340 грн за куріння на балконі: які “сюрпризи” готують в Україні курцям

7133

Для курців в Україні готують нові обмеження. Зокрема, у Верховній Раді зареєстрували законопроект № 4030а. Якщо на сьогоднішній сесії парламенту за нього проголосують, в Україні стане вигідніше не курити, пише “Сегодня”.

ПІДНІМУТЬ ШТРАФИ І ЗАБОРОНЯТЬ КУРИТИ НА БАЛКОНАХ

Сьогодні штраф за куріння в громадському місці становить від 51 до 170 гривень. Після прийняття закону він може зрости до 340 гривень.

Поменшає і місць для куріння. Зараз закон дозволяє курити в приміщеннях, якщо там є вентиляція й урна для недопалків. Такі “курилки” облаштовують на підприємствах, в готелях, на вокзалах. Депутати ж хочуть заборонити їх у будь-якому місці, де є чотири стіни і стеля. Це означає, що курити заборонять ще й на засклених балконах, терасах кафе і ресторанів.

Самі цигарки приберуть з прилавків. Але упаковки та макети цигарок можна буде розміщувати на вітринах кіосків і прилавках магазинів. Діти не повинні бачити сигарети, вважають автори проекту. Таке обмеження працює, наприклад, в Ісландії. Там заборонили викладку пачок цигарок ще 2001-го. До цього майже кожен третій ісландський підліток курив. Сьогодні вважається, що у світі найменше курить саме молодь Ісландії. В Україні ж курить кожен сьомий школяр.

Діти починають курити найчастіше тому, що цигаруи постійно миготять перед ними. Така реклама підвищує ризик куріння серед дітей на 60 %, зазначають в громадській організації “Життя”, яка бореться зі споживанням тютюну.

ЦИГАРКИ ЗДОРОЖЧАЮТЬ НА 5…7 ГРИВЕНЬ

З Нового року цигарки здорожчають. 2019-го акциз на тютюнові вироби має зрости на 20 %. Плюс Рада підтримала пропозицію Кабміну підіймати акциз ще й на рівень інфляції. 2019 року інфляція складе 6,3 %, прогнозують в НБУ. Тому цигарки з фільтром 2019-го здорожчають ще на 5…7 грн. Подорожчання стане відчутним в березні-квітні, оскільки в торгових точках ще будуть залишки цигарок, закуплених 2018–го.

Річ утім, що за Угодою про асоціацію Україна повинна поступово збільшити ставку акцизу на цигарки до 90 євро за 1000 штук. 2017-го цей податок в Україні досяг лише 21 євро. Планувалося, що до потрібного рівня країна дійде до 2024 року, якщо підійматиме податок щорічно. До цього часу очікується, що продажі цигарок скоротяться до 40 млрд з теперішніх 73 млрд. При цьому, за досвідом інших країн, доходи в бюджет не будуть скорочуватися, а навпаки зростуть до приблизно 100 млрд грн на рік.

Зазначимо, що за даними Держстату, за останні дев’ять років в Україні поширеність куріння зменшилася на 27 %. Близько 3 % українців кинули курити через дорожнечу цигарок.

КУПИТИ ЕЛЕКТРОННІ Й АРОМАТИЗОВАНІ ЦИГАРКИ БУДЕ НЕ ПРОСТО

Електронну цигарку зараз може купити і школяр, адже в законодавстві немає жодних обмежень щодо їхнього продажу. Хоча їхні випаровування шкідливі не менш, ніж традиційних цигарок. Але закон забороняє використовувати їх у громадських місцях.

“Аерозоль електронних цигарок не просто “водяна пара”, як це стверджують під час продажу. Електронні цигарки створюють серйозну загрозу для підлітків і вагітних. Вони посилюють вплив нікотину та токсичних речовин на оточуючих. Проте якісні електронні цигарки, ймовірно, будуть менше виділяти токсичних речовин, ніж звичайні. Однак наразі нам не відома величина зниження ризику “, — йдеться в звіті ВООЗ.

Ще один зареєстрований в Раді законопроект, № 2820, пропонує заборонити продавати електронні цигарки неповнолітнім. Ще депутати хочуть, щоб виробник писав на упаковці інформацію про протипоказання та ризики для здоров’я, а також заборонити їхню рекламу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в 29 країнах світу електронну цигарку можна купити лише з 18 років, а в 39 країнах їх заборонено рекламувати.

Законопроект № 2820 пропонує:

  • збільшити розмір зображення про шкоду куріння до 65 % пачки, а малюнки-попередження змінювати щорічно;
  • заборонити тютюнові вироби з ароматизаторами та смаками;
  • врегулювати продаж і маркування електронних цигарок;
  • зобов’язати виробника електронних цигарок звітувати Міністерству охорони здоров’я про склад рідин для електронних цигарок і компоненти, які виділяються з димом;
  • повністю заборонити рекламу цигарок в Інтернеті;
  • вказувати склад всіх компонентів.
Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини