додому Життя Люди Стефанишин-Пайпер – американська астронавтка з українським корінням

Стефанишин-Пайпер – американська астронавтка з українським корінням

Гайді-Марія Стефанишин-Пайпер народилася 7 лютого 1963 року в м. Сент-Пол (штат Міннесота).

Вона — американська астронавтка українського походження по батьковій лінії. Батьки Гайді — еміґранти зі Західної України. У дитинстві вона була членкинею «Пласту» та відвідувала пластові табори. 1980 року закінчила Derham Hall High School у Сент-Полі. 1984-го закінчила Массачусетський технологічний інститут зі ступенем бакалавра за спеціальністю машинобудування. 1985 року отримала ступень магістра з тієї ж спеціальності. У червні того ж року вступила до Військово-морських сил США, пройшла вишкіл у Вишкільному центрі рятувальних і підводних операцій ВМС у Панама-сіті (штат Флорида).

Капітана Військово-морських сил США 1 травня 1996-го прийняли в корпус американських астронавтів (NASA-16) як кандидата на політ у складі місії. 1998 року вона закінчила підготовку й її прийняли у Відділ астронавтів NASA. Спочатку член групи Стефанишин-Пайпер займалася спорядженням астронавтів у день відльоту, а згодом працювала у відділі, що займається діяльністю астронавтів у відкритому космосі (EVA Branch).

27 лютого 2002-го українська американка стала фахівцем місії STS-115, старт якої було заплановано на весну 2003 року. Проте після катастрофи шатлу «Колумбія» старт кілька разів переносився. Перший політ Гайді-Марія Стефанишин-Пайпер здійснила 9-21 вересня 2006-го. Час перебування у космосі становив 11 днів 19 годин 6 хвилин і 35 секунд.

STS-115 на кораблі багаторазового використання «Атлантіс» була першою космічною місією до Міжнародної космічної станції (МКС) після загибелі «Колумбії» (попередні місії STS-114 і STS-121 були орбітальними та не передбачали стикування у космосі).

Завданнями місії були, серед іншого, доставка та встановлення на МКС нових сонячних батарей і заміна відповідного обладнання. За встановлення батарей відповідала саме капітан Стефанишин-Пайпер. Вона стала восьмою жінкою астронавтом NASA, котра здійснила вихід у відкритий космос (загалом в історії NASA таких виходів було 156), загальна тривалість якого склала 12 годин 8 хвилин.

29 січня 2007 року Гайді-Марія Стефанишин-прилетіла до України. Того дня вона побувала у Львові, а 31 січня відвідала села Якимів і Новий Яричів у Львівській області, де народився її батько, а також живуть 16 двоюрідних братів і сестер. 1 лютого відбулася її зустріч із Президентом Ющенком.

15 листопада 2008-го був здійснений успішний запуск американського шатла Endeavour у рамках місії STS-126. Тривалість польоту — 14 діб. У складі екіпажу Endeavour було семеро астронавтів, зокрема і українка. Головною метою місії стала підготовка МКС до постійної роботи на її борту екіпажу з шести осіб замість трьох. У програму польоту входило проведення на зовнішній поверхні станції робіт із обслуговування та дооснащення, в яких активну роль брала наша астронавтка. 30 листопада шаттл «Індевор» зробив посадку на базі BGC «Едвардс» у штаті Каліфорнія.

Гайді-Марія Стефанишин-Пайпер двічі нагороджена медаллю Navy Commendation Medal, двічі — медаллю Navy Achievement Medal, і по одному разу медаллю Meritorious Service Medal та орденом Княгині Ольги третього ступеня («за мужність і відвагу, виявлені в освоєнні космічного простору, зміцнення дружби між українським та американським народами»).

Джерело: МІСТ Online

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини