Форум видавців у Львові – найочікуваніша подія року не лише для усіх книгоманів, але й для тих, хто не уявляє початку осені без літературної метушні. Цьогоріч найбільший книжковий ярмарок країни ювілейний – 25-й. І триватиме він з 19 по 23 вересня.
Лабіринт із книжкових стендів у Львівському палаці мистецтв, стоси книг у руках і улюблені письменники на львівських вулицях – магії Форуму видавців неможливо опиратися. Хочеться купити все і одразу, проте і книжкові полиці, і гаманці мають свої ліміти. Для того, аби ви не розгубилися серед книжкового хаосу, ми підготували перелік найцікавіших і найочікуваніших новинок від українських видавництв.
Розповідає 24 канал
1. Войцех Ґурецький “Тост за предків”
Азербайджанці, грузини та вірмени – народи, які будують власні держави важкими зусиллями. Їхні взаємини однаково наповнені конфліктами та потужними зв’язками. Войцех Ґурецький, польський історик, репортер та аналітик, мандрував цими теренами понад двадцять років, намагаючись відчути справжній Кавказ. Майстерний репортаж формує не лише культурний, історичний та політичний контексти, але й відчиняє перед читачем двері найвіддаленіших хатинок у гірській глибинці.
2. Софія Яблонська “Листи з Парижа. Листи з Китаю: Подорожні нариси, новели, оповідання, есеї, інтерв’ю”
Країни із чужими мовами, далекі культури, невідомі історії – треба бути сміливим, аби підкорити стихію мандрів. Талановита українська письменниця та журналістка об’їздила Північну Африку, Південно-Східну Азію, Північну і Південну Америку та Австралію. Репортажі мандрівниці ставали справжньою революцією у міжвоєнній Галичині.
У новій книзі Софії Яблонської зібрані всі її публікації – подорожні нариси, оповідання, мініатюри, листи та інтерв’ю. Галичанка, якій належав увесь світ, впевнено повертається до сучасної української літератури.
3. Неля Шейко-Медведєва “Дороги камени”
“Дороги камени” – проза та поезія про кілька поколінь, які зберегли родинну пам’ять, самобутність та традиції, проте втратили батьківщину. Перша книжка в сучасній українській літературі, написана як українською літературною мовою, так і лемківською говіркою. Перед читачами досвід нерозгаданого краю, наповненого таємницями і переплетіннями людських доль.
4. Юрій Андрухович, Олександр Бойченко, Орест Друль “Ворохтаріум”
“Ворохтаріум” – гарна нагода стати учасником відвертої розмови. Ви слухатимете Юрія Андруховича, Олександра Бойченка та Ореста Друля. Обговорити можна все – те, як створюється книга, тих, хто її критикує. Добрі тексти, поезія, зрештою, життя – такі балачки дозволяють побачити світ так, як бачать його митці, а також зрозуміти, хто, як і для чого творить літературу.
5. Андрій Любка “Твій погляд, Чіо-Чіо-сан”
Добро і зло – чи вони завжди в опозиції? Психологічний трилер про ту країну, у якій ми живемо, де гроші важливіші за людські життя, а володіння владою звільняє злочинців від будь-якої відповідальності. Здавалося б, усе зрозуміло, але ніколи не можна бути впевненим до кінця. Текст ставить багато запитань, відповіді на які читач не завжди знайде навіть на останніх сторінках книги.
6. Гаролд Ґреґорі Мур, Джозеф Л. Ґелловей. “Ми були солдатами… і молодими”
Війни завжди впливають на наше життя – і ті, що минули, і ті, що тривають. Книга, за мотивами якої був створений однойменний фільм, адресована усім, хто хоче зрозуміти, що таке війна і чому вона з нами залишається. Досвід генерала Гаролда Мура та володіння словом журналіста Джозефа Ґелловея наближують читача до розуміння військових стратегій, політичних впливів, які визначали суть військових дій у В’єтнамі.
7. “Лялька. Оповідання про дитинство”
Найзатишніший і найсвітліший час, коли все, на що дивишся, перетворюється на магію. У дитинстві небо ясне, однак коли збирається на дощ – ті відчуття залишаються з нами надовго. “Лялька. Оповідання про дитинство” – збірка короткої прози сучасних українських письменників та письменниць. Тексти насичені та щирі, інколи – до неможливості милі, інколи – тривожні і болісні. У книзі 13 оповідань – і кожне з них особливе.
8. Андрiй Бондар “Церебро”
Нова збірка малої прози Андрія Бондаря – калейдоскоп маленьких життєвих перипетій. Деякі із цих текстів автор взяв із свого реального досвіду, а інші наповнені вигаданими, хаотичними історіями. Однак усі вони разом створюють особливий, затишний світ, до якого читач захоче повертатися знову і знову.
9. Сергій Жадан “Антена”
“Антена” – книга, у якій емоції змінюють одна одну із такою силою, що віддалитись від них неможливо. До нової збірки увійшло 80 поезій, що їх автор писав протягом останніх двох років. Усі вони – про час, творцями якого є ми. Про зміни, які зараз не вміємо відчути до кінця. Тривога, страх, потреба, прощення, війна і, звісно, любов – усе це про “Антену”.
10. Остап Сливинський “Зимовий король”
“Зимовий король” – це та поезія, яку треба відчути. До віршів відомого поета, перекладача, критика Остапа Сливинського повертаєшся знову, аби знайти якусь важливу деталь, що змінить все. Тут багато особливої свободи і простору, наповнених найтоншими емоціями. До збірки увійшли як нові, так і добре відомі читачам вірші, написані раніше, що входили до попередніх збірок.
11. Чарлз Буковскі “Грай на піаніно п’яно ніби на ударних поки пальці ледь закровоточать”
Твори Чарльза Буковскі не втиснути до канонів, які нам пропонує сучасна українська література. Автор пише про подвійні сенси – те, що зазвичай ховають за символами щасливого життя. У своїх поезіях і прозі Буковскі без маскувань говорить про все, що насправді суспільство ховає всередині, і говорить вільно та відверто.
12. Славенка Дракуліч “Вони б і мухи не скривдили”
Війна виймає із людей на поверхню те, що вони странно ховають всередині. Злочинці, вбивці і ґвалтівники інфікувались воєнним насиллям чи були такими завжди? Хорватська письменниця та журналістка Славенка Дракулич спостерігала за розглядами справ на засіданнях Міжнародного кримінального трибуналу в Гаазі щодо воєнних злочинів у колишній Югославії. Авторка шукає причини нечуваної жорстокості і смертей сотень тисяч людей, аналізуючи суспільні розколи і політичні баталії, які підсилили вибух конфлікту.
13. Гізер Морріс “Татуювальник Аушвіцу”
Віра і любов – ось що допоможе йти найважчими дорогами. У дебютному романі Гізер Морріс є багато людських почуттів, які рятують героїв у найтемніші часи. Події, що їх авторка описує у книзі, відбувалися насправді. У 1942 році у “Аушвіці” Гіта Фурман – дівчина, у якої стерлось табірне тату, зустріла Лалі Соколова. Це було справжнє кохання. Жахливі випробування, розлука, щаслива зустріч і довге подружнє життя – добро перемагає зло, але як бути з пам’яттю?
14. Юркі Вайнонен “Німий бог”
Похмура Бретань – напівміфічна загублена в горах місцина. Тут люди мають інших богів, знають інший світ та остерігаються чужинців. Юркі Вайнонен розповідає історію батька Андре, уславленого артиста перформансу. Хто він, як тут опинився? Аби знайти відповіді на усі запитання, Андре доведеться переступити поріг своєї реальності і розгадати моторошні таємниці, які приховує мовчазне бретонське село.
15. Сара Стрідсберг “Бекомберга. Ода моїй сім’ї”
Роман, який неодмінно здивує. Бекомберґа – відома психіатрична лікарня в однойменному передмісті Стокгольма. Герой Їммі Дарлінґ потрапляє до закладу, а його донька Єккі проводить там з батьком дедалі більше часу. Згодом лікарня стає для дівчини прихистком, що рятує від усіх несправедливостей, які підготувала доля для її родини. Текст вчить не ділити світ на світле і темне, не затуляти обличчя перед своїми страхами і пам’ятати про те, що попри все у нас завжди залишається любов.
16. Мілан Кундера “Вальс на прощання”
Роман Мілана Кундери нарешті виходить українською. Письменник родом із Чехії залишиться у вашому житті назавжди, якщо потрапить туди хоча б раз. “Вальс на прощання” – історія восьми героїв, які зійшлися у містечку зі старосвітським шармом, поєднавшись у вальсі, який стає все швидшим. Кундера каже, що світ позбавив нас права на трагедію. Але роман доводить, що світ не може позбавити нас права на любов і ненависть.
17. Адольфо Бйой Касарес “Щоденник війни зі свиньми”
“Щоденник війни зі свиньми” – це історія одвічного протистояння між новим і утвердженим, між молоддю та людьми похилого віку. Антиутопія, де на зміну політичний сатирі приходить фантастика. У цій книжці є все про людей: слабкість, сила, насилля, милосердя, любов до життя і відраза від нього. Один із найважливіших письменників іспано-американської літератури пише про межі між правдою, жорстокістю та самознищенням.
18. Хуліо Кортасар “Усі вогні – вогонь”
Збірник малої прози “Усі вогні – вогонь” вважають однією із найважливіших книг, написаних іспанською мовою. Кажуть, знайомство із творчістю видатного аргентинського письменника Хуліо Кортасара варто починати саме із неї. Магія, вплутана у звичну картину світу, неодмінно розширить категорії “прийнятого” і “звичного”. До цього видання увійшли 5 оповідань, перекладених раніше, а також три оповідання, які відсутні у виданні 1983 року.
19. Майкл Катакіс “Ернест Гемінґвей. Артефакти з життя”
Ернеста Гемінґвея ніколи не може бути забагато. Жінки, коти, алкоголь, зброя, риболовля – усе це єдиний геній, якій приніс в американську літературу війну і наповнив її справжнім життям. Той, хто ніколи не пропускав сходу сонця для того, щоб одного разу прийняти рішення – більше воно не сходитиме.
Письменник та дослідник Майкл Катакіс упорядкував літературний спадок Ернеста Гемінґвея. Тут – матеріали з найповнішого архіву одного із найзагадковіших письменників минулого століття. Усе це відкриває такого Ернеста, яким він був поза сторінками своїх текстів.
20. Екгарт Толле “Нова земля. Усвідомлення життєвої мети”
Все, що ми насправді маємо – тут і тепер. Відчути життя можна лише у той момент, який переживаємо зараз. “Нова Земля” – друга книга Екгарта Толле, автора культової “Сили моменту Тепер”. Толле каже, що щастя – це вміння, яке можна отримати, встановивши внутрішні фільтри шуму від непотрібних думок. Людство має бути готовим перейти на новий рівень свідомості, позбавлений від страждань і наповнений гармонією. Такою буде Нова Земля.
21. Тім Гарфорд “Речі, що змінили світ. Історія економіки в 50 винаходах”
Наше життя стало таким, яким воно є сьогодні, завдяки простим винаходам. Прості винаходи своєю появою запустили фундаментальні перетворення. Економіст та головний оглядач Financial Times Тім Гарфорд обрав 50 речей, які змінили світ. Кожна така річ – це насамперед складані системи і глобальні процеси, а не лише людська ідея, яка полегшує побут.
22. Марк Ґетлайн, Аннабель Говард “Арт-візіонери”
Століття, створене мистецтвом. У “Арт-візіонерах” йдеться про 75 митців, творчість яких була визначальною для минулих ста років. Від революційних заяв та маніфестів і до показної упевненості – у статтях, впорядкованих хронологічно, викладені історії життя і творчості видатних людей культури. Окрім того, прослідковується їхній зв’язок із численними мистецькими керунками, які змінювали мистецтво зсередини.
23. Ніл Ферґюсон “Площі та вежі. Соціальні зв’язки від масонів до фейсбуку”
Чи ми пам’ятаємо момент, коли мережі наповнили наше життя? Автор має відповідь на це запитання. Історія людства – ієрархічна структура, за якою спостерігають правителі із високих веж. Їй на зміну прийшло мережеве суспільство – і воно отримало першість завдяки технологіям. У цій книжці британський журналіст Ніл Ферґюсон аналізує роль мереж в інформаційному світі, війни між ними та ієрархічними структурами.
24. Бо Бьорлінгем “Малі гіганти. Компанії, що обрали велич, а не розмір”
Бізнесу потрібна нова мета. Журналіст Бо Бьорлінгем розкриває секрети чотирнадцяти успішних компаній, які не керуються потребою щорічного збільшення доходів, натомість самі визначають цілі. Керівники таких “малих гігантів” створюють бізнес саме таким, яким вони хочуть його бачити, змінюючи цим людські життя. Оновлення цінностей – ось що дозволить відчути першість.
25. Юваль Ной Харарі “21 урок для 21 століття”
Криза демократії, потоки фейкових новин, несподівані приходи неоднозначних лідерів до керма найпотужніших держав – у своїй книзі Ювал Ной Харарі здійснює глибокий аналіз поширених і небезпечних хвороб сьогодення. Куди далі? Чи можлива Третя світова війна і чи чекати допомоги від Бога – тут немає відповідей, але є розуміння, яке допомагатиме читачеві поступово, пазл за пазлом, складати цілісну картину усього, що відбувається навколо.