21 квітня Северина Наливайка четвертували на головній площі Варшави

2729

21 квітня 1597 року у Варшаві стратили козацького ватажка Северина Наливайка. Існує кілька версій, як саме загинув козак: його четвертували або спалили живцем в мідному бику.

Народився Северин Наливайко у першій половині 60-х років XVI століття, місце його народження – невідоме. Припускають, що він з’явився на світ у Гусятині (на Тернопільщині) у родині дрібних бояр. Освіта у Северина була дуже хорошою – навчався у відомій Острозькій академії. У козаки Северин Наливайко подався ще в юні роки, тож швидко здобуває військовий досвід, пише Gazeta.ua.

У 1594 році організував загін нереєстрових козаків. Влітку, цього ж року, рушив у Молдову і розбив кримських татар, в яких захопив зброю та кілька тисяч коней. Після декількох вдалих таких походів, Северин Наливайко очолив повстання проти польської шляхти.

У кінці 1595 року Станіславу Жолкевському польським урядом було доручено приборкати повстання. На підмогу Северину Наливайку прийшли запорожці на чолі із Шаулою. Військо відбило наступ поляків, але пізніше змушене було відступити на Лівобережжя. Повстання Наливайка проти шляхетського панування охоплює Волинь, Поділля, Київщину, частково Галичину, і навіть Білорусь. Наливайко нападає на прихильників унії католицької і православної церков. Основний удар спрямовує на Луцького й Острозького єпископа Кирила Терлецького. Доки той перебуває на перемовинах у Римі, спустошує маєтки його брата Яроша в Дубуї та Отовчичах – зараз територія Білорусі. Козаки ранять урядника, слуг і челядь, забирають коней і золото, нищать важливі папери. Потім грабують дім міщанина Крупи в Пінську. Туди Кирило віддав на збереження ризницю з єпископським начинням і документами.

У квітні 1596 року козаки обирають собі за гетьмана Наливайка. Проте довго бути очільником йому не вдалось. Після невдалого Солоницького бою, козаки героїчно тримали облогу табору ще два тижні. Похід проти козаків очолює гетьман Станіслав Жолкевський – заступник головнокомандувача польського війська. Жолкевський пообіцяв амністію реєстровцям, якщо ті складуть зброю. Керівників повстання, в тому числі і Наливайка, зрадницьки схопили і доставили у Варшаву. Понад півроку Наливайка тримають у тюрмі і катують. На центральній площі йому відрубують голову. Труп четвертують, частини тіла розвішують у різних кінцях міста.

Автор: Ольга Васьків

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини