прямокутна: 38м. довжини та 24м. ширини. Прикрасою головного фасаду є дві пятиярусні вежі, які раніше були висотою 39м. з двома колонадами-дзвіницями та шатровим дахом, що завершувався хрестами. Стіни костелу вимурувані із цегли, привезеної зі Львова та Тернополя. Будівля костелу разом із внутрішнім подвір’ям, на якому може поміститись до 2000 парафіян, по периметру оточена колонадою із кам’яних колон (спершу святиню оточували суцільні стіни висотою близько 3м).
З 1946 по 1950 рік будівля костелу використовувалась як зерносховище, а з 1956 р. святиню переобладнано під районний будинок культури.
Свою духовну історію Петропавлівська базиліка почала відроджувати з 1992 року, коли будівлю храму було передано під опіку римо-католицької громади. 29 червня 1993 року, коли католики відзначають свято святих Петра і Павла, до Теребовлі прибули кардинал Антоніо Франко з Італії – представник Папи Римського в Україні, та біскуп Марціян Трофимяк, які провели святу літургію під супровід хору зі Львова. Сьогодні храм живе своїм звичним духовним життям під опікою дбайливого господаря отця Анатолія та у власності не чисельної проте дружньої римо-католицької громади міста.