7 найцікавіших церков Львова

2713

Львів це місто, де є понад 100 чинних церков та представлені всі основні християнські конфесії України. Звісно, найбільше у Львові є храмів, які належать до УГКЦ, а якщо говорити про старі храми Львова, то більшість з них є діючими. Якщо ви у Львові вперше, то повинні врахувати, що попри те, що у багатьох храмах відбувається до 5 богослужінь протягом неділі, через значну кількість вірян у великі свята (Різдво, Великдень, Трійцю, храмове свято) у приміщення храму ви можете і не потрапити. Також у всіх католицьких та вірменському храмах для зручності встановлено лавки, при цьому віряни, які постійно ходять до однієї церкви зазвичай сідають на лавці на одне й те саме місце.

Найцікавіші церкви Львова – Собор святого Юра

sobor_yura.jpg (203.94 Kb)
Фото з відкритих джерел

Першим у цьому рейтингу і за своїм значенням, і за архітектурними достоїнствами є головний храм Львова – Собор святого Юра. Точніше кажучи це не просто собор, а цілий комплекс споруд, які розташовані на величезній території Святоюрської гори – сам храм, дзвіниця, митрополичі палати – резиденція митрополитів Львівських, допоміжні приміщення де колись розташовувались монастирські келії.

Поруч із собором – закриті митрополичі сади. Власне історія поселень на святоюрській горісягає ще 13 століття, а перший храм тут згадується під 1363 роком, однак він, як і подальші його перебудови не зберігся. Натомість будівництво сучасного храму розпочалось у 1744 році під керівництвом Бернарда Меретина, а після його смерті продовжив будівництво Клеменс Ксаверій Фесінгер. Храм належить до стилів барокко-рококо. Цікавий він скульптурами найвидатнішого галицького скульптора Пінзеля (також їх можна побачити у музеї Пінзеля, що у колишньому костелі кларисок на вулиці Личаківській, 2). Про храм святого Юра можна розповідати безконечно, однак побувавши у храмі варто відвідати його підземелля – крипту собору святого Юра, яка є усипальницею греко-католицьких ієрархів – саме тут поховано митрополита Андрея Шептицького.

Найцікавіші церкви Львова – Церква Успіння Пресвятої Богородиці

uspinska_cerkva.jpg (73.04 Kb)
Фото з відкритих джерел

Другим цікавим храмом Львова є церква Успіння Пресвятої Богородиці, або ж, як її зазвичай називають Успенка. Цей храм належить до УАПЦ та відома передусім завдяки своїй дзвіниці – вежі Корнякта названо на честь львівського купця, грека за походженням Костянтина Корнякта.

Церква збудована у 1591-1629 рр. у стилі ренесансу найвидатнішим львівським архітектором середньовіччя Павлом Римлянином. Власне кажучи Успенка – це так само комплекс споруд – вежа Корнякта, каплиця Трьох святителів, подвір’я та прилеглі житлові споруди які раніше належали до Ставропігійського братства. Саме тут знайшов прихисток першодрукар Іван Федорович, який був змушений втекти із Московії, натомість у Львові він зумів налагодити роботу друкарні.

Найцікавіші церкви Львова – Латинський кафедральний собор

kaderalna_cerkva.jpg (271.51 Kb)
Фото з відкритих джерел

Третім з найважливіших храмів Львова є Митрополича Базиліка Внебовзяття Пресвятої Діви Марії який, зазвичай називають римо-католицькою Катедрою або Латинським кафедральним собором. Храм належить одразу до кількох архітектурних стилів: готика, ренесанс, барокко, еклектика і це пов’язано як з тим, що він був справжнім довгобудом – його будівництво почалось у 1380-ті роки, а завершилось у 1490-ті,однак після того храм неодноразово перебудовувався. Храм добре запам’ятовується, адже є однією з найвищих споруд Львова – 66 метрів, у центрі міста він поступається лише ратуші. У середньовіччі було прийнято хоронити людей поруч із храмами – такі цвинтарі не збереглися, однак навколо Катедри є кілька скульптур, які раніше були надгробками.

Найцікавіші церкви Львова – Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці

virmenska_cerkva.jpg (130.94 Kb)
Фото з відкритих джерел

Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці є єдиним активним храмом вірменської апостольської церкви в Західній Україні. Будівництво храму розпочалось у 1363 році і у середньовічному Львові він був центром життя вірменської громади яка жила здебільшого на сучасній вулиці Вірменській. Сам храм виділяється своєю незвичною, як для Львова архітектурою.

Храм цікавий як комплекс споруд – власне Вірменський собор, дзвіниця, палац вірменський єпископів, вірменський банк, монастир вірменських бенедиктинок, колона святого Христофора та вівтар «Голгофа». Окрім того ансамбль Вірменського собору один з улюблених об’єктів кінематографістів.

Найцікавіші церкви Львова – Церква святих Ольги та Єлизавети

cerkva_eluzavetu.jpg (238.4 Kb)
Фото з відкритих джерел

Греко-католицька Церква святих Ольги та Єлизавети, водночас відома під своєю старою назвою римо-католицького періоду св. Ельжбети, або просто Ельжбета має формальну адресу пл. Кропивницткого, 1, однак по факту займає цілий квартал обмежений площею Кропивницького, вулицею Степана Бандери (вхід у церкву) та вулицею Городоцькою. Збудована у 1903 – 1911 рр у стилі неоготика. Якщо не рахувати Львівської телевежі, то є найвищою спорудою міста – її висота складає 88 метрів. Ну а завдяки вдалому розташуванню з оглядового майданчика (приблизно на висоті 50 метрів) відкривається чудовий краєвид на місто, який поступається хіба-що краєвиду з Високого Замку – оглядовий майданчик львівської ратуші тут відпочиває, адже сама ратуша знаходиться в долині.

Найцікавіші церкви Львова – церква святого Миколая

cerkva_mukolaya.jpg (115.11 Kb)
Фото з відкритих джерел

Розташована на вулиці Хмельницького, 28 невелика церква святого Миколая, яка зараз належить до УПЦ КП і цікава тим, що є найстарішим діючим храмом міста – вона збудована між 1264 та 1340 роками. Щоправда, за такий тривалий період вона не зберегла свого первісного вигляду, адже неодноразово перебудовувалась. У 2017 році відбулась її реставрація. Втім за своєю композицією вона близька до храмів Київської Русі. Також в архітектурі церкви поєднано візантійсько-руський хрестовокупольний план та романську будівельну техніку.

Найцікавіші церкви Львова – Храм Святих Верховних Апостолів Петра і Павла

petra_i_pavla.jpg (129.51 Kb)Завершує нашу чудову сімку розташований на вулиці Театральній, 11 греко-католицький гарнізонний храм Петра і Павла, колишній єзуїтський костьол. Він збудований у 1610-1630 рр., з приходом радянської влади його закрили і там розташовувалось книгосховище. Лише наприкінці 2011 року вдалось вирішити цю проблему і храм відновив свою роботу. Однак його реставрація триває і досі. Храм діє як центр військового капеланства – його священики працюють у збройних силах України, саме у цьому храмі відспівують львів’ян, які загинули в АТО. Окрім Богослужінь у храмі відбуваються і концерти духовної музики, зокрема у храмі виступали такі відомі музиканти та колективи, як «Пікардійська терція», «Дударик», «Трембіта», «Віртуози Львова». Вартими уваги є і підземелля храму, де можна побачити пластичні панорами, княжого, готичного та барокового Львова

Джерело: Afisha Lviv

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини