75 років по тому: як життя кримських татар перетворилося на пекло

1060

Сучасна Росія не дарма оголосила себе спадкоємцем СРСР. Успадкувала вона не лише пам’ятки і досягнення, але й досвід НКВС. Кримські татари зараз не мають спокійного життя на власній землі. Схоже відбулося й 75 років тому…

Як це було

Згадаймо як це було. 18 травня 1944 року НКВС зі звичним їм віроломством вторглися у мирне і цвітуче життя кримських татар. Від сьогодні вони можуть забути про усе, чим жили, що набували роками…- пише 24 канал

Все відбувалося гнітюче жахливо. Депортували кримських татар понад 30 тисяч співробітників НКВС, відомих своєю жорстокістю. На збори давали від кількох хвилин до півгодини. Що встигли взяти – те встигли.

Далі ешелонами кримських татар відправляли до місць заслання. Найменша незгода вирішувалася моментально – розстрілом на місці. У дорозі годували рідко, а якщо й годували, то відверто помиями. Померлих ховали вздовж залізничного полотна або ж не ховали взагалі.

Чому

Чому їх спіткало таке жахіття? Офіційно кримських татар звинуватили у співпраці з ІІІ Рейхом. Хоча багато представників цього етносу воювали у лавах Червоної армії, їх це не врятувало. Кримських татар, які воювали на боці Червоної Армії, теж чекало виселення! За рідкісними виключеннями, деяким офіцерам дозволяли самостійно виїхати і оселитися, де вони хочуть – звісно, окрім Криму. Усього за 1945—1946 роки було вислано 8995 кримських татар-ветеранів війни, зокрема 524 офіцери і 1392 сержанти.

Переселення тривало всього 2,5 доби. За цей час з півострову силоміць вивезли близько 200 тисяч кримських татар. На новому місці життя їх не чекало нічого… Тож голод, холод і хвороби забрали життя, за різними даними, від 15 до 46% переселених кримчан.

Насправді ж, переселення корінного населення було банально вигідним радянській владі. У червні 1944 року з півострова також вивезли кримських вірмен, болгар і греків. Влада СРСР спробувала знищити усе, що нагадувало тут про корінних. Завезла нове населення. Зруйнувала пам’ятки. 80% поселень отримали нові назви, без кримськотатарського походження.

Вшанування

Українці солідарні з кримськотатарським народом.

Депортацію кримських татар визнали в Україні злочинною ще до розпаду радянського союзу. У 1989 році воно була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною.

Вже після анексії Криму Росією, 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом кримчан і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Весь світ сьогодні вшановує пам’ять жертв депортації. В Україні з 2014 року цього дня офіційно відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу, а з 2016 року — День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини